Muşmula meyvesi faydaları nedir? Kalori ve besin değeri nedir?

Güncelleme: 25.03.2019 16:03

Bir çok lezzetli yiyecekleri yapılan Muşmula, hastalıklara da deva oluyor. Karadeniz bölgesinde çok ça tüketilen Muşmulanın gelin hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenelim. Muşmula Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Muşmula meyvesi faydaları nedir? Kalori ve besin değeri nedir? Muşmula Meyvesi Nerede Yetişir? Detaylar haberimizde.

Bir çok lezzetli yiyecekleri yapılan Muşmula, hastalıklara da deva oluyor. Karadeniz bölgesinde çok ça tüketilen Muşmulanın gelin hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenelim. Muşmula Nedir? Çeşitleri Nelerdir?  Muşmula meyvesi faydaları nedir? Kalori ve besin değeri nedir? Muşmula Meyvesi Nerede Yetişir? Detaylar haberimizde.

İklim çeşitliliği en çok sebze ve meyvelere iyi gelir. Birden fazla iklim demek çeşitli ve lezzetli yiyecek demektir. Değişen hava şartlarıyla pazarlardaki görseller de değişmektedir. Yazın rengarenk bir hale bürünen sebze ve meyve tezgahları kışın da sizler için faydalı ürünlerini misafir edecektir.

Ülkemizin verimli toprakları sayesinde, pek çok türde meyveleri tatma imkanı bulunmaktadır. Sizlerin sağlığını ve ağız tadını düşünerek hazırlanan bu yazıda, muşmula meyvesi hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Kahvaltılarınızda size eşlik edebilecek muşmula reçeli ile birçok hastalığınızı iyileştiren muşmula çayı sizlere bu yazıda şifa kaynağı olacak.

Muşmula Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sağlıklı besin kaynaklarından biri olan muşmula meyvesi ufak taneli ve mayhoş tatlı bir yiyecektir. Pek çok yörede döngel veya töngel adında bilinir. Güller familyasından gelen faydalı bir meyve olan muşmula, orta boyda bir ağaçtan elde edilir. Muşmula ağacı eğri dallara sahip, kışın yaprak döken bir meyve ağacıdır. Her ne kadar yurdumuzda Ereğli ile meşhur olsa da muşmula, Japonya topraklarında duyulan bir meyvedir. Japonya sınırlarını aşıp Ukrayna ve Hindistan gibi ülkelerde de yetişmeye başlamıştır. Bu ülkelerin iklimini de benimsemede zorluk yaşamamıştır.

Muşmula yöreden yöreye çeşitlilik gösterebilir. Kimi bölgelerde rengi kırmızıya daha yakındır. Kimi kırsal yerlerde ise açık yeşil tonlarındadır. Rengi değişkenlik gösterse de tadı hep aynıdır. Mayhoş ve ekşi bir lezzettedir. Muşmulanın içi elma içine benzer. Çekirdekli ufak bir meyve olarak bilinir. Aynı zamanda muşmula kalori açısından tatmin edici değerdedir. Herkes tarafından tüketilebilir.

Muşmula Meyvesi Nerede Yetişir?

Ülkemizde muşmula yetiştiriciliği için kırsal ve kıraç topraklar müsaittir. Karadeniz Bölgesi muşmula için en uygun bölgedir. Yaz aylarının sonuna doğru meyveler çıkmaya başlar. Ülkemizde muşmula mevsimi sonbahar dönemidir. Meyve verecek muşmula ağacının çiçekleri pembe ve beyaz renkte açar. Her yıl ürün veren muşmula ağacı Ekim ile Kasım ayların arasında hasat edilir.

Dallarında yeşil renkte büyümeye başlayan muşmula nasıl olgunlaşır? Rengine bakarak ve yaşayarak bu sorunun cevabını verebilirsiniz. Olgunlaşan meyvenin kabuğu ve kendisi kahverengi tonlarına yaklaşacaktır. Dalından ilk koparıldığında hafif buruk bir tadı vardır. Daha sonra tadı daha yumuşak olacaktır. Sonrasında tüketmek için muşmula nasıl saklanır? Kurutarak ve reçel yaparak muhafaza edebilirsiniz.

Muşmula Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Muşmula besin değeri yüksek bir meyvedir. 1 adet muşmula kalori değeri 10 kcal gibi ideal bir değerdir. Orta büyüklükteki 1 adet meyve içinde 2.12 karbonhidrat, 0.1 protein, 0.04gram yağ, 2 gram lif, 1.2 sodyum, 50 potasyum bulunur. Aynı zamanda 6 kalsiyum, 1.6 A vitamini, 0.4 C vitamini, 0.1 demir vardır. Potasyum, folik asit, fosfor, magnezyum açısından güçlü bir meyvedir. %12 oranında invert şekeri içerir. İnvert şekeri ise, sofra şekerinin kendi bileşenleri arasında ayrılmasından oluşan şeker türüdür.

Muşmula Faydaları Nelerdir?

Bol miktarda C vitamini içerir. Böylece bağırsak sisteminizi düzenler ve sindirim faaliyetlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de olumlu yönde etkiler.

Böbrek rahatsızlığı yaşayanlara muşmula yaprağı ile tedavinin mümkün olduğunu belirtelim. İyi öğütülmüş muşmula yaprağı ile yapılan çay, böbrek taşını düşürücü etkiye sahiptir. Bitki çayı olarak düzenli tükettiğiniz durumda böbrek taşı oluşma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Bağırsaklarda meydana gelen iltihap için muşmula çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Sonrasında oluşacak enfeksiyonları da önleyecektir.

Kan dolaşımını hızlandıran muşmula bitkisi meyve olarak yenildiğinde ve çay olarak tüketildiğinde vücutta biriken toksinleri atacaktır. İçeriğindeki lif sayesinde metabolizmanızı da hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Muşmula, kan dolaşımını hızlandırarak merkezi sinir sistemini etkileyecektir. Rahatlayan ve gevşeyen damarların etkisi ile yorgunluğunuzu alacaktır. Aynı zamanda stresli günlerinizde tüm stresinizi yok eder.
Zayıflama sürecinizde muşmula hoşafı tüketmeye özen gösterin. Hoşaf sayesinde vücudunuzda boşaltım faaliyetleri daha rahat gerçekleşecektir.

muşmula fidanı

Enerji veren ve dinç tutan bir meyvedir. Anadolu’nun birçok kesiminde muşmula kurusu çay ile beraber tüketilir.

Çay olarak tüketildiğinde boğaz kuruluğunu giderir ve ağrılarını dindirir.

Muşmula çayı astım krizlerinin şiddetini azaltır. Öksürüğü keser ve boğazı yumuşatır.

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde, göz sağlığına olumlu etkileri vardır.

Muşmulanın yaprakları ile kaynatılan su, romatizma ağrıları için etkili olacaktır. Suyu ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz. Aynı zamanda yaprakları ile içilen su ciğerleri temizler. Ciğerlerinizin rahatlaması için muşmula çayı da tüketebilirsiniz.

Muşmula meyveleri suda kaynatılıp içilirse, ishal rahatsızlığını giderir.

Mide bulantısı ve kusmalarda muşmula çayını içerek kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.
Kolon kanserini önlediği de söylenir.

Muşmula yaprağı kaynatılarak elde edilen su ağrı kesici özellik taşır. Su ile ağız çalkalandığında ağız içi yaralarını temizler ve kötü kokular giderilir.

Yorucu günlerin ardından içeceğiniz bir fincan muşmula çayı kaybettiğiniz enerjiyi size yeniden kazandıracaktır.

Muşmula Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Her yıl Ekim ile Kasım aylarında hasat edilen muşmula pek çok şekilde tüketilir. Güneşte kurutularak elde edilen muşmula kurusu kuru yemiş tercihiniz olabilir.
Şekerli gıdalarla kahvaltı yapmayı sevenler için ekmeklerine yeni bir lezzet olabilir. Mevsiminde toplanan meyveler ile muşmula marmelatı yapılmaktadır.
Yapraklarını kurutup sıcak su ile demleyerek muşmula çayı içebilirsiniz. Soğuk günlerde çok iyi gelecektir.
Yoğun olarak Erzurum civarında yapılan muşmula turşusu yemeklerin yanında servis edilir.
Muşmulanın faydalarını fark eden Karadeniz halkı muşmula sirkesi yapmaya başlamıştır. Daha sonra her şehirde yaygınlaşan sirke kullanımı bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır.
Muşmula meyvesinden elde edilen ürünleri tüketirken, aşırıya kaçmamalısınız. Fazla tüketimde vücudunuzda şiddetli su kaybı meydana gelecektir.
Hamilelik döneminde kullanmak istediğinizde, bir doktora danışarak hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.
muşmula bitkisi
Tadını Çok Seveceğiniz Muşmula Reçeli ve Muşmula Turşusu Tarifleri
1) Kahvaltılar İçin Enerji Deposu: Muşmula Reçeli
Muşmulanın mayhoş tadını şekerle tatlandırarak, kahvaltınızda taze ekmeğiniz ile tüketebilirsiniz. Muşmulanın lif ve enerji kaynağı olduğunu unutmayın! Kahvaltı sofralarınızdan eksik olmayacak bir reçel tarifi sizlerle. Muşmula Reçeli

2) Ev Yapımı Muşmula Ezmesi

Gün içinde birden acıktığınız anlarda, mutfağa gidip ekmeğinize bir şeyler sürmek istersiniz. Bu kimi zaman reçel kimi zaman da çikolata olur. Bu tarifi denedikten sonra daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Muşmula ezmesini keşfedin. Muşmula Ezmesi

3) Mayhoş Bir Lezzet: Muşmula Turşusu

Ne tatlı ne de ekşi. Bazen muşmula denilir bazen de döngel meyvesi. Mevsiminde dalından koparılan bu faydalı meyve ile yapacağınız nefis bir lezzet. Denemek için tarifimiz sizlerle. Muşmula Turşusu


Bonus: Hamurdan Muşmula Tatlısı

Lokma tatlısının yepyeni hali, muşmula şekli ile bu tarifte yer alıyor. Pek lezzetli tam ölçülü bir tarif denenmek için sizi bekliyor. Hamur tatlısı sevenler bu lezzet toplarını sakın kaçırmasın! Deneyenler çok sevecek. Muşmula Tatlısı

nefisyemektarifleri.com

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

Sigara nasıl bırakılır?

Ülkemizde sigara kullanımı oldukça yüksek. Her yıl binlerce insan sigaranın verdiği zararlardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Peki Sigara nasıl bırakılır?

Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019

Dolar fiyatlarının artması ile birlikte altında da yükseliş yaşandı. Peki Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019 günü gram çeyrek ve tam altın fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu?

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu? Bu yazımızda Hz. İsa'nın doğumu hakkında her şeyi bulabilirsiniz. İşte Ayet ve hadisler ışığında Hz. İsa'nın (a.s.) doğumu…

26 Nisan 2019 yurtta hava nasıl?

26 Nisan 2019 günü İstanbul ve çevresinde güneşli hava hakim olurken Meteoroloji, Ege ve Akdeniz bölgesinde toz taşınımı olabileceği açıklamasında bulundu. İşte 26 Nisan 2019 yurt genelinde hava durumu tahminleri ve detayları...

Hacamat yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar orucu bozan halleri araştırmaya ağırlık verdi. Peki Hacamat yaptırmak orucu bozar mı? Bilindiği üzere hacamat vücuttan pis kanı atmak için kullanılan oldukça etkili bir tedavi yöntemi. İşte hacamat ve oruç hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar...

En Çok Okunan Haberler