Türk kahvesinin zararları

Güncelleme: 19.08.2019 14:24

Bir kahveden çok daha fazlası olan Türk kahvesinin hiç bilinmeyen zararlarını araştırdık. Günde bir fincan şekersiz Türk kahvesi içmenin çok faydalı olduğu biliniyor. Ancak aşırı tüketimde faydasından çok zararı olan Türk kahvesi zehir saçıyor. Peki Türk kahvesinin zararları nelerdir? Kimler Türk kahvesi tüketirken dikkat etmeli? İşte Türk kahvesinin zararları...

Bir kahveden çok daha fazlası olan Türk kahvesinin hiç bilinmeyen zararlarını araştırdık. Günde bir fincan şekersiz Türk kahvesi içmenin çok faydalı olduğu biliniyor. Ancak aşırı tüketimde faydasından çok zararı olan Türk kahvesi zehir saçıyor. Peki Türk kahvesinin zararları nelerdir? Kimler Türk kahvesi tüketirken dikkat etmeli? İşte Türk kahvesinin zararları...

Araştırmalar özellikle günde 5-6 fincan Türk kahvesi tüketen kişilerin yüksek tansiyon hastası olma ihtimalinin %45 fazla olduğunu söylüyorlar. Diğer bir deyişle Türk kahvesinin fazla tüketimi yüksek tansiyon problemlerine yol açabiliyor.

Kalp ritmi düzensizliğine yol açabiliyor

Fazla kahve içince çarpıntı yaşayanlardansanız bu etki size yabancı gelmeyecektir. Türk kahvesinin fazla tüketimi kalp atışlarını hızlandırıp kalbi yorabiliyor. Bu da bazı durumlarda kalp krizi riskini artırıyor. Dünyanın birçok kahvesinden çok daha sert olan Türk kahvesini uzmanlar kalp hastalıkları olanlara bu yüzden pek tavsiye etmiyor.

Kemik erimesini kötüleştirebiliyor

Türk kahvesinin içinde yer alan bileşimler kalsiyumun emilimine engel oluyor. Kalsiyuma ek olarak demir ve çinko emiliminin de önüne geçen Türk kahvesi tüketimi kemik erimesine yol açabiliyor ve kemik erimesi yaşayanların durumunu kötüleştirebiliyor.

Uykusuzluk ve gerginliği beraberinde getirebiliyor

Burada suçlu sadece Türk kahvesi değil kafein içeren tüm içeceklerin yan etkileri aslında. Vücuda fazla miktarda alınan kafein kişide uykusuzluk, huzursuzluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu ve baş ağrısına sebep olabiliyor.

Ülsere yakalanma riskini artırıyor

Türk kahvesi midede asit salgılanmasını artırıyor, bu da ülser oluşma riskinin güçlenmesine sebep oluyor. Öyle ki doktorlar ülser hastalarına 1 fincandan fazla Türk kahvesi içmelerini yasaklıyor.

Şeker hastalığını tetikliyor

Özellikle yemeğin hemen üzerine Türk kahvesi içmek çok da doğru bir tercih değil. Zira yemekten sonra şekerimiz halihazırda yükseliyor, bunun üzerine Türk kahvesi içildiğinde ise kandaki şeker daha hızlı yükseliyor. Şeker hastalarının bu yüzden günde 1 fincan sade Türk kahvesinden daha fazlasını içmesi önerilmiyor.

Böbrek taşı oluşumuna sebep olabiliyor

Kahvenin içinde yüksek yoğunlukta oksalat bulunuyor. Oksalat ise böbrek taşı oluşumuna sebep oluyor. Hatta böbrek taşlarının %75’inin oksalattan oluştuğu biliniyor. Bu yüzden Türk kahvesinin yanında su içmenin önemi çok büyük.

Kadınlarda doğurganlığı azaltabiliyor

İddialara göre kadınların günde 3 fincan ve üstü Türk kahvesi içmesi doğurganlık özelliklerinin %15 oranında düşmesine sebep olabiliyor.

Hamilelik dönemini negatif etkiliyor

Fazla kafein tüketimi bebek bekleyen anneler için oldukça sakıncalı. Zira araştırmalara göre fazla kafein tüketen annelerin düşük riski artıyor, aynı zamanda doğacak bebeğin kilosunu bile etkileyebiliyor. Bu yüzden doktorlar hamilelere Türk kahvesi içmemelerini ya da minimum düzeyde içmelerini öğütlüyor. Aynı zamanda emziren anneler de kafein tüketimine dikkat etmeli. Zira anne sütüyle birlikte kafein de bebeğe geçebiliyor ve kafeinin yan etkileri yetişkinlerden çok bebekleri ve çocukları etkiliyor.

Her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar. Siz de bol köpüklü Türk kahvenizi yudumlarken aşırıya kaçmamaya dikkat edin deriz.

El Vedud ne demek?

Yoktan var eden El Halık Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

Ayetel kürsi

Yasin suresi nüzul sebebi...
Avcılık yapmak helal mi?

Felak Nas sureleri neden indirilmiştir?

Vakıa suresi nüzul sebebi

Fetih suresi nüzul sebebi...