Sinema tarihinin en iyi kötü adamları listesi

Güncelleme: 24.03.2019 13:48

'Kötü adam' olarak seyirciye kendisini sevdirmeyi başarmış en iyi kötü adamları sizin için listeledik. İşte Sinema tarihinin en iyi kötü adamları listesi...

'Kötü adam' olarak seyirciye kendisini sevdirmeyi başarmış en iyi kötü adamları sizin için listeledik. İşte Sinema tarihinin en iyi kötü adamları listesi...

 Tony Montana – Scarface

 

Al Capone adlı mafya liderinden esinlenilerek yaratılan Tony Montana karakterinin bulaşıkçı olarak başladığı iş yaşantısı sonradan uyuşturucu dünyasına kayar. Tony Montana birçok kişinin başaramadığını başararak hızlı bir şekilde yükselir. Fakat bu yükselişin sebeplerinden olan kişisel hırsı kendisinin sonunu da hazırlamıştır. Buna rağmen Tony Montana karakteri çok büyük bir idol haline gelmiştir. Grand Theft Auto: Vice City adlı video oyunundaki Tommy Vercetti karakteri de Tony Montana’dan esinlenilmiştir.

 

Patrick Bateman – American Psycho

 

Christian Bale’in hayat verdiği Patrick Bateman karakteri, genç bir Wall Street yatırımcısıdır. Aynı zamanda da bir katil. Oldukça sıradan bir hayatı varmış gibi görünen Bateman’ın hayatının karanlık tarafı ise oldukça ilginçtir. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanıyor. Aynı zamanda öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastası.

 Freddy Krueger – Elm Sokağı Kabusu

 

 

Freddy Krueger karakteri, 9 ayrı Elm Sokağı Kâbusu filminde boy göstermiştir.

Yıllar önce 20’den fazla çocuğu öldüren ve delil yetersizliğinden mahkemece serbest bırakılan katil Krueger’ı, öfkeli ebeveynler kendileri cezalandırmaya karar vermiştir. Böylece Freddy Krueger’ı kendi kazan dairesinde diri diri yakmışlardır. Ardından Freddy intikam almak için geri dönmüştür.

 

Hannibal Lecter – Kuzuların Sessizliği

 

Doktor Hannibal Lecter, Red Dragon kitabıyla ilk kez ortaya çıkan kurgusal karakter, zeki bir psikiyatrist ve yamyam seri katildir.

Hannibal karakterinin en beğenilen versiyonu Hopkins’in 1991 yılında “Kuzuların Sessizliği” filminde canlandırdığı hali olmuştur. Aynı zamanda Hannibal karakteri Anthony Hopkins’e En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandırmıştır. Kuzuların Sessizliği filminde, FBI’da eğitimi devam eden Clarice Starling, yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatr iken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter’ın hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling’in bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı ilişki sonunda onun kaçışına sebep olur ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbest dolaşmaya başlar.

 

 Jack Torrance – The Shining

 

Jack’in hikayesi alkolü bırakarak kendisi ve ailesinin hayatını yeniden düzene koyma çabası ve bir arkadaşının önayak olmasıyla dağ başındaki bir otelin bakıcılık işini kabul edişiyle başlar. Kış aylarında müşterisi olmadığı için birkaç aylığına kapatılan bu ücra ama lüks otelin bakıcılığını yapacaktır. Jack Torrance hem ailesiyle birlikte yerleştikleri bu bomboş otelin kış bakımını yapıp hem de yarım kalan kitabını tamamlamaya çalışırken, otelin karanlık geçmişiyle ilgili garip ve korkunç şeyler olmaya başlar.

 

Darth Vader – Star Wars

 

Darth Vader, Star Wars serisinin orijinal üçlemesi ve serinin sonradan çekilen öncül üçlemesinin üçüncü filmi olan “Sith’in İntikamı” filmlerinde yer alan karakterdir. Aynı zamanda Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI’s 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer aldı.

Darth Vader, en yakınındaki kişiyi başarısızlıklarından dolayı gözünün yaşına bakmadan silebilecek kadar zalim bir portre çizmektedir. Amiral Ozzel ve Kaptan Needa olayı buna güzel iki örnektir. En kudretli Güç kullanıcılarından biri olan Darth Vader; siyah bir pelerin, pelerini gibi siyah mekanik donanımlarla kaplı zırh gibi tasarlanmış yaşam ünitesi, nefes almasını sağlayan kara maskesi ve kırmızı ışın kılıcı ile Jedi savaşçıları için güçlü bir rakiptir.

 

 Ajan Smith – Matrix

 

Smith, Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği Matrix filmlerinde yer alan, Hugo Weaving’in canlandırdığı bir karakter olarak karşımıza çıktı.

Aslında anormallikleri düzeltmek için çalışan bir bilgisayar programıyken, ilk filmde bozulup üçlü serinin diğer filmlerinde de (The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions)boy gösteren bir virüs halini aldı. Ajan Smith’in esas amacı Mr. Anderson’ı, yani “The One” programının yüklendiği 6. Neo’yu, yok ederek Matrix sisteminin reboot olmasını sağlamak. Bu olurken de Matrix sistemini yok edip özgürlüğüne kavuşabilmek…

 Joker – Kara Şövalye

 

 

Joker, Batman‘in en büyük düşmanıdır. Joker karakterini 1989 tarihli Batman filminde Jack Nicholson, 2008 yılında vizyona giren Kara Şövalye’de ise film çekimleri bittikten sonra hayatını kaybeden Heath Ledger canlandırdı. Son olarak 2016’da ise Jared Leto tarafından canlandırıldı.

Hiç şüphesiz Joker’in en çok beğenilen hali 2008 yılında Heath Ledger’ın hayat verdiği hali oldu. Kara Şövalye filmindeki Joker’in unutulmaz repliği, yüzündeki “gülümsemeyi” borçlu olduğu yarayı açıklarken söylediği “Why so serious?” cümlesi olmuştur. Yüzündeki yara için birden fazla açıklama yapan Joker’in açıklamalarından biri eşi için yaptığı fedakarlık, diğeri alkolik babasının sarhoşluğudur.

 

Lord Voldemort – Harry Potter

 

Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakter. Lord Voldemort aynı zamanda sadece Safkan Büyücü Irkı’ndan olanların Büyü Dünyası’nda yaşamasına izin veren hareketin de lideridir.

Tüm zamanların en güçlü ve korkunç büyücüsü olarak görülen Voldemort’un, Dumbledore haricinde korktuğu ve yenemeyeceği kimse yoktur. Lily ve James Potter’ı öldürdüğünde Harry Potter’ı da öldürmeye çalışır ama gönderdiği ölüm laneti Avada Kedavra, Harry’nin alnından geri teperek çarptığı Karanlık Lord’u ölümcül derecede zayıflatır. Lord Voldemort kaçar ve sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı kalkar. Karanlık Lord ve Ölüm Yiyenler denen yakın destekçileri, büyücüler ve muggle dünyasında birçok işkence ve cinayetin sorumlusu olarak kabul edilir.

Ağlatan filmler listesi

Gerçek hayattan uyarlanmış izlenmesi gereken filmler

En iyi animasyon filmleri listesi

Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler

Sarımsak suyu nasıl tüketilir?

Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Moringa çayının faydaları nelerdir?

Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı

Maide suresinin faziletleri ve faydaları

Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)
Dolar ne kadar? 06.08.2020