Sedir ağacı yağının faydaları ve kullanım alanları

Güncelleme: 25.03.2019 17:03

İğneli yapraklı bir ağaç olan sedir ağacından elde edilen yağ daha çok kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Ancak bu faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz. Peki sedir ağcı yağının faydaları nelerdir? Sedir ağcı yağı hangi hastalıklara iyi gelir? Sizin için sedir ağcı yağının faydalarını ve kullanım alanlarını araştırdık. İşte sedir ağcı yağının faydaları ve kullanım alanları...

İğneli yapraklı bir ağaç olan sedir ağacından elde edilen yağ daha çok kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Ancak bu faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz.  Peki sedir ağcı yağının faydaları nelerdir? Sedir ağcı yağı hangi hastalıklara iyi gelir? Sizin için sedir ağcı yağının faydalarını ve kullanım alanlarını araştırdık. İşte sedir ağcı yağının faydaları ve kullanım alanları...

Sedir ağacı yağının faydaları

Sedir yağının içeriğinde bulunan zengin vitaminler ve fosfor sayesinde cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Cildi uyarır, canlandırır. Deride bulunan kırmızı kabarcıklar ve kepekler için tedavi edicidir. Dikkat dağınıklığına, strese iyi gelir. Bu sebeple sinir sistemini rahatlatıcı ve dolaşımı uyarıcı etkileri vardır. Korkuları, takıntıları, moral bozukluklarını, üzüntüleri giderebilir. Romatizma ve kireçlenme rahatsızlıklarında kullanılabilir. Kadınlarda sistit, vajina enfeksiyonları ve akıntılarda olumlu etkileri mevcuttur.

Aromaterapide; saç kepeklerine, ince saçlara, akne, sivilce, egzama, yağlı ciltlere tedavi olarak kullanılır. Kepek oluşumunu engeller. İnce telli saçların canlanmasını güçlenmesini sağlar.

Sedir ağacı yağı gözenekleri açmakla birlikte hücreleri daha etkin kılar yani hücreleri canlandırır.

Kepekli ve yağlı saçların bakımında kullanılmakla birlikte incelmiş saçlara da faydalı gelmektedir.

Sinir sistemini dengeleyen bu yağ stresin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Bronşit hastalığına birebirdir

Korku yaşayan insanlarda korkusunu gidermesi açısından fayda sağlamaktadır.

Ergenlik döneminde vücutta meydana gelen çok sayıda ki sivilcelerin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Siyah noktalara iyi gelmektedir.

Vücutta ki terlemeyi önler ve ayrıca yağlı vücutlarda meydana gelen kokuyu önlemektedir.

İdrar yollarında meydana gelecek iltihaplanmaları önlemektedir.

Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarında da sedir ağacı yağının önemli iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Sedir Ağacı Yağı haricen cilde masaj yöntemiyle kullanılır. Dahilen ise bazı uzmanlar ılık suya bir kaç damla katılarak içilmesini söylemektedir fakat bu yöntem pek sağlıklı değildir.Sedir ağacı yağına bazı eczanelerde ve şifalı bitkiler reyonlarında bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de ulaşabileceğiniz sedir ağacı yağı makul fiyatlarda satılmaktadır. Piyasada kontrolsüz ürün satan yerler bu ilaca bazı kimyasal maddeler eklemekte ve faydalarını öldürmektedir. Mümkün olduğunca büyük marketlerden almanız önerilir çünkü bu marketlerde sık sık denetimler yapılmaktadır ve bu denetimler sonucunda kaliteli ürünler satılmaktadır. 
Mikrop: Sebore veya seboreik egzama yağ bezlerinin bir arıza neden olduğu korkunç bir hastalıktır. Bu, epidermal hücrelerin artmış sebum üretimi ve daha sonraki aşamada bir enfeksiyona neden olur.  Sedir ağacı yağı bu inflamatuar durumun da tedavi için yararlı olabilir ve sebum üretimini düzenler. Yağı ayrıca çirkin kızarıklık ve durumun bariz belirtilerini tedavi ederken azaltır.

Antiseptik: Sedir yağı septik olduğu gibitetanoz mikroplarındanda yaraları korur. Bu güvenle dışarıdan uygulanabilen bir antiseptik olarak yaralarda  ve hatta bitkisel antiseptik kremler de bir madde olarak kullanılmaktadır. Toksinlere karşı vücudun savunan, sedir ağacı uçucu yağı, beyaz kan hücreleri daha iyi çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini rahatlatır.

Anti-enflamatuar: çalışmalara çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da, erken insan testleri sedir yağın açısından çok olumlu olmuştur (artrit anti-inflamatuar etkileri) . Bu zayıflatıcı ,ağrı veya rahatsızlığa neden olan eklem ve dokuların enflamasyonu biraz cilt üzerinde inhalasyon veya yağın topikal uygulaması ile azaltılabilir.

Antispazmodik:  Spazm giderici olması Sedir Yağının başka önemli tıbbi özelliğidir. Spazmlar ve ilgili hastalıkların neredeyse tüm türleri bu yağ kullanılarak giderilebilir. Bu solunum sistemini etkileyen spazmları, bağırsak, kas, kalp ve sinirleri içerir. Huzursuz bacak sendromu, solunum nöbetleri, astım ve diğer uyku sorunları olan kişiler de bu yağın yatıştırıcı özelliklerinden faydalanılabilir.

Büzücü:  Bir büzücü olarak, Sedir yağı, diş ağrılarının tedavisine yardımcı olur dişlerin dişetini kavramasını güçlendirir ve düşmesini önler onları korur. Ayrıca gevşek kasları sıkılaştırır ve sertlik, spor ve gençlik hissi verir. Bu özellik aynı zamanda sindirim sistemi kaslarının sıkılaştırılması ve bu spazm eğilimli kasları kasarak, ishal tedavisi için kullanılabilir. Bir büzücü olarak, sedir ağacı yağı da toksin ve bakterilerden cildi korumak için bir araçtır.

Diüretik: Onun bir idrar söktürücü olarak roloynar.Obezite, hipertansiyon, yüksek tansiyon, romatizma, artrit, gut, idrar yolu enfeksiyonları ve kandaki toksinlerin birikimini önler, vücudun arındırılmasına yardımcı olur.

Her doğal yöntem gibi bu yağı da kullanırken mutlaka öncesinde doktorunuza başvurunuz, yan etki halinde kullanımı kesiniz.

Sedir ağacı yağının kullanımı:

Harici olarak masaj, friksiyon, kompres yöntemleriyle kullanılır. Dahili olarak suya veya meyve sularına çok az miktarda katılarak içilir. Kullanılacak olan sedir yağının tahriş edici özelliğinden dolayı, başka yağlar ile seyreltilmesi gerekir. Kas ve sinir sistemi için kullanıldığında uygun masaj teknikleri uygulanır. Kompres yöntemi için, bir beze daha önce diğer yağlarla harmanlanan sedir yağı damlatılarak istenilen bölgeye konur. Banyo yöntemi için, ılık su dolu küvete 10 damla damlatılıp karıştırılır. Suyun içerisinde 10 dk. durulur.

Satın alınan sedir ağacı yağının cam şişede ve güneş görmeyen yerde muhafaza edilmesi lazımdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; Uygulama sırasında diğer aromaterapi yağlarında olduğu gibi gözle teması engellenmelidir.

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Benzer Konular

 • 1

  Avcılık yapmak, avlanmak caiz midir?

 • 2

  Göz seğirmesi neden olur?

 • 3

  Hacamat yaptırmak hangi hastalıklara iyi gelir?

 • 4

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

 • 5

  İgor Aşurbeyli kimdir?