Pikan cevizi nedir? Pikan cevizinin faydaları nelerdir?

Güncelleme: 17.04.2019 15:44

Son zamanlarda popüler olan Pikan cevizi nedir? Pikan cevizinin faydaları nelerdir? Bu yazımızda pikan cevizinin ne olduğunu, sağlığa faydalarını bulabilirsiniz. İşte pikan ceviz hakkında bilgiler ve pikan cevizi faydaları...

Son zamanlarda popüler olan Pikan cevizi nedir? Pikan cevizinin faydaları nelerdir? Bu yazımızda pikan cevizinin ne olduğunu, sağlığa  faydalarını bulabilirsiniz. İşte pikan ceviz hakkında bilgiler ve pikan cevizi faydaları...

Pikan Cevizi Nedir? 

Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen pikan cevizinin ana vatanı Güney Amerika’dır. Güçlü bir antioksidan, yağ ve protein kaynağı olan pikan cevizi, vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyarak vücut direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Alzheimer, parkinson, kalp ve kanser gibi hastalıklara karşı etkili bir koruma ve direnç sağlayan pikan cevizi, güçlü bir vitamin kaynağıdır. Besin değeri oldukça yüksek olmakla birlikte E vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko içeriğinin yanı sıra güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Amerika’nın Texas, Missisipi, Arkansas, Doğu Oklahoma, Doğu Kansas, Missouri, Alabama, Güney İndiana ve Arizona gibi bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde ise BATEM ( Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstütüsü) tarafından yetiştirilmektedir. Özellikle düzenli olarak tüketilen pikan cevizi mide rahatsızlıklarının tedavisinde etkili bir sonuç vermektedir. Mideyi rahatlatıcı özelliğe sahip olan pikan cevizi aynı zamanda mide asidini alarak etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır. Doymamış yağ açısından oldukça zengin olan pikan cevizinin %90,6’sı doymamış yağlardan oluşmaktadır. Doğal bir antioksidan kaynağı olan pikan cevizi, kolestorol barındırmamasından dolayı kolesterol hastaları tarafından tüketilebilir. Sert kabuklu kuru meyvelerin içinde en yüksek antioksidan kaynağına sahip olması nedeniyle oldukça sağlıklı ve besleyici bir meyvedir.

Pikan Cevizinin Vücuda Faydaları

Vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan pikan cevizi, kalp damar hastalıklarından kilo kontrolüne kadar birçok alanda etkili sonuçlar vermektedir. Uzmanların özellikle tavsiye ettiği pikan cevizi gerek kolesterol hastalarının gerekse mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi gereken bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan pikan cevizi, aynı zamanda kan basıncını dengeleyici özelliği ile hipertansiyon tedavisinde de başvurulan bir meyvedir. Ancak kan basıcının ve tansiyonun dengelenmesi amacıyla kullanılan pikan cevizini mutlaka doktorunuzun önerdiği miktarda kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmaların bir diğer sonucuna göre kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç ve koruma sağlayan pikan cevizi, kolesterol seviyesini dengede tutarak kalp ve damar sağlığına katkıda bulunmaktadır. İçeriğindeki zengin yağ asitleri kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. Pikan cevizinin sıkça kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise diyet programlarıdır. Kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olan pikan cevizinin zayıflamaya yardımcı etkileri yapılan araştırmalar sonucuyla kanıtlanmıştır. Pikan cevizi diğer kuru meyvelere oranla daha düşük karbonhidrat oranına sahiptir. Kolesterolü düşürücü etkisiyle birlikte iyi huylu prostat büyümesini engelleyici özelliğe sahip olan pikan cevizi, prostat tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda prostat kanserine karşı etkili bir koruma sağladığı belirtilen pikan cevizi sağlıklı hücreleri koruma altına alırken kanserli hücreleri öldürdüğü belirtildi.

Pikan Cevizinin Diğer Önemli Yararları

Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan pikan cevizi diyet programlarında tercih edilen oldukça sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. Toplamda 19 adet vitamin içeren pikan cevizi sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazlarındandır.İçeriğinde kolesterol barındırmamasından dolayı kolesterol hastaları tarafından rahatlıkla tercih edilebilen bir kuru meyvedir.
Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olan pikan cevizi, uzmanların kalp ve damar hastalarına tavsiye ettiği meyveler arasındadır.
Güçlü bir antioksidan kaynağı olan pikan cevizi, vücut direncinin artmasına yardımcı olurken birçok hastalığa karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
Prostat kanserine karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
Kanı temizleyici özelliğine sahiptir.

1. Pikan cevizi, ağaçta yetişen yemişler arasında en yüksek antioksidan oranına sahip yemiştir.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar, kanser ve enfeksiyon riskini azaltmada da etkili rol oynar.

3. Pikan cevizi; folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin önemli bir kaynağıdır.

4. İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucu, diyabet riskini azaltıcı ve bağışıklık sistemini de güçlendirici etkiye sahiptir.

5. Daha önemlisi B kompleks grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B5 ve B6 zengini olan pikan cevizi, iştahı dengeler ve vücudun ihtiyacı olan kaloriyi kullanmasında yardımcı olur. Günde bir avuç tüketilen pikan cevizi, beyin gelişmine katkı sağlar.

6. Öğrencinin başarısında beslenme çok büyük önem taşır. Özellikle ara öğünlerde abur cubur tüketmektense, pikan cevizi gibi sağlıklı atıştırmalıkları alışkanlık haline getirmek konsantrasyon süresini de uzatır. Uzun saatler süren ödevler ve yoğun sınav dönemleri bedeni olduğu kadar zihni de çok yorar. Elbette başarıyı etkileyen mucize besin yoktur. Ancak sınava hazırlık dönemi boyunca tüm besinleri içeren bilinçli beslenme; hem fiziksel ve ruhsal sağlığı olumlu etkiler, stres etkilerini azaltır, hem de okul / sınav başarısına katkıda bulunur.

7. Pikan cevizinin yapısındaki bazı bileşiklerin, beyin hücrelerine koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır. Beynin özellikle hafıza ve mekansal öğrenme gibi kritik bölgelerinde iyileştirici etkisi olduğu belirlendiğinden, günde bir avuç pikan cevizi tüketilmesi hafızayı da güçlendirmede önemli rol oynar.

Pikan Cevizi Nasıl Tüketilir?

Kuru meyve ve kuruyemiş olarak tüketilebilen pikan cevizi, aynı zamanda taze veya kurutulmuş yaprakları da tüketilebilir.

Örneğin; 1 litre kaynar suya eklenen 20 gr. pikan cevizi yaprağı yaklaşık 15 dakika demlendikten sonra süzgeçten geçirildikten sonra tüketilebilir.

Hazırladığınız pikan cevizi çayını günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Özellikle sonbahar döneminde tüketilen pikan cevizi çayına ceviz içi katabilirsiniz.

 

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri

Ayetel Kürsi'nin okunuşu, manası ve faziletleri...

Nas suresinin okunuşu, manası ve faziletleri

Felak suresinin okunuşu, anlamı ve faziletleri

Vakıa suresinin Türkçe okunuşu

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi'nin okunuşu, manası ve faziletleri...
Nas suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Felak suresinin okunuşu, anlamı ve faziletleri
Vakıa suresinin Türkçe okunuşu
Depremde okunacak dua
Sad suresi, Sad suresinin okunuşu ve anlamı
Furkan suresinin faziletleri ve faydaları
Furkan suresinin nüzul sebebi....
Furkan suresinin okunuşu nasıldır?
Kaymaklı limonlu kurabiye nasıl yapılır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Fettah zikrinin faziletleri
Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu