Sedef hastalığına ne iyi gelir? Tedavisi nedir?

Güncelleme: 25.03.2019 15:49

Sedef beklenmedik bir anda ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Peki Sedef hastalığına ne iyi gelir? Tedavisi nedir? Dünya nüfusunun yüzde 2'sinde bu hastalığa rastlanılmaktadır. İşte sedef hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler ve tedavi yöntemleri...

Sedef beklenmedik bir anda ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Peki Sedef hastalığına ne iyi gelir? Tedavisi nedir? Dünya nüfusunun yüzde 2'sinde bu hastalığa rastlanılmaktadır. İşte sedef hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler ve tedavi yöntemleri...

Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir?

Psoriasis; pembe - kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz, kalın, parlak ve kuru kepekler gözlenmesi nedeniyle halk arasında sedef hastalığı olarak adlandırılan bir deri hastalığıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %2’sinde görülür. Her yaşta belirebilen bu hastalık, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıp kaybolabilir. Sedef hastalığı; bazı hastalarda birkaç ay veya birkaç yıl sürerken, bazı hastalarda ise ömür boyu aralıklı bir şekilde seyredebilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Sedef hastalığı çoğunlukla hafif bir şekilde seyretse de döküntülerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.  Psoriasis vulgaris, sedef hastalığının en sık karşılaşılan formudur. Lezyonlar çoğunlukla diz, dirsek, saçlı deri gibi bölgelerde görülür. 

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sedef hastalığının sebepleri halen tam olarak bilinememektedir.  Sağlıklı bir kişide deri hücreleri 28-30 günde olgunlaşmaktadır. Sedef hastalarında ise bu süre 3-4 güne kadar inebilmektedir. Hızlı çoğalan hücreler deri üstünde birikerek kepeklenmelerin oluşmasına sebep olur. 

Sedef hastalığı için gösterilen en önemli risk faktörü genetik etkilerdir. Aile hikâyesinde sedef hastalığı bulunan kişilerin bu hastalığa çok daha fazla yatkın olduğu belirlenmiştir.  Sedefe yatkınlığı olan kişilerde hastalığı tetikleyen bazı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Boğaz ya da deri enfeksiyonları
 • Stres
 • Sigara içme
 • Aşırı alkol tüketimi
 • D vitamini eksikliği
 • Bazı ilaç tedavileri

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedefteki yamalar, üzeri gümüş rengi kabukla kaplı kızarıklıklardır. Bunlar değişik şekillerde ve boyutlarda olabilirler. Saçlı deride kepekler yığın oluştururlar ve bu nedenle kızarıklığı görmek mümkün olmayabilir.  Sedef hastalığının çeşitlerine göre belirtileri de değişmektedir:

Plak tipi psoriasis: Sedefin en yaygın formudur. Plaklar vücuttaki herhangi bir yerde oluşabilir. Kaşıntılı ya da acı verici olabilen bu plaklar, bazen çok sayıda bazen de az sayıda olabilmektedir. 

İnvers psoriasis: Bu tip sedefler; koltuk altı, kasık, göğüs altı gibi kıvrım yerlerinde sınırlı kalmaktadır. Bu bölgeler nemli olma özelliğine sahip olduğu için sedeflerin kepeklenme olmaksızın, kızarıklık ve kabarıklıklara yol açtığı görülür. Mantar enfeksiyonları, sedefin bu tipini tetikleyebilmektedir. 

Tırnak psoriasisi: Sedef tırnaklarda da yerleşebilir ve hatta yalnızca tırnakta da görülebilir. Sedefin bu

formunda; tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, çukurcuklar görülebilir. 

Eritrodermik psöriasis: En az rastlanan sedef formu olan eritrodermik psöriasiste, kaşınan ve yanan kızarıklıklar tüm vücudu kaplar. 

Psoriatik artrit: Hastaların bazılarında eklem tutulumu gözlenebilmektedir. Özellikle el ve ayak eklemlerinin tutulduğu görülürken, nadir de olsa büyük eklemler de etkilenebilir.

Eğer psoriatik artrite dökülmeler eşlik ediyorsa tanısı kolay bir şekilde koyulabilir. Tek başına eklem tutulumun görüldüğü hastalardaysa tanı koymak daha güçtür. 

Sedef Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Çoğu durumda sedef hastalığı tanısını koymak oldukça basittir.

Fiziksel muayene ve tıbbi hikâye: Doktor, hastanın tıbbi geçmişini alıp; cilt, kafa derisi ve tırnakları inceleyerek sedef hastalığını teşhis edebilir.

Deri biyopsisi: Doktor sedef tanısı koyarken nadiren de olsa küçük bir cilt örneği (biyopsi) almaya ihtiyaç duyabilir. Alınan numune, sedefin tipini belirlemek ve diğer hastalık şüphelerini ortadan kaldırmak için mikroskop altında incelenir.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı, uygun tedavilerle kontrol altına alınabilmektedir. Kepeklenmelerde azalmalar ya da tamamen kaybolmalar görülse de her zaman için geri gelme ihtimalinin olduğunu unutmamak gerekir. Sedef hastalığının tedavisi hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Sedef tedavisi temelde üçe ayrılır:

1.Topikal (yerel) tedaviler: Bu tedavi çeşidi krem, merhem ve losyon gibi ilaçların doğrudan deriye uygulanması ile gerçekleşir. Sedefin hafif olduğu rahatsızlıklarda bu en uygun tedavi şekli olacaktır. Topikal steroidler, katranlı ürünler ve vitamin D analoglarına ek olarak kullanılan nemlendiriciler,

derideki kurumanın giderilmesine yardımcı olur ve kepeklenmelerin azalmasını sağlar. 

2. Fototerapi: Fototerapi; ultraviyole ışığın (güneş ışığının tedavi edici özellik taşıyan dalga boyları) değişik formlarının ve bazen de özel tabletlerin kullanılmasıyla uygulanan bir tedavidir. Sedef çok yaygın olduğunda, topikal tedavilerle düzelmediğinde ya da tedaviden hemen sonra tekrarladığında bu tedavi yöntemi kullanılır. 

Fototerapi tedavisinin en basit ve kolay uygulanabilen yolu, kontrollü miktarda güneş ışığı almaktır. 

3. Sistemik tedaviler: Ağızdan alınan ilaçlarla uygulanan tedavi çeşididir. Tedavinin getirdiği yan etkiler sebebiyle, daha basit yollarla hastalık kontrol altına alınabiliyorsa bu tedaviye başvurulmaz. Tedaviye başlamadan önce doktor tarafından hastaya tedavinin riskleri konusunda gerekli açıklamalar yapılır. Kadın hastalar sistemik tedavi aldıkları sırada gebe kalmamalıdırlar. Erkek hastaların da bu tedaviyi alırken çocuk sahibi olmamaları önerilmektedir. 

Sedef Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Sedef hastalığına sahip kişilerin öncelikle psikolojik tetikleyicilerden kurtulmaları gerekir. Stres, üzüntü, kaygı gibi olumsuz duygulardan uzaklaşıp; kendilerini daha iyi hissettirecek şeylere yönelmeleri tedavi için olumlu bir gelişme olacaktır. 
 • Deriyi kaşımak, ovmak, kabukları koparmak yeni döküntülere yol açabileceğinden bunlardan olabildiğince uzak durulması gerekir. 
 • Güneşin ve denizin sedef hastalığını azaltıcı etkisi vardır. Güneşe maruz kalma süresinin olabildiğince kontrollü yapılması gerekmektedir. Yanacak kadar güneşlenmek sedef döküntülerini arttırabilmektedir. 
 • Kış aylarında derinin nem oranı azalır ve daha kuru hale gelmesine sebep olur. Kuru cilt sedef hastalarında daha fazla kaşıntıya sebep olacağı için nemlendirici krem ve losyonların kış aylarında daha özenli kullanılması gerekir. 
 • Her gün banyo yapmak, cildinizin yatıştırılmasında yardımcı olacaktır. 

İLGİLİ HABERLER 

Dudak morarması neden olur? Nasıl geçer?

Reflü nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Fondöten lekesi nasıl geçer?

Göz kuruluğu neden olur? Nasıl geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Tedavisi nelerdir?

Dudak uçuğu neden olur? Nasıl geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Sivilce izleri nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Hıçkırık tutunca ne yapmalıyız? Hıçkırık nasıl geçer?

Yüksek ateş nasıl geçer? Ateşi düşürmenin yolları nelerdir?

Boğaz ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

Sigara nasıl bırakılır?

Ülkemizde sigara kullanımı oldukça yüksek. Her yıl binlerce insan sigaranın verdiği zararlardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Peki Sigara nasıl bırakılır?

Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019

Dolar fiyatlarının artması ile birlikte altında da yükseliş yaşandı. Peki Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019 günü gram çeyrek ve tam altın fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu?

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu? Bu yazımızda Hz. İsa'nın doğumu hakkında her şeyi bulabilirsiniz. İşte Ayet ve hadisler ışığında Hz. İsa'nın (a.s.) doğumu…

26 Nisan 2019 yurtta hava nasıl?

26 Nisan 2019 günü İstanbul ve çevresinde güneşli hava hakim olurken Meteoroloji, Ege ve Akdeniz bölgesinde toz taşınımı olabileceği açıklamasında bulundu. İşte 26 Nisan 2019 yurt genelinde hava durumu tahminleri ve detayları...

Hacamat yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar orucu bozan halleri araştırmaya ağırlık verdi. Peki Hacamat yaptırmak orucu bozar mı? Bilindiği üzere hacamat vücuttan pis kanı atmak için kullanılan oldukça etkili bir tedavi yöntemi. İşte hacamat ve oruç hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar...

En Çok Okunan Haberler