Yüzde karıncalanma neden olur?

Güncelleme: 30.05.2020 14:14

Yüzde karıncalanma neden olur? Karıncalanma felç belirtisi midir? İşte yüzde karıncalanma nedenleri...

Yüzde karıncalanma neden olur? Karıncalanma felç belirtisi midir? İşte yüzde karıncalanma nedenleri...

Karıncalanma duyusal sinirlerin fazla uyarılması veya sinirlerin tahrip olması ile hissedilen bir hastalıktır. Karıncalanma ile uyuşma arasında geçişler olur.

KARINCALANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Vitamin dengesizlikleri bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi, sinirlerin çalışma düzenini de etkiler. Özellikle B vitaminleri sinirlerin çalışmasında oldukça önemlidir. B12 vitamini eksikliği sinirlerde tahribata yol açar.

Sinir kılıflarının bozulması yüzde karıncalanmalara ve uyuşmalara neden olur. Ayrıca D vitamini eksikliğinde sinir sistemi zayıflar. Böylece yüzde uyuşmalar gözlenir.

Şeker hastalığı (diyabet) yüzde karıncalanma yapan diğer sebeptir. Şeker hastalığı sebebi ile vücutta bulunan aşırı glikoz yan ürünlere dönüşür.

Böylece toksik maddeler birikerek organlara ve sinir sistemine zarar verir. Şeker hastalığının sinirler üzerinde yarattığı bu tahribat karıncalanmalara ve uyuşmalara neden olur. Bu durum zamanla yerini hissizliğe bırakır.

Panik atak ve depresyon sebebi ile yüzde karıncalanmalar gözlenir. Bu iki durumda da sempatik sinir sistemi sürekli uyarılır. Sürekli uyarılma bir süre sonra karıncalanmalara ve uyuşmaya neden olur. Bu uyuşmalar çeşitli egzersizlerle tedavi edilir.

Herpes simpleks hastalığı, yani herkesin bildiği adıyla uçuk yüzde uyuşmalara neden olur. Üç farklı tipi olan uçuktan HSV3 adındaki karıncalanma ve uyuşma yapanıdır. Diğerlerinden farklıdır.Bu farklılık zona olarak da anılan hastalığın sinirler üzerinde oluşmasıdır. Virüs sebebi ile oluşan zona sinirler üzerine yerleşerek ağrı, uyuşukluk, karıncalanma, iğne batması, kızarıklık yapar.

Yüz felci, yüzde karıncalanmalara sebep olan ciddi bir hastalıktır. Yüzümüz iki farklı sinir tarafından kontrol edilir. Yüzümüzün yarısını bir sinir diğer yarısını başka bir sinir kontrol eder. Fakat yüzümüzün iki kısmı içinde beyinden göz altına kadar uzanan iki sinir vardır. Bu sinirlere fasiyal sinir adı verilir. Göz altından yüzün diğer kısımlarına sinirler dallanarak gider. Fasiyal sinirlerde oluşan bir hasar yüz felcine neden olur. Yüz felci sebebi ile sinirlerde oluşan tahribat karıncalanmalara neden olur.

Frengi yüzde karıncalanmaya neden olan önemli bir hastalıktır. Frengi cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Hastalık 3 evreden oluşur. 1. evrede bulaşma bölgesinde yaralar gözlenir. Bu yaralar birkaç hafta sonra geçer. 2. evresinde kaşıntı ve döküntüler gözlenir. 3. evrede hastalık sinir ve beyin hasarı yapar. Bu aşamada yüzde karıncalanma ve uyuşma olur.

Travma ve inme gibi durumlar yüz felcine neden olacağı için yüzde karıncalanmalara yol açar. İnme beyne yeterince oksijen gitmediği için olur. Bunun sebebi ise kan damarlarının tıkanmasıdır.

Uzun süre aynı pozisyonda durmak kan kışını etkiler. Yüzde kan akışı olmayan bölgelerde karıncalanma ve uyuşma gözlenir.

Mide ağrısı nasıl geçer?

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?

İslam'da kumar ve şans oyunları oynamak neden haram?

Lokman suresi, Lokman suresinin okunuşu ve meali

Kehf suresinin faziletleri ve faydaları

Kehf suresinin nüzul sebebi...

Mide ağrısı nasıl geçer?
Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?
İslam'da kumar ve şans oyunları oynamak neden haram?
Lokman suresi, Lokman suresinin okunuşu ve meali
Kehf suresinin faziletleri ve faydaları
Kehf suresinin nüzul sebebi...
Kehf suresinin okunuşu nasıldır?
Uykusunda korkanlara okunacak dua ve sureler
Lavantalı kurabiye nasıl yapılır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Müzil zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(13.07.2020)
Dolar ne kadar? 13.07.2020
Saçtaki egzama nasıl geçer?
Nabız yüksekliği neden olur?