Orhan Gencebay kimdir?

Güncelleme: 18.04.2019 09:20

Ünlü ses sanatçısı Orhan Gencebay göğüs ağrısı nedeniyle kaldırıldığı özel bir hastanede yoğun bakıma alındığı haberini duyan Orhan Gencebay hayranları durumunun nasıl olduğu ile ilgili haberleri internetten takip etmeye başladı. Orhan Gencebay'ın biyografisini de merak edenler yaşamını ve sanat hayatını araştırıyor. Orhan Gencebay kimdir? Müzik hayatı nasıldır? Aldığı ödüller nedir?

 Ünlü ses sanatçısı Orhan Gencebay göğüs ağrısı nedeniyle kaldırıldığı özel bir hastanede yoğun bakıma alındığı haberini duyan Orhan Gencebay hayranları durumunun nasıl olduğu ile ilgili haberleri internetten takip etmeye başladı. Orhan Gencebay'ın biyografisini de merak edenler yaşamını ve sanat hayatını araştırıyor. Orhan Gencebay kimdir? Müzik hayatı nasıldır? Aldığı ödüller nedir?

Orhan Gencebay, besteci, ses sanatçıcı, şait, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktörüdür. Orhan Gencebay müzik dünyasında 'Orhan Baba' olarak tanınmaktadır. Gencebay, 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına uygun görülmüştür. Peki, Orhan Gencebay kaç yaşındadır ve kimdir? işte, Orhan Gencebay'ın biyografisi ve hayatı.

Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay 4 Ağustos, 1944 Samsun doğumludur. Usta isim, arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi 'yanlıştır ve eksiktir' gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960'larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir.

İŞTE ORHAN GENCEBAY'IN MÜZİK HAYATI

Müziğe 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı. 13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. Samsun ve İstanbul'da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. Kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı. Çocukluk yıllarında en çok etkilendiği kişi zamanının bağlama üstadı Bayram Aracı'ydı. Gencebay'a o yıllarda bu nedenle küçük Bayram diyorlardı.

İlk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i 14 yaşında yapan Orhan Gencebay, 16 yaşından itibaren caz ve Rock müziği ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor saksofon çaldı. İstanbul'a gelerek, Türkiye'nin ilk konservatuarı ve eski adı Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu.

1964 yılında TRT Ankara Radyosu sınavına girdi ve yüksek başarıyla kazandı. Fakat, sınavda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle sınav iptal edilince, müzik çalışmalarına ara vererek askerlik sebebiyle İstanbul'a gitti. Vatani görevini Heybeliada'da bahriyeli olarak sürdürdüğü yıllarda merasim bölüğü bandosunda saksafon çalmaya devam etti. 1966'da TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girdi ve iftiharla kazandı. Aynı yıl, Türkiye çapında yapılan bağlama çalma yarışmasında Arif Sağ ve Cinuçen Tanrıkorur ile birlikte derece aldı. TRT İstanbul Radyosu'nda 10 ay bağlama sanatçılığı yaptı. Kurumun müzikal anlayışının ilerlemeye elverişli ve özgür olmadığı gerekçesiyle 1967 yılında kendi isteği ile ayrıldı.

TRT'den ayrıldıktan sonra, Arif Sağ ile birlikte 1966-1968 arası dönemde Muzaffer Akgün, Yıldız Tezcan,Gülden Karaböcek, Ahmet Sezgin, Şükran Ay, Sabahat Akkiraz, Nuri Sesigüzel gibi birçok sanatçıya bağlama çaldı. Bu dönem içinde Kızılırmak Karakoyun, Ana, Kuyu gibi Türk filmlerinin müzik direktörlüğünü yaptı. İstanbul'daki halk evlerinde Abdullah Nail Bayşu, İsmet Sıral, Burhan Tonguç, Erkin Koray, Ömer Faruk Tekbilek, Vedat Yıldırımbora, Özer Şenay, Neşet Ertaş gibi sanatçılarla sık sık bir araya gelip müzik yaparak gelecekte kendi ortaya koyacağı müziksel sentezin ilk meyvelerini verdi. Ağlıyorum Yana Yana, Gönül bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Neredesin Leylâ'm gibi türkü plakları çıkardı. Sevemedim Karagözlüm, Sabır Taşı, Goca Dünya gibi besteleri çeşitli sanatçılar tarafından okunmaya, sanat dünyasında adı besteci ve bağlama virtüözü olarak duyulmaya başlandı.

Eylül 2012'de Orhan Gencebay'a saygı için Poll Production'dan yayınlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde Türkiye'nin önde gelen sanatçıları yer alarak Gencebay'ın bestelerini seslendirmiştir.

Sinemograifisi

Yıl    Başlık    Rolü    Notlar
1971    Bir Teselli Ver    Orhan    Orhan Gencebay'ın ilk filmidir ve ilk oyunculuk deneyimidir.[1]
1972    Sev Dedi Gözlerim    Orhan    
1973    Ben Doğarken Ölmüşüm    Orhan    
1974    Dertler Benim Olsun    Sebahattin    
1975    Batsın Bu Dünya    Orhan    
Bir Araya Gelemeyiz    Samsunlu Orhan    
1976    Bıktım Her Gün Ölmekten    Orhan    
Şoför    Haydar    
1977    Hatasız Kul Olmaz    Orhan Akman    
1978    Derdim Dünyadan Büyük    Orhan    
Çilekeş    Orhan    
1979    Aşkı Ben Mi Yarattım    Orhan    
1980    Kır Gönlünün Zincirini    Orhan Gencebay    
Yarabbim    Orhan    
Vazgeç Gönlüm    Orhan    
Ben Topraktan Bir Canım    Orhan    
1981    Feryada Gücüm Yok    Orhan    
1982    Kördüğüm    Orhan    
Bir Yudum Mutluluk    Orhan    
Leyla İle Mecnun    Kadir    
1983    Zulüm    Orhan    
Kahır    Orhan    
1984    Kaptan    Orhan    
Dil Yarası    Orhan    
Aşkım Günahımdır    Orhan    
1985    Doruk    Orhan    
1987    Cennet Gözlüm    Orhan    
1988    Küçüksün Yavrum    Orhan    
1989    Kan Çiçeği    Orhan    
Seni Arıyorum / Sensiz Yaşıyorum    Orhan    
1990    Utan    Orhan    
 

 ORHAN GENCEBAY'IN ALDIĞI ÖDÜLLER

1968-1976 arası her 45liği için Altın Plak ödülleri

1976 Ses dergisi Yılın Türk Müziği Sanatçısı ödülü

1970: İstanbul Plak tarafından, yüksek tiraj başarısından olayı verilen Altın Taç Ödülü

1984: Tercüman gazetesi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü

1984: Merhaba dergisi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü

1985: Ses dergisi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü

1990: MÜYAP tarafından Dokunma adlı albümünün göstermiş olduğu yüksek satış başarısından dolayı verilen Yüksek Tiraj Ödülü

1990: ABD-Mısır-İsrail'in önde gelen üniversiteleriyle, Hacettepe Üniversitesi'nin ortaklaşa vermiş olduğu Montu Merit Doktorası (Fahri Müzik Doktoru) Ödülü

1995: Mehmetçik Vakfı tarafından verilen Altın Madalya Ödülü

1998: İntermedia ekonomi dergisi tarafından verilen Ekonomide Yılın Yıldızları Ödülü

1998: Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanı

2009: Cumhurbaşkanlığı tarafından, Türk Milli Eğitimine katkılarından dolayı verilen Onur Ödülü

2011: Kral Tv Müzik Ödülleri Onur Ödülü

2013: Müyap Fiziki Satış Ödülü

2013: Kral Tv Müzik Ödülleri En İyi Proje Ödülü

2015: T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

İslam'da içki içmek neden haram?

Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?

Şeker hastalığı neden olur?

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler

Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı

İslam'da içki içmek neden haram?
Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?
Şeker hastalığı neden olur?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı
Nur suresinin faziletleri ve faydaları
Nur suresinin nüzul sebebi...
Nur suresinin okunuşu nasıldır?
Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?
Şans kurabiyesi nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Alim zikrinin faziletleri
Altın fiyatlarında son durum..(06.07.2002)
Dolar ne kadar? 06.07.2020
Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri