Şuara suresinin faziletleri ve faydaları

Güncelleme: 04.07.2020 13:18

Kuran'a gönül veren her müslüman Kuran okumanın maddi ve manevi faydalarını hem dünyada hem ahirette görür. Her sureyi okumanın fazilet ayrıdır. Surelerin faziletleri ve faydaları hadislerde bildirilmiştir. Peki Şuara suresinin faziletleri nelerdir? Şuara suresi Kuranı Kerimin yirmi altıncı suresidir. Şuara suresi Vakıa suresinden sonra, Neml suresinden önce  inmiştir. Mekke döneminde nazil olan Şuara suresi İki yüz yirmi yedi ayeti kerimdir. Şuara suresinde peygamberlerin kavimlerindeki inkarcılara karşı verdikleri mücadelelerden bahsedilmektedir. İşte Şuara suresini okumanın faydaları ve fazileletri...

Kuran'a gönül veren her müslüman Kuran okumanın maddi ve manevi faydalarını hem dünyada hem ahirette görür. Her sureyi okumanın fazilet ayrıdır. Surelerin faziletleri ve faydaları hadislerde bildirilmiştir. Peki Şuara suresinin faziletleri nelerdir? Şuara suresi Kuranı Kerimin yirmi altıncı suresidir. Şuara suresi Vakıa suresinden sonra, Neml suresinden önce inmiştir. Mekke döneminde nazil olan Şuara suresi İki yüz yirmi yedi ayeti kerimdir. Şuara suresinde peygamberlerin kavimlerindeki inkarcılara karşı verdikleri mücadelelerden bahsedilmektedir. İşte Şuara suresini okumanın faydaları ve faziletleri...

Kur’ân-ı kerîmin yirmi altıncı sûresi.
Şuarâ sûresi Mekke’de nâzil oldu (indi). İki yüz yirmi yedi âyet-i kerîmedir. İçinde şâirlerden bahsedildiği için, Sûret-üş-Şuarâ denilmiştir. Sûrede; hazret-i Mûsâ ile Fir’avn arasında geçen olaylar, İbrâhim, Nûh, Hûd, Sâlih, Lût ve Şuayb peygamberl erin kavimlerindeki inkârcılara karşı verdikleri mücâdelelerden bahsedilmektedir. (İbn-i Abbâs, Râzî, Senâullah Dehlevî)

ŞUARA SÛRESFNİN FAZİLETİ VE YARARLARI
Kim Şuarâ sûresini okursa, Nûh’u tasdîk edenlerin, Hûd, Sâlih, Şuayb ve İbrâhim’i yalanlayanların ve Îsâ’yı yalanlayanların ve Muhammed’i (aleyhisselâm) tasdîk edenlerin adedinin on katı sevâb verilir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim şu’ara Suresini okursa, (Hazreti) Nuh (Aleyhisselam), (Hazreti) Hud (Aleyhisselam), (Hazreti) Salih (Aleyhisselam), (Hazreti) Şuayb (Aleyhisselam), (Hazreti) İbrahim (Aleyhisselam) ve (Hazreti) Muhammed (Sallallahuı Aleyhi ve Sellem)‘e iman edenlerin ve yalanlayanların sayısınca sevap verilir.”(Kadı Beyzavi, (Beyzavi Tefsir(Envarut-Tenzil ve Esrarut Te’vil), 2/179)

Rivayet Edildiki:

* Her türlü zarardan korunmak için okunur.
* Kabakulak olan bölgenin etrafı çizilip Şuara suresinin 130. ayeti çizili olan kısmın içine * yazılırsa, Allah’u Teala’nın izniyle şifa bulacağı ümit edilir.
* Her türlü kötülüğün rahatça işlendiği günümüzde kendimizi ve ailemizi küfür, şirk ve cinsel sapkınlıktan korumak için Şu’ara suresinin 169. ayeti çokça okunmalıdır.

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi