Peygamberimizin mucizeleri (12) Diriltilen Cenazelerle İlgili Mucizeler

Güncelleme: 18.04.2019 12:32

Peygamberimizin son peygamber olması hasebiyle kıyamete kadar hüküm sürecek son din ve son ahkam Efendimize inen Kur'an ve onun emir ve yasaklarıdır. Peygamber efendimizin bir çok mucizeleri vardır bunlardan bir tanesi de ''Diriltilen Cenazelerle İlgili Mucizeler''dir ki, bu mucizevi halleri hala aklen sorgulayıp inkara giden inanç yönünden zayıf insanlar var. Diriltilen Cenazelerle İlgili Mucizeler nedir? Detaylar haberimizde.

Peygamberimizin son peygamber olması hasebiyle kıyamete kadar hüküm sürecek son din ve son ahkam Efendimize inen Kur'an ve onun emir ve yasaklarıdır. Peygamber efendimizin bir çok mucizeleri vardır bunlardan bir tanesi de ''Diriltilen Cenazelerle İlgili Mucizeler''dir ki, bu mucizevi halleri hala aklen sorgulayıp inkara giden inanç yönünden zayıf insanlar var. Diriltilen Cenazelerle İlgili Mucizeler nedir? Detaylar haberimizde.

Cenazelerin Efendimiz (asm) ile konuşmalarıyla ilgili mucizelerden, sahih kaynaklarda geçenlerden bazılarını nakledeceğiz.

Ölen Kızın Dirilip Efendimize (asm) Cevap Vermesi

Tâbiîn zamanının en büyük alimlerinden ve İmam-ı Ali (ra)’ın talebesi olan Hasan Basrî haber veriyor ki: Bir adam, Allah Resulü’nün (asm) yanına gelip ağlayarak dedi ki: “Benim küçük bir kızım vardı. Şu yakın derede öldü, oraya attım.” Allah Resulü (asm) ona acıdı. Ona “Gel, oraya gideceğiz.” dedi ve beraber gittiler. Allah Resulü (asm) o ölmüş kızı çağırdı, “Yâ filâne!” dedi. Birden, o ölmüş kız “Buyrun! Emredin.” diye cevap verdi. Allah Resulü (asm) kıza sordu: “Tekrar babanın ve annenin yanına gelmeyi arzu eder misin?” O ölmüş kız “Yok, ben onlardan daha hayırlısını buldum.” diye cevap verdi.[1]

Resul’ün (asm) Hürmetine Edilen Duayla Diriltilen Şahıs

İmam-ı Beyhakî ve İmam-ı İbni Adiyy gibi bazı mühim imamlar, Hazret-i Enes ibni Mâlik’ten haber veriyorlar ki: Yaşlı bir kadının birtek oğlu vardı, birden vefat etti. O saliha kadın çok üzüldü. Dedi: “Yâ Rab! Senin rızan için, Allah Resulü’ne bağlılık yemini ederek ona hizmet için hicret edip buraya geldim. Benim hayatımda istirahatimi temin edecek tek evlatçığımı, o Resulün hürmetine bağışla.” Hazreti Enes diyor ki: “Bu duadan sonra o ölmüş adam kalktı, bizimle yemek yedi.”[2]

İmam-ı Busayrî, Kaside-i Bürde’de bu mucizeye işaret ederek şöyle demiştir:

 “Eğer alâmetleri, onun kadrine muvafık derecesinde azametini ve makbuliyetini gösterseydiler, değil yeni ölmüşler, belki onun ismiyle çürümüş kemikler de diriltilirdi.”

Mezara Konulan Şehid Sahabenin Konuşması

Başta İmam-ı Beyhakî gibi mühim alimler, Abdullah ibni Ubeydullahi’l-Ensârî’den haber veriyorlar. Hazreti Abdullah anlatıyor: “Sâbit ibni Kays ibni Şemmas, Yemâme Harbinde şehid düştüğünde ve kabre koyduğumuz zaman ben oradaydım. Kabre konulurken, birden ondan şöyle bir ses geldi: “Muhammed Allah’ın Resulüdür. Ebû Bekir Sıddıktır. Ömer şehiddir. Osman ise, şefkatli ve iyilikseverdir.”[3] Sonra açtık, baktık; ölü, cansız!”

Bu haberiyle, daha Hazret-i Ömer 'in(ra) şehit olacağını daha halife olmadan evvel haber veriyor.

Ölmüş Sahabenin Söyledikleri

İmam-ı Taberanî ve Ebu Nuaym eserlerinde, Numan ibni Beşir’den haber veriyorlar ki:

Zeyd ibni Hârice, çarşı içinde birden düşüp vefat etti. Eve getirdik. Akşam ve yatsı arasında, etrafında kadınlar ağlarken, birden“Susunuz, susunuz!” dedi. Sonra da, açık ve anlaşılır bir lisanla,“Muhammed Allah’ın Resûlüdür, Selâm sana ey Allah’ın Resûlü!” diyerek bir miktar konuştu. Konuşması bittikten sonra baktık ki, cansız, vefat etmiş.[4]

İşte, cansız cenazeler onun peygamberliğini tasdik etse, canlı olanlar tasdik etmese, elbette o câni canlılar, cansızlardan daha cansız ve ölülerden daha ölüdürler!


[1]Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:320; Hafâcî, Şerhu’ş-Şifâ, 3:106.
[2]Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:320; İbni Kesîr, el-Bidâye ve’n-Nihâye, 6:292.
[3]Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:320; Ali el-Kari, Şerhu’ş-Şifâ, 1:649; İbni Kesîr, el-Bidâye ve’n-Nihâye, 6:157-158.
[4]İbni Kesîr, el-Bidâye ve’n-Nihâye, 8:291 (muhtelif tariklerle); el-Heysemî, Mecmeu’z-Zevâid, 5:179-180 (iki ayrı tarikle). 

Peygamberimizin mucizeleri (1) Kur'an-ı Kerim

Peygamberimizin mucizeleri (2) İsra ve Miraç Mucizesi

Peygamberimizin mucizeleri (3) Ayın yarılması

Peygamberimizin mucizeleri (4) Gelecekle ilgili verdiği haberlerin doğru çıkması

Peygamberimizin mucizeleri (5)Yiyeceklerin ve içeceklerin bereketlenmesiyle ilgili mucizeler

Peygamberimizin mucizeleri (6) Sularla İlgili Mucizeler

Peygamberimizin mucizeleri (7) Ağaçlarla ilgili mucizeler

Peygamberimizin mucizeleri (8) Dağ,taş ve cansız bazı varlıklarla ilgili mucizeler

Peygamberimizin mucizeleri (9) Hastaların ve Yaralıların Şifa Bulması Mucizeleri

Peygamberimizin mucizeleri (10) Peygamberimizin Duasıyla Gerçekleşen Mucizeler

Peygamberimizin mucizeleri (11) Hayvanlarda gösterilen mucizeler

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'ye peş peşe operasyon!
Malezya'da 30 dükkan yok oldu
İlan İHH
ABD'den yeni Huawei kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Maduro'dan erken seçim çağrısı
ABD Kongresinde ilk kez iftar verildi
Savcı Sayan Ne Yaptı Öyle?..
Fransa Kıbrıs'ta üs kuruyor
'S-400'ler Türkiye'nin bekası için acilen kurulmalı'
İslam düşmanlığı bitmiyor! İslamafobia dünyada hortlatılıyor
İftar ve sahurda soğuk suya dikkat!
Oruç hafızamızı güçlendirir
YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!

Bir dolar ne kadar?

İnsanlar dolar kuru ile ilgili gelişmeleri merak ediyor. Peki dolar ne kadarla başladı? 21 Mayıs dolar kuru ne oldu? Dolar kaçtan satılıyor? Dolar kuru ne kadar oldu? Bu soruların cevabı haberimizde.

21 Mayıs 2019 çeyrek ve yarım altın fiyatları nedir?

21 Mayıs 2019 Altın piyasalarında son durum nedir? 21 Mayıs 2019 gram altın kaç TL? Altın'da son durum, Çeyrek altın ne kadar?Tam altın kaç TL? Altın gram fiyatı ne kadar? Gram altın kaç TL? 21 Mayıs 2019 Perşembe Altın fiyatlarında son durum? Altın fiyatları seçim sonrası ne kadar oldu?

İstanbul'da hava nasıl olacak?

Mayıs ayı ile birlikte havaların ısı derecesinde de artmalar yaşandı. Ramazan'ı Şerif'e ise güneşli ama yakmayan bir hava ile giriyoruz, Sıcaktan bunalma korkusu şimdilik insanlarda oluşmmadı. Güneşli havalar Marmara'da hakimiyetini sürdürüyorken meteorolojiden yeni bir haber geldi. Marmara'da havalar nasıl olacak? İstanbul'da hava nasıl olacak? Meteoroloji hava durumu nedir? İşte detaylar.

20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı ne?

20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu? 20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı ne? İşte 20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

Sebzeli bulgur pilavı nasıl yapılır?

Sebzeli bulgur pilavı nasıl yapılır? Anadolu'nun lezzeti sebzeli bulgur pilavı nasıl yapılır? Sebzeli bulgur pilavı için gerekli malzemeler nelerdir? İşte sebzeli bulgur pilavı tarifi...

En Çok Okunan Haberler