Şişkinliğe ne iyi gelir?

Güncelleme: 15.07.2020 16:57

Karın şişkinliği hemen her kişide yaşanan bir sorun. En başta rahatsız etmese de sürekli tekrarlayan şişkinlikler sağlık için zararlı olabiliyor. Peki şişkinlik nasıl geçer? Şişkinliğe ne iyi gelir? İşte cevabı...

Karın şişkinliği hemen her kişide yaşanan bir sorun. En başta rahatsız etmese de sürekli tekrarlayan şişkinlikler sağlık için zararlı olabiliyor. Peki şişkinlik nasıl geçer? Şişkinliğe ne iyi gelir? İşte cevabı...

Şişkinlik Nedir?

Şişkinlik, midede biriken gazların mideyi şişirmesi demektir. Genelde bu gazlar dışarıdan alınan hava olmakla birlikte; sindirim sonucu açığa çıkan gazlar, öncesinde vücuttan tahliye edilmemiş gazlar olarak bulunur. Bu durum neticesinde gazların birikimi aşırı olmadığı müddetçe geçici rahatsızlıklar olarak değerlendirilir. Ancak gazın birikimi ile beraber tahliye edilmemesi durumunda sinir sistemi uçlarında uyarılmaya sebep olur.

Bunun sonucunda ise; nefes darlığı ile başlayarak kalp rahatsızlığına kadar giden sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Bunun sonucunda ise sık sık gaz çıkarma isteği ve midenin çok daha rahatsız edici şekilde şişkinlik hissini meydana getirir.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Mide şişkinliği gazların birikimi ile oluşuyor olsa da temel nedeni gazın tahliye edilmemesidir. Birçok nedene bağlı olarak tahliye edilmemiş gazlar şişkinlik sorununu oluşturur. Öte yandan daha sayacağımız pek çok neden de şişkinliğe neden olmaktadır.

• Sağlıksız Beslenme: Karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi, gazlı içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi, vücuttaki gaz birikimini artırır. Ayrıca üç öğünün üzerinde yemek yeme alışkanlığınız varsa bu durum da şişkinliğe neden olabilir.

• Bağırsak Parazitleri: Sindirim sistemine kadar ulaşan parazitler şişkinliğe neden olabilmektedir.

• Alkol Tüketimi: Midede şişkinliğe neden olan bir başka durumsa alkol tüketimidir. Alkolün az miktarda kullanımı yararlı olarak değerlendirilse de araştırmaların kuşkusuz zararlı yönde olduğu görülmektedir. Midede gaz birikimini teşvik etmesi şişkinliğe neden olmaktadır.

• Aşırı Stres: Stres pek çok rahatsızlığa zemin hazırlar. Hele ki aşırı stres söz konusu ise rahatsızlıklar, hastalık boyutuna yönelir. Aşırı stresin araştırmalar sonucunda şişkinliğe neden olduğu hatta şişkinliği ileri evrelere taşıdığı da bilinmektedir.

• Hazımsızlık: Hazımsızlık aşırı sağlıksız beslenme sonucunda kendini gösterir. Temelde şişkinliğin nedeni hazımsızlık olarak görülmese de birbiriyle ilişkisi çok yakındır. Aslında hazımsızlık da bir nevi şişkinlik demektir.

• Sindirim Sistemi Hastalıkları: Mide şişkinliğinin temel nedenlerinden biri de sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar dolaylı olarak hazımsızlık, şişkinlik oluşturur.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide şişkinliğine en iyi gelen çözümler, doğal çözümlerdir. Bu çözümler bitkisel yöntemler olarak bulunur. Ancak ciddi anlamda rahatsız edici olan şişkinlikler için doktorunuza başvurmalısınız. Sadece şişkinlik oluşumu rahatsız edici olarak yer alıyorsa(ciddi ağrılar oluşturmuyorsa) doğal çözümler faydalı olacaktır. Ancak şişkinliğin kronik olma durumu da söz konusudur. Bu gibi durumda da şişkinlik için doğal çözümler etki etmeyebilir. Semptomları azalır, ancak ağrısı giderek artar. İlerleyen süreçte de kalp rahatsızlıklarını meydana getirir.

1. ZENCEFİL:

Temel amacı bağırsaktaki parazitleri yok etmek olan zencefil, aynı zamanda hazımsızlığa bağlı olarak şişkinliğe de iyi gelir. Ayrıca zencefil tüketiminin sağlı faydalı birçok artısı da bulunur.

2. NANE:

Nane çayı, sindirim sisteminde oluşan parazitlere karşı güçlü bir bitkisel yöntemdir. Midede oluşan gaz birikimini de tahliye etmek için ideal çözüm olarak bulunur.

3. REZENE:

Spazm giderici olarak bulunan rezene, tüketimi sağlığa çok faydalı olan bir bitkidir. Mideyi rahatlatan ve şişkinliği azaltan şifa özelliği bulunur. Basit hazırlanan rezene kısa sürede etkisini göstermektedir.

4. LİMONLU SU:

Sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelen limonlu su, bağırsak enfeksiyonunu karşı da oldukça yararlıdır. Dolaylı olarak da midede ki gazın tahliye olmasını sağlar. Bu sayede şişkinlik sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi