Tüketici Hakem Heyeti kararı çıktı, ne yapmalıyım?

Güncelleme: 19.08.2019 13:34

Maalesef mal ve hizmet alınan kurumlarda halkla ilişkiler departmanları önemsenmiyor. Hizmet aldığınız yer tarafından bir mağduriyet yaşadığınızda ve firma ile sorununuz hal edemediğiniz takdirde geri adım atmanıza gerek yok. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak çok kolay. Artık Tüketici Hakem Heyeti de online çalışıyor. Online başvurudan sonra en geç 3 ay içinde sonuç karara bağlanıyor ve size bildiriliyor. Peki sonuç karar bağlandıktan sonra ne yapılmalı? Detaylar haberimizde...

Maalesef mal ve hizmet alınan kurumlarda halkla ilişkiler departmanları önemsenmiyor. Hizmet aldığınız yer tarafından bir mağduriyet yaşadığınızda ve firma ile sorununuz hal edemediğiniz takdirde geri adım atmanıza gerek yok. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak çok kolay. Artık Tüketici Hakem Heyeti de online çalışıyor. Online başvurudan sonra en geç  3 ay içinde sonuç karara bağlanıyor ve size bildiriliyor. Peki sonuç karar bağlandıktan sonra ne yapılmalı? Detaylar haberimizde...

Tüketicinin ayıplı bir mal ya da hizmet almak gibi mağdur olduğu durumlarda, firma ile bu sorunu çözemiyorsa başvurabileceği bir heyettir. Tüketici Hakem Heyetlerini kararı nihaidir ve her firma bu kararı uygulamakla yükümlüdür. Bu heyetler Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışırlar.

Tüketici hakem heyetleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66-72 maddeleri ve aynı zamanda ek olarak “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği” ile de düzenlenmişlerdir.

Tüketici Hakem Heyeti'ne online başvuru nasıl yapılır?

Daha önce şahsen, avukatlar aracılığı ile veya posta yoluyla yapılabilen başvurular artık kolaylıkla elektronik ortamdan da yapılabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir sene önce “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe soktu.  

Tüketicilerin e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili ekrandan başvurularını gönderebilmesi mümkün. Kullanıcılar “Tüketici Şikayeti Uygulaması”na gidip “Tüketici Şikayeti Başvuruları” adımından başvurularınız gerçekleştirebiliyor. E-devlet üzerinden giriş yaptığınız için kişisel bilgileriniz önünüze zaten otomatik olarak doldurulmuş geliyor. Size sadece şikayetinizi detaylı bir şekilde açıklamak kalıyor.

Elden başvurmaktan hiçbir farkı olmayan ve yasal bir dayanağı olan başvuru sonuçları kısa süre içerisinde gerekli iletişim bilgileriniz üzerinden size aktarılıyor ve sorununuzun çözümüne dair gerekli tüm adımlar atılıyor.

Tüketici Hakem Heyeti kararları ne kadar sürede çıkar?

Söz konusu Tüketici Hakem Heyetleri kendilerine gelen bütün başvuruları en geç 3 aylık bir süreç içerisinde karara bağlamaktadır. Tüketici Hakem Heyetlerinin almış olduğu kararlar 5 günlük bir süreç içerisinde İl Müdürlüklerine ya da Kaymakamlık binalarında yer alan duyuru panosuna asılmaktadır. Dava sürecini kaybeden taraflar Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilir. Davacı olan taraf mahkemede verilen karara uymak zorundadır. 

Eğer başvurunuzu online olarak e-devlet üzerinden yaptıysanız bu işlemleri yine e-devletten takip edebilirsiniz.

Tüketici hakem Heyeti kararı çıktı, ne yapmalıyım?

"Heyet sonucu geldi ne yapmalıyım" diyorsanız o durum biraz daha çetrefilli. Eğer kararınız olumlu ise kararı teslim aldığınız tarihten itibaren 15 gün bekleyiniz.(Karşı tarafça karara itiraz söz konusu olabilir.) Sonra bankanıza veya ilgili firmaya başvurun, kararın gereği yerine getirilmezse, karar ile birlikte icra müdürlüklerine başvuruda bulunarak icra takibi başlatabilirsiniz.

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi