Selçuk bey kimdir?

Güncelleme: 25.03.2019 14:19

İnsanların tarih araştırma merakı ecdadını dedelerini öğrenme isteği bizde tarih kitaplarının tozlu yapraklarına üfleyip gündeme tekrar getirmemize neden oldu. Büyük Selçuklu devletine ismini veren Selçuk Bey ve biyografisini anlattığımız bu haberimizi mutlaka okuyun. Selçuk bey kimdir? Detaylar haberimizde.

İnsanların tarih araştırma merakı ecdadını dedelerini öğrenme isteği bizde tarih kitaplarının tozlu yapraklarına üfleyip gündeme tekrar getirmemize neden oldu. Büyük Selçuklu devletine ismini veren Selçuk Bey ve biyografisini anlattığımız bu haberimizi mutlaka okuyun. Selçuk bey kimdir? Detaylar haberimizde.

Aral Gölü'yle Hazar Denizi arasındaki topraklara hakim olan Oğuz Türkleri'nin Kınık boyundandır. Babası Hazar Türk Devletinin ordu komutanı (sü-başı)dır.[1] "Temür Yalıg" (Demir yaylı) unvanı ile anılan babası Dukak Bey, devlet işlerinde söz sahibi bir bey idi.[2]

10. Yüzyılın birinci yarısı içinde sü-başı olan Selçuk, Yabgu unvanı ile tanınan Oğuz hükümdarının yerini almak gibi yüksek siyasi bir amacın peşinde olmakla birlikte henüz genç ve tecrübesizdi.Nitekim o, henüz güçlü hale gelmeden, bir toplantı sırasında protokolda olması gereken yerin üzerinde bir mevkiye oturmak suretiyle, bu niyetini açığa vurdu.[3] Bu amacına denk bir gücü bulunmadığı için yabgu ile mücadele etmeyi göze alamayan Selçuk, kendisine bağlı birlikler ve ailelerle birlikte Oğuz Devletinin kışlık merkezi Yenikentten ayrılarak, İslam gazilerinin toplandığı Cend kentine gelip yerleşti. Cend, Oğuz Devletine bağlı bir şehir olup, Oğuz yabgusuna vergi veriyordu. Selçuk bey, Cend'de bir toplantı meclisi kurarak İslamiyete geçme kararı aldı[4]. Bölge valisine gönderdiği elçiyle validen kendilerine İslam dinini öğretecek imam ve fakihler istedi.

Bu tarihi olaydan sonra, İslam dünyasında, Müslüman olan oğuzlara, diğer soydaşlarından ayırt etmek için özel bir adlandırma ile Türkmen denmeye başlandı. Bundan sonra gittikçe yerleşip yaygınlaşan Türkmen adı, 13. yüzyıldan itibaren tamamen Oğuz adının yerini aldı.[5]

Bir yıl sonra Oğuz yabgusundan Cend şehrinin vergisini almak üzere tahsildarlar geldi. Bu durum üzerine Selçuk Bey; "Müslümanların, gayrimüslimlere vergi vermeyeceğini" söyleyerek, bağımsızlık yolunda ilk adımını attı ve gayrimüslim Türkler üzerine cihad hareketini başlattı.[6] Bu savaşlar her iki taraf için de zorlu geçti, hatta Selçuk Bey bu savaşlardan birinde oğlu Mikaili kaybetti. Bunun üzerine Mikail'in oğulları olan Tuğrul ve Çağrı Bey'i yanına alarak kendi yetiştirdi.

Maveraünnehir bölgesinde Karahanlılar ve Samanîler arasındaki hakimiyet mücadelesinde Samanîlerin yanında yer aldı. Buhara'ya kadar ilerlemiş olan Karahanlı hükümdarı Buğra Han'ı Selçuk bey'in bizzat başında bulunduğu Türkmen kuvvetleri sayesinde geri püskürtmeyi başardılar[7]. Nûr kasabasını ele geçirerek oğlu Arslan Yabgu'yu buraya göndermiştir.

Kendi oğullarıyla birlikte, Büyük Selçuklu Devleti'nin temellerini atan Selçuk Bey, 1007 veya 1009 yılında Cend'de vefat etti.[8]

Mikail, Arslan, İsrafil, Yusuf ve Musa ismindeki oğullarıyla birlikte Büyük Selçuklu Devleti'nin temellerini atan Selçuk Bey 1009 senesinde 100 yaşlarında hayatını kaybetti. Selçuk Bey öldüğü zaman devleti iyice teşkilatlanmış ve Selçuklu'nun temelleri atılmıştı.

Andolu'nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan kimdir?

Selahaddin Eyyübi kimdir?

Anadolu Selçuklu hükümdarı I. İzzeddin Keykâvus kimdir?

Oğuz Kaan kimdir?

Ertuğrul Gazi kimdir?

Rükneddin Kılıçarslan kimdir?

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah kimdir?

Alaaddin Keykubat kimdir?

I. Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir?

II. Gıyâseddin Keyhüsrev kimdir?

I. Kılıç Arslan kimdir?

II. Kılıç Arslan (İzzeddin Kılıç Arslan) kimdir?

III. Kılıç Arslan kimdir?

Kutalmış bey kimdir?

Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah kimdir?

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

AK Parti'den YSK'nın kararlarıyla ilgili açıklama
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
Bahçeli'den flaş YSK açıklaması
İlandır
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Çavuşoğlu: 'Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş ve 3 Süper Lig ekibi PFDK'da!
Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!

Sivilceler nasıl geçer?

Genç ve orta yaşlarda sık görülen sivilce sorununu çözmek artık çok kolay. Haberimizde sizler için hazırladığımız doğal yöntemlerle sivilceleriniz den kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Dişler nasıl beyazlatılır?

Özellikle sigara içen, kafein tüketen birçok insanın sık karşılaştığı bir durum olan sararmış dişlerden doğal yollarla kurtulabilirsiniz. Peki Dişler nasıl beyazlatılır?

Saç neden dökülür? Nasıl önlenir?

Saç dökülmesi mevsim değişiklikleri, stres, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Peki Saç neden dökülür? Nasıl önlenir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Kalp krizi, göğsün ortasında birkaç dakika süren basınç, dolgunluk, sıkışma durumudur. Kalp krizi vakaları ülkemizde sık görülmektedir. Peki Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Kirazın faydaları nelerdir?

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan kiraz, içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde adeta şifa niteliğinde bir meyvedir. İşte kirazın faydaları...

En Çok Okunan Haberler