Yeşil çayın zararları

Güncelleme: 22.08.2019 16:57

Diyet listelerinden eksik olmayan yeşil çay fazla tüketildiğinde zehir saçıyor. Peki yeşil çay faydalı mı, zararlı mı? Yeşil çayın zararları nelerdir? İşte yeşil çayın zararları..

Diyet listelerinden eksik olmayan yeşil çay fazla tüketildiğinde zehir saçıyor. Peki yeşil çay faydalı mı, zararlı mı? Yeşil çayın zararları nelerdir? İşte yeşil çayın zararları.. 

Son dönemlerin en popüler bitki çayları arasında yeşil çay da mevcut. Sakinleştirici, dinginleştirici özelliği, yeşil çayın tercih edilme sebeplerinden biri. Kadınların diyete başladıklarında en sık tükettiği bitki olan yeşil çay, birçok faydası ile biliniyor. Ancak faydaları saymakla bitirilemediği gibi, zararları da atlanmamalıdır. 

Hangi işi yapıyorsak yapalım, mesleğimiz ne olursa olsun stres, hayatımızın bizi bir türlü tamamen terk edemeyen önemli bir parçası. Artık çağımız hastalığı olarak kabul edilen stres ve etkileri, yeşil çay ile azaltılabiliyor. Yeşil çay stresi azalttığı gibi, kişi üzerinde rahatlama da sağlıyor. Genel olarak bitki çaylarının tümünde bulunan sakinleştirici ve rahatlatıcı özellik, yeşil çayda diğer çaylara göre biraz daha fazla görülüyor. Yeşil çay sayesinde yarım saatte bir damarlar açılıyor, kan pıhtılaşması önleniyor.

Kanseri yenmede ve kansere yakalanmamada da olumlu etkisi olduğu düşünülen yeşil çayın zararlarına değinecek olursak, başta kafeinden bahsedilebilir. İçindeki kafein sebebiyle, aşırı yeşil çay tüketiminde uykusuzluk sorunları meydana gelecektir.

Yeşil çay, hamile kadınların kesinlikle tüketmemesi gereken bir çaydır. Bunun sebebi olarak, folikasit seviyesini olumsuz şekilde etkilediği söyleniyor. Hamile değilseniz; fakat bebek emziriyorsanızda yeşil çay tüketmemelisiniz. İçerisinde kafein barındırdığından, bebeğinizin zamanla uyku düzeni bozulabilir.

Yeşil çay, stresi azaltmada önemli bir bitki olsa bile, çok fazla tüketilmemelidir. Her şeyin fazlasını tüketmek zararlı olduğundan, yeşil çay tüketimi de sınırlı olmalıdır. Aksi takdirde böbreklere zarar verebilir. Yine fazla tüketildiğinde; mide bulantısı, ardından kusma, sık sık idrara çıkma gibi sorunlara sebep olabilir.

Özellikle çeşitli böbrek rahatsızlıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları, anksiyetesi ve kanında pıhtılaşma sorunları olanların yeşil çay tüketmemesi gerekiyor.

Kadınlarda ve Erkeklerde Farklı Reaksiyonlar

Yeşil çay, kişiden kişiye farklı reaksiyonlar gösterebilir. Vücuda genel olarak vermiş olduğu rahatlama ve kişiye kendisini sakin hissettirme özelliği, kadınlarda çok daha kolay fark edilebilir bir durumdur.

Yeşil çayın pek çok zararına rağmen yine de bitki çayı olarak ilk tercihiniz yeşil çay oluyorsa, zararlarını en aza indirgemek için, yeşil çayı demledikten sonra 30 saniye bekletin ve demini döküp tekrar demleyin. Böylece içerisindeki kafein azalmış olacaktır.

MİKROFON SÜNGERİ NEREDEN ALINIR?

El Vedud Esmaül Hüsnası hakkında her şey...

Meryem suresi Türkçe ve Arapça okunuşu

Ayetel Kürsinin Arapça ve Türkçe okunuşu
Vakıa suresi Arapça ve Türkçe okunuşu

Kalburabastı nasıl yapılır?

Kudret sahibi El Cebbar Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

Felak Nas surelerinin Arapça ve Türkçe okunuşu