Yeni çocuğu olan kimse nasıl dua etmelidir?

Güncelleme: 19.07.2019 15:11

İnsanlar yeni çocukları olduklarında Allah'a şükretmeleri gerekir. Peki Yeni çocuğu olan kimse nasıl dua etmelidir? İşte yeni dünyaya gelen bebek için okunması gereken dua ve detaylar...

İnsanlar yeni çocukları olduklarında Allah'a şükretmeleri gerekir. Peki Yeni çocuğu olan kimse nasıl dua etmelidir? İşte yeni dünyaya gelen bebek için okunması gereken dua ve detaylar...

Hz. Peygamber (s.a.s.), yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan okunmasını, sol kulağına da kâmet getirilmesini tavsiye etmiş ve bizzat kendisi, torunu Hz. Hasan’ın sağ kulağına ezan okumuş, sol kulağına da kâmet getirmiştir (Beyhakî, Şu‘abü’l-îmân, XI, 105-106). Dolayısıyla, çocuk dünyaya geldiğinde sağ kulağına ezan, sol kulağına kâmet okunarak isminin verilmesi sünnettir. Bunu babası veya aile büyüklerinden başka birisi de yapabilir.

Duanın Manası: “Sana bağışlanan (bu çocuğu) Allah, senin için mubarek kılsın. Onu bahşeden (Allah’a) şükredesin. (Çocuğun) buluğa ersin ve onun iyiliğiyle rızıklandırılasın.”

Tebrik edilen kişide şöyle dua eder:

بَارَكَ اللهُ لَكَ وَبَارَكَ عَلَيْكَ، وَجَزَاكَ اللهُ خَيْراً، وَرَزَقَكَ اللهُ مِثْلَهُ، وَأَجْزَلَ ثَوَابَكَ

Duanın Manası: “Allah sana bereket versin ve bereketini daim kılsın. Allah seni hayırla mükâfatlandırsın. Allah seni de bir benzeri ile rızıklandırsın ve sevabını çoğaltsın.”

Nevevi el-Ezkar 349, Selim el-Hilali Sahihu’l-Ezkar 2/713

Önemli Uyarı: “Duada geçtiği gibi Allah-u Teâlâ, bizi doğan çocuğun iyiliği ile rızıklandırıyor! Hiç kimse çocuk olunca maddi yönden sıkıntıya girerim diye korkmasın!!! Eğer böyle biri korku var ise bu, şeytandandır! Bu kişi Allah’a tevbe etsin ve imanını gözden geçirsin!!! Çünkü yeryüzünde ki bütün canlıların rızkı Allah’ın üzerinedir.

İhlas suresi nüzul sebebi

İhlas suresi okunuşu

Kaf suresi kaç ayettir?

Vakıa suresi neden indirilmiştir?
Fetih suresi neden indirilmiştir?

Bugün hava nasıl olacak?

Altın fiyatlarında son durum..(19.01.2020)

Ayetel Kürsi'nin sırları nelerdir?