Oje lekesi nasıl çıkar?

Güncelleme: 12.07.2019 12:27

Ojenin güzel görünüşünün altında bir sürü uğraş duruyor. Kullanımı zor olan oje bir de döküldü mü artık iyice çileden çıkartıyor. Peki oje lekesi nasıl çıkar? Bu yazımızda oje lekesinin nasıl çıkarıldığını bulabilirsiniz. İşte oje lekesini çıkarmanın yolu...

Ojenin güzel görünüşünün altında bir sürü uğraş duruyor. Kullanımı zor olan oje bir de döküldü mü artık iyice çileden çıkartıyor. Peki oje lekesi nasıl çıkar? Bu yazımızda oje lekesinin nasıl çıkarıldığını bulabilirsiniz. İşte oje lekesini çıkarmanın yolu...

Oje lekesinin nasıl çıkarıldığını bildiğiniz takdirde lekelerden kurtulma şansınız artıyor. Halıdan, kıyafetten, koltuktan, mobilyadan veya saçtan oje lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemler farklılık gösteriyor. Bu noktada oldukça pratik yöntemlerle çıkarılabilen oje lekesine, doğru teknikle hemen müdahale etmek önem taşıyor.

HALIDAKİ OJE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Halının rengine göre oje lekesini çıkaracağınız metot da değişiyor. • Halı açık renkliyse; * Asetonsuz bir oje çıkarıcı lekeyi çıkarabilir. * Oje lekesini çıkarmak için bir pamuk parçasına oje çıkarıcı damlatın. * Açık renkli halının üzerine renkli oje çıkarıcı kullanmamaya dikkat edin. * Oje çıkarıcı döktüğünüz pamuğu, lekenin bulunduğu kısma sürün. * Pamukta renk değişimi olduğunda temiz bir pamuk kullanımına geçin. * Temiz pamuk sayesinde lekelerin yayılmasını engelleyerek halıdaki oje lekesini çıkarmış olursunuz. • Halı koyu renkliyse; * Aseton kullanabilirsiniz ancak ispirto ya da saç spreyi kullanmak oje lekesini çıkarmaya daha çok yardımcı olur. * Oje lekesinin üzerine saç spreyi ya da ispirto dökün. * Islak alanı kâğıt havlu yardımıyla emdirin. * Oje lekesini tamamen çıkarmak için bu yöntemi uygularken sabırlı olmaya özen gösterin. * Eğer oje lekesi kurumuş ise lekeyi kazıyın ve sonrasında önerilen aşamaları uygulayın.

KOLTUKTAN OJE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Koltuğa oje dökülmesi ya da bulaşması sonucunda oluşan oje lekesi, sıkça yaşanan bir durum oluyor. Koltuğa dökülen ojenin kolaylıkla temizlenmesi mümkün. Başarıyla uygulan yöntem sayesinde koltuktaki oje lekesi tamamen çıkabiliyor. İşte, ipuçları… * Koltuğa dökülen ojeyi etrafa bulaştırmadan fazla olan kısmını alın. * Oje kurumamış ise kalan kısmı nemli bez ile temizleyin. * Leke kalmış ise aseton yardımıyla lekeyi çıkarmaya çalışın. * Koltuktaki oje lekesini çıkartmak koltuğun cinsine göre değişiklik gösterecektir. Bazı koltuklar kimyasallarla etkileşime geçtiğinde geri dönüşümü olmayan lekeler meydana gelebilir. Koltuğun görünmeyen bir kısmına deneme yaparak bunu kontrol edebilirsiniz. Deri koltuktan oje lekesi nasıl çıkar? Deri koltuktan oje çıkarmak diğer koltuklara kıyasla çok daha kolay oluyor. Deri koltuktan oje çıkarmak için mutlaka oje kuruduktan sonra işlem yapmak gerekiyor. Lekeyi çıkarmak için kazımak ve kazıdıktan sonra deterjanlı su ile silip lekeli bölgeyi durulamak yetiyor.

KIYAFETTEN OJE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Aseton ve pamuk yardımı ile kıyafetteki oje lekesini çıkarmak mümkün. Kumaşın görünmeyen bir yüzeyinde öncelikle bunu test etmek gerekiyor. * Pamuk, asetonu iyice emdikten sonra işlemi uygulamaya başlayın. * İşlemi uygularken lekeyi ovmamaya dikkat edin, lekenin üzerine asetonlu pamukla bastırın. * Oje lekesinin giysinin arka tarafına geçmesi durumunda iki taraf için de aynı işlemi uygulayın. * Kıyafetteki oje lekesini güzelce arındırdıktan sonra yıkamaya geçin.

MOBİLYADAN OJE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Mobilyadaki oje lekesini çıkarmak için aseton kullanılabilir. Eğer aseton yardımıyla mobilyadaki oje lekesi çıkmıyorsa, mineralli krem temizleyiciler ile oje lekesi çıkartmak mümkün. * Mobilyanın çizilmemesi için mineralli krem temizleyiciyi lekeye bastırmadan uygulayın. * Tel gibi ürünlerle lekeyi çıkarmaya çalışmayın, bez kullanın. * Mobilyanın çizilmemesine dikkat edin.

SAÇTAN OJE NASIL ÇIKAR?

Saçınıza oje mi bulaştı? Saçtaki oje kurumadıysa asetonsuz bir oje çıkarıcı yardımıyla oje temizlenebilir. Fakat saçınızdaki oje kuruduysa, ojeli bölgeye saç kremi dökün, elinizle saçınıza masaj yapıp bir süre bekledikten sonra suyla durulayın.

 

Foto Galeri

Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

Günün diğer manşetleri

Bakan Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Görüşmeden rahatsızız!
ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası
Hava harekatıyla 8 terörist etkisiz hale getirildi
FETÖ'cü komiser sahte dolar basarken yakalandı
Rus uçakları saldırdı! Çok sayıda ölü var
Türkiye'nin ilk 'yapay zeka mühendisliği' bölümünün müfredatı hazır
İstanbul Valiliği Suriyeliler için tarih verdi
Askeri havacılık trendleri nasıl bir gelecek gösteriyor?
ABD'li general PKK'lı sözde yönetici ile görüştü
Rusya'dan ortak S-400 üretimi hakkında açıklama
Hürjet için kritik gelişme! Başarıyla geçti
ABD'ye rest! Karşı adım atarız
Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı
Türkiye ve Gürcistan için tarihi gün
Batman'da ele geçirildi! Tam 1 ton

Video

Havada yakıt ikmali böyle yapılıyor

Dakikalar içinde ağaçtaki tüm meyveleri topluyor

Daha önce böyle bir taş gördünüz mü?

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Benzer Konular

 • 1

  İddaa oynamak haram mı?

 • 2

  Camide ön saf boşken arkada namaza durulur mu?

 • 3

  Tüketici Hakem Heyeti nedir?

 • 4

  Vakıa suresi duası..

 • 5

  Üniversite tercihi nasıl yapılır? Tecrih tarihleri ne zaman?