Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir?

Güncelleme: 10.09.2019 11:49

Vücut dengesi, insan hayatının en önemli ve etkili durumlarından biridir. Bu dengeyi vücut, iç kulak, kaslar, kemikler ve gözlerden gelen pek çok duyu beyin ve beyincik etrafında toplanarak sağlar. Bu denge bozulduğunda hayatımızı da olumsuz etkileyen ''Vertigo'' hastalığından şüphelenilir. Peki Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir? İşte detaylar.

Vücut dengesi, insan hayatının en önemli ve etkili durumlarından biridir. Bu dengeyi vücut, iç kulak, kaslar, kemikler ve gözlerden gelen pek çok duyu beyin ve beyincik etrafında toplanarak sağlar. Bu denge bozulduğunda hayatımızı da olumsuz etkileyen ''Vertigo'' hastalığından şüphelenilir. Peki Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir? İşte detaylar.

Vücudumuzun dengesinin sağlanmasında pek çok faktör etkilidir. İç kulak, kaslar, kemikler ve gözlerden gelen pek çok duyu, beyin ve beyincik etrafında toplanır, çözümlenir ve dengemiz sağlanır. Herhangi bir denge bozukluğu durumunda baş dönmesi yaşanırsa bu karmaşık yapının bütün parçaları incelenmelidir. Vücudumuzun dengesinin sağlanmasında pek çok faktör etkilidir. İç kulak, kaslar, kemikler ve gözlerden gelen pek çok duyu, beyin ve beyincik etrafında toplanır, çözümlenir ve dengemiz sağlanır. Herhangi bir denge bozukluğu durumunda baş dönmesi yaşanırsa bu karmaşık yapının bütün parçaları incelenmelidir. En önemli belirtisi baş dönmesi olan ve denge merkezini bozan vertigo hastalığı konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta bu rahatsızlığın bir başka rahatsızlığın belirtisi olabileceğidir. Her 100 kişiden 3'ünde rastlanan vertigo ile ilgili merak edilen tüm soruları Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümü doktorlarımıza sorduk... 

Vertigo Nedir?

Vertigo genel olarak iç kulak hastalıkları, daha nadir olarak da beyin ve beyincikle ilgili rahatsızlıkların sonucu olarak ortaya çıkar. Genellikle İç kulaktaki denge organları vücudun dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. İşitme organları ile yan yana bulunan denge organları, labirent adı verilen 3 yarım daire kanalı ve iki keseden meydana gelir. Her iki kulakta da bu labirent yapısı mevcuttur. İleri ve geri hareket etme ve yer çekimi keseler tarafından, dönme ise yarım daire kanalları tarafından algılanır. Bu denge sistemi vücudun hareketini anlamamızı sağlar. Hareketsiz olarak durulduğunda ise her iki kulaktan da beyne eşit ve uyumlu duyumlar gelir. Vertigonun nedeni olarak görülebilecek iç kulaktaki ya da başka organlardaki bazı sorunlar bu mesajların gelmesini aksatabilir ve bu durumda hareketsiz olduğumuz halde etrafımızdaki her şey hareket ediyor gibi görünür. Bu baş dönmesi durumuna vertigo hastalığı adı verilir. 

Vertigo Nasıl Anlaşılır?

Vertigonun en önemli belirtisi baş dönmesidir. Bunun yanında;

Kulakta bir basınç hissi,
Çınlama ve akıntı
İşitme sorunları, 
Mide bulantısı,
Kusma
Gözlerde anormal hareketler Bu belirtiler sonucu eğer doktor tarafından hastaya vertigo teşhisi konulursa aynı zamanda yeni tetkikler de gerekebilir, çünkü bu rahatsızlık başka bir organla da ilişkili olabilir. Vertigo belirtileri ile ilgili olarak kulak burun boğaz uzmanına gidildiğinde, işitme, ortak kulak ve denge testi gibi testler uygulanmalı; sonuçlara göre eğer sorun iç kulakla ilgiliyse gerekli tedaviye başlanmalı. Tedavide genel olarak vertigo rahatsızlığına neden olan asıl sebep bulunup yok edilmesi amaçlanır. Ancak eğer iç kulakla ilgili bir problem yoksa daha ayrıntılı testlerden geçilmeli ya da mutlaka MR çektirilmelidir. Sorun iç kulakla ilgili olmayabilir, belirtilerin beyin ve sinir sistemiyle olan ilişkisi araştırılmalı. Bu durumda da başka cerrahi önlemler alınabilir ya da daha uzun süreli bir tedavi gerekebilir. 

MS hastalığının belirtileri nedir?

Reflü nedir? Belirtileri nelerdir?

Parkinson nedir? Belirtileri nelerdir?

Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Belirtileri nelerdir?

Eşek sütü helal mi?

Zikre başlamadan önce okunacak dua

El Bedi Esmaül Hüsnası ebced değeri ve faziletleri

Yasin suresinin Türkçe meali
Felak Nas surelerini okumanın faydaları

Vakıa suresi hakkında her şey...

Ayetel kürsi hakkında her şey...

Fetih suresi okumanın fazilet ve sırları