MS hastalığının belirtileri nedir?

Güncelleme: 03.09.2019 14:24

Kronik bir hastalık olan Multipl Skleroz (MS), genellikle genç erişkinlerde görülüyor. Son zamanlarda MS hastalığına yakalanma vakası sık görülmeye başladığından insanlar araştırmaya başladı.

MS hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişiyor

 Yorgunluk, halsizlik, görme kaybı, baş dönmesi, uyuşma, elektriklenme gibi sorunların 24 saatten uzun sürmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor. Kişiye göre farklı belirtiler gözlenen MS hastalığı için erken tanı büyük önem taşıyor. 
 
MS’in neden ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi olmasa da Lyme hastalığı, genetik bozukluklar, enfeksiyonlar, B12 eksikliği, sigara kullanımı ve stres tetikleyici nedenler arasında bulunuyor. MS belirtileri uyuşukluk, ağrı ve yürüme problemlerine kadar değişkenlik gösterebiliyor. Kişilerde baş dönmesi, dengesizlik, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, denge kaybı, görme kaybı ve çift görme, cinsel isteksizlik, idrar kaçırma gibi bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı 24 saatten uzun sürüyorsa erken tanı alabilmek için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekiyor.

MS hastalığı tedavisinde hekime danışılmadan ilaç bırakılmamalı

 Bugün hem MS hastalığının daha kötüye gitmesine engel olacak, hem de alevlenmeleri yatıştıracak birçok ilaç tedavide kullanılıyor. Bununla birlikte, fizik tedavi gibi farklı rehabilitasyon türleri de kişinin ev ve iş hayatında yardımcı olabiliyor. Özellikle hastalığın başlangıç dönemindeki tedavilerin hastalığın gidişatını etkilediği unutulmalı. Ve her ne sebeple olursa olsun hekimle görüşmeden ilaç tedavisinin kesinlikle bırakılmaması gerekiyor.

Egzersiz atakları önleyebiliyor

MS, kronik bir hastalık olduğundan hem kaliteli uzun bir yaşam, hem de atakların önüne geçebilmek için egzersiz önem taşıyor. Özellikle aerobik egzersiz enerji verdiği gibi kişinin bedenen ve ruhen daha güçlü hissetmesini sağlıyor. Günlük aktiviteleri yapmak konusunda da yardımcı olan egzersiz, zayıf kasların neden olduğu problemleri önleyebiliyor, mesane ve bağırsak problemlerinin çözümüne de destek sağlıyor.

MS hastalığı çocuk sahibi olmaya engel değil

MS’lilerin en fazla merak ettikleri konulardan biri de MS hastalığının cinsel yaşamları üzerinde etkisi olup olmadığı hakkında oluyor. Hastalığın cinsel isteği etkileme ihtimali bulunuyor, libidonun düşmesine veya cinsel tatmin sorunları yaşanmasına neden olabiliyor. Bu konuda MS’lilere ilaç veya terapi yoluyla yardım edilebiliyor. Olası cinsel sorunlara rağmen MS hastalığı çocuk sahibi olabilme yeteneğini etkilemiyor.

Yalnız değilsiniz

MS konusunda kişinin ve çevresinin doğru bilgilere sahip olması, ömür boyu süren bu hastalıkla savaşacak gücü bulması kaliteli bir yaşam için son derece önem taşıyor. Türkiye’de bu konuda çalışan hasta dernekleri hem topluma, hem de kişilere MS hastalığını tanıtmaya çalışıyor, herhangi bir sosyal desteğe ihtiyacı olanlar bu derneklerden de yardım alabiliyor.

İslam'da kumar ve şans oyunları neden haram kılınmıştır?

Vesveseye karşı okunacak dua ve sureler...

Nahl suresinin nüzul sebebi...

Nahl suresinin faziletleri ve faydaları

Nahl suresinin okunuşu nasıldır?

Kanser neden olur? İşte kanserin 3 kesin belirtisi

İslam'da kumar ve şans oyunları neden haram kılınmıştır?
Vesveseye karşı okunacak dua ve sureler...
Nahl suresinin nüzul sebebi...
Nahl suresinin faziletleri ve faydaları
Nahl suresinin okunuşu nasıldır?
Kanser neden olur? İşte kanserin 3 kesin belirtisi
Bisküvili lokumlu kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Basir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(16.07.2020)
Dolar ne kadar? 16.07.2020
Mide üşütmesi nasıl geçer?
Eldeki nasır nasıl geçer?
Şişkinliğe ne iyi gelir?
İslam'da faiz neden haram?
Bir işe başlarken okunacak dua ve sureler...