Tesbih namazı nedir? Nasıl kılınır?

Güncelleme: 27.05.2019 14:25

Ramazan ayına doğru yaklaştığımız günlerde insanlar şimdiden Kadir gecesi kılınacak ''Tesbih namazı'' nı araştırıyorlar. ''Tesbih namazı''  ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorlar.  Tesbih namazı nedir? Nasıl kılınır? Kaç rekat? Detaylar haberimizde.

Ramazan ayına doğru yaklaştığımız günlerde insanlar şimdiden Kadir gecesi kılınacak ''Tesbih namazı'' 
nı araştırıyorlar. ''Tesbih namazı''  ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorlar. Tesbih namazı nedir? Nasıl kılınır? Kaç rekat? Detaylar haberimizde.

Tesbih namazı, her rekatında zikir lafzının defalarca okunmasıyla oluşmaktadır. Peygamber Efendimiz tarafından en azından hayatta bir kez kılınması gerektiği tavsiye edilmiştir. İslam dini için özel olan günlerde Müslüman aleminin rağbet ettiği bir ibadet türü olan Tesbih Namazı, kılınışı ile sorgulanmaktadır. Peki, bu ibadetlerine yön vermek isteyen vatandaşların araştırdığı Tesbih namazı nasıl kılınır? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan resmi bilgilerle bu namaz hakkında detaylar

Her rek‘atında yetmiş beş defa “sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber” şeklinde zikir lafzı okunan dört rek‘atlı bu namaza “sübhânellah” ifadesinin çokça tekrarlanması dolayısıyla “tesbih namazı” (salâtü’t-tesbîh) adı verilmiştir.

Terim olarak tesbîh, “Yüce Allah’ı ulûhiyyetle bağdaşmayan sıfatlardan tenzih ederim, O’nu en üstün sıfatlarla anarım” mânasındaki sübhânellah vb. zikir lafızlarını söylemeyi ifade eder.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

Esmaül Hüsna'dan El Vedud zikrinin manası ve faziletleri

Meryem suresİ, Meryem suresinin okunuşu ve anlamı

Esmaül Hüsna'dan El Bais zikri manası ve faziletleri

Vakıa suresi, Vakıa suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Fetih suresi, Fetih suresinin okunuşu ve anlamı

Nas suresi oku...

Felak suresi oku...

Ayetel Kürsi, Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı