Bize veya yakınımıza nazar değdiğini anlamanın yolları

Güncelleme: 26.08.2019 13:00

Hayatımızı bazen olumsuz yönde etkileyen ve İslam'da kesinlikle yeri olan "Nazar" ile ilgili bilinmesi gerekenleri insanlar her gün araştırıyor. Art niyet veya kötü niyetin etkisi olan nazar (göz) değmesinin etkileri aslında kolayca anlaşılabilir. Nazarı yok edemeyiz ancak nazar belirtilerini görebilir ve nazara karşı kendimizi korumak için Allah'a sığınabiliriz. Allah'a sığınmak için de özel dualar ve sureler vardır. Peki nazar değdiğini nasıl anlarız ve nazara karşı ne yapmak gerekir? İşte detaylar.

Hayatımızı bazen olumsuz yönde etkileyen ve İslam'da kesinlikle yeri olan "Nazar" ile ilgili bilinmesi gerekenleri insanlar her gün araştırıyor. Art niyet veya kötü niyetin etkisi olan nazar (göz) değmesinin etkileri aslında kolayca anlaşılabilir. Nazarı yok edemeyiz ancak nazar belirtilerini görebilir ve nazara karşı kendimizi korumak için Allah'a sığınabiliriz. Allah'a sığınmak için de özel dualar ve sureler vardır. Peki nazar değdiğini nasıl anlarız ve nazara karşı ne yapmak gerekir? İşte detaylar.

Nazarın günlük yaşam üzerindeki büyük etkileri

'Nazar nedir?' diye sorulduğunda uzmanların verdiği cevap şöyledir: Gözlerdeki zararlı ziyaların yoğun duygularla birleşerek karşıdaki varlığa zarar vermesidir.

Tabi buradaki tanım tıp ve fizik uzmanları tarafından yapılan bir açıklamadır. Nazarın mahiyeti ve tesirleri çok daha derin ve karmaşıktır.

Nazara maruz kalanlar genellikle insanlardır. Nazar insanların hastalanmasına, sakat kalmasına, basiretinin bağlanmasına hatta kendi eli ile kendisine zarar vermesine neden olmaktadır.

Nazar insan dışındaki varlıkları da etkileyebilir. Besili hayvanlar, yeni alınan otomobiller, inşaatı tamamlanmak üzere olan binalar, şık ziynet eşyaları da en sık nazar edilen varlıklardır.

Günlük yaşamda çevremizde olan gelişmelerin ciddi bir kısmını nazarın etkilerine bağlamak kesinlikle abartılı bir tutum sayılmamalıdır. Zira nazarın hayatımızdaki etkileri sanıldığından çok daha fazladır.

Nazar belirtileri nelerdir?

Nazarın olup olmadığını tespit etmek üzere çok sayıda belirti bulunur. Bu nazar belirtilerini şu biçimde sıralamak mümkündür:

Nazar belirtilerinin en yaygını: karşı konulamaz uyku isteği

Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar.

Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

Nazar değmesine karşı okunacak dua videosu

Çok sayıda eşyanın kırılması ya da bozulması

Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital ya da mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır. Eski kuşaklar bu durum için “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar.” ifadesini kullanmışlardır ki bu yargı kesinlikle çok doğru bir çıkarımdır.

Unutkanlık ve dalgınlık sıkça görülen nazar belirtilerindendir

Nazara maruz kalan kişi daha önceden çok iyi bildiği birçok şeyi hızlı bir biçimde unutmaktadır. Birçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler sadece ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler. Bu insanlarda çok iyi bildikleri konular hakkında hızlı cevap verme yeteneği ortadan kalkar. Kendi isimleri dahi sorulduğunda biran durup beklerler daha sonra cevap verirler.

Mehmet Emin Ay nazar değmesi ve nazrdan korunmayı anlatıyor

Nazara maruz kalındığını gösteren bir diğer detay ise farkında olmadan dalıp gitmektir.

Kişi bir anda içinde bulunduğu dünya gerçekliğinden kopar ve iç alemine dalar. Birisi tarafından uyarıldığında ise hemen toparlanıp kendisine gelir. Ancak kendisine  az önce ne düşündüğüne dair bir soru sorulursa cevabı "hiçbir şey" olacaktır. Gerçekten de nazara maruz kalan bireyin iç dalgınlığı anlamlı bir içsel davranış olmayıp sadece "gerçeklikten kopuş" biçimindedir.Takıntılı hale getirilmiş devamlı davranış kalıpları ve sözcükler

Nazar belirtileri içinde en kolay fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp devamlı onu kullanma ya da bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak kabul edilir.

Nazarlanmış kişi bu takıntılı hareketleri farkında olmadan yapmaktadır. Mesela hiç de uygun olmayan bir ortamda farkında olmadan diline doladığı şarkı sözlerini mırıldanır ve niçin böyle yaptığını kendisi de izah edemez.

Bıçak vb. keskin aletlerden duyulan yoğun korku nazar belirtilerindendir

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi  gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır.

Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

İLGİLİ HABERLER (Ayrı pencerede açılır)
>>
YASİN SURESİ
>>FELAK NAS SURELERİ
>>NAZAR DUASI
>>FETİH SURESİ
>>MERYEM SURESİ
>>VAKIA SURESİ
>>İSMİ AZAM DUASI
>>TAHA SURESİ
>>LEV ENZELNA
>>HAŞR SURESİ

 

Hz. Salih nasıl vefat etmiştir?

İslam'da hacamat yaptırmanın hükmü nedir?

Güvende olmak için zikredilen El Hafız zikrinin faziletleri

Alanyaspor Fenerbahçe maçı ne zaman?
Prof. Dr. Jale İnan kimdir?

Her gün bir kaşık pekmez yemenin faydaları

FIFA Dünya Kupası'nı kazanan ülkeler

Chia tohumu nasıl tüketilir?