Yeşil elmanın faydaları nelerdir?

Güncelleme: 11.09.2019 15:15

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığı açısından çok faydalı olan yeşil elma, ülkemizde bolca tüketilen bir meyvedir. Peki Yeşil elmanın faydaları nelerdir?

Sindirim sorunlarının önlenmesine, kan şekeri ve iyi kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olurlar. Sağlığa önemli faydalarının başında kolon kanseri ile mücadele özelliği yer alır ve kolon kanseri olasılığını azaltan diyet lifi içerir. Yeşil elmalar ayrıca kolesterol seviyesini düşürmeye, sindirimi kolaylaştırmaya, karaciğer ve sindirim sistemini azaltmaya yardımcı olur. Yeşil elmalar flavonoidler ve polifenol dahil antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle, çeşitli kanser ve DNA hasarlarını önleyebilirler.

KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR
Yalnızca 80 kalori olan bir adet yeşil elma içeriğinde bol miktarda karbonhidrat ve amino asit bulundurması sebebiyle oldukça enerji veren bir meyve olarak tercih ediliyor. Sağlıklı bir biçimde kilo vermek istiyorsanız her gün aç karnına yeşil elma tüketerek hem tok hem de enerjik kalabilirsiniz.

ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLER
Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti önleyen doğal ürünler arasında yeşil elma da yer alıyor. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz yeşil elma vücudun ihtiyaç duyduğu şeker miktarını azaltıyor ve vücudu şeker hastalığına karşı koruyor.

KALP- DAMAR SAĞLIĞINI KORUR
Aç karnına yeşil elma tüketimini kalp sağlığı üzerindeki etkileri şöyle:
-Yüksek kolesterolü dengeleyen yeşil elma atardamarlarda plak oluşumunu önler,
-İçeriğinde potasyum bulunduran yeşil elma kasları ve kalbi koruyan elektrolitleri dengeler,
-Elma tüketimi kalpte ve beyinde çeşitli etkilere neden olan iltihapları önlemeye yardımcı olur.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER
İçeriğinde bol miktarda lif barındıran yeşil elma, her sabah aç karnına tüketildiğinde kronik kabızlık rahatsızlığına tedavi edici bir etkiye sahip olmaktadır.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUR
Güçlü bir antioksidan olan yeşil elma beyine zarar veren serbest radikallerin oluşumunu önler. İçeriğinde yer alan C vitamini, magnezyum ve flavanoidler birlikte hücrelerin yenilenmesine ve beyin hücreleri için oksijenin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

DİŞ PLAKLARI OLUŞUMUNU ÖNLER
Sabahları aç karnına yeşil elma tüketmenin faydalarından birisi de dişlerde bakteri plakları oluşumunu engellemesidir.Yeşil elma içeriğinde yer alan asitler dişleri temizler, tükürük oluşumunu arttırır ve ph seviyesini dengeleyerek ağız kokusunu engeller.

Gece yatmadan yoğurt yemenin inanılmaz faydaları

Maun suresinin faziletleri ve faydaları

Maun suresi okunuşu

Altın fiyatlarında son durum...(29.01.2020)
Dolar ne kadar? 29.01.2020

Maun suresi nüzul sebebi...

Casiye suresi kaç ayettir?

Bugün hava nasıl olacak?