Zona hastalığı belirtileri nelerdir?

Güncelleme: 20.09.2019 10:06

Tıpta ''varicella zoster'' adı ile bilinen ''zona hastalığı'' su çiçeği olunmasına neden olan ve yanma, karıncalanma şikayetleri ile baş gösteren bir virüstür. Peki Zona hastalığı nedir? Zona hastalığı belirtileri nelerdir?

Tıpta ''varicella zoster'' adı ile bilinen ''zona hastalığı'' su çiçeği olunmasına neden olan ve yanma, karıncalanma şikayetleri ile baş gösteren bir virüstür. Peki Zona hastalığı nedir? Zona hastalığı belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı, su çiçeği nedeni olan varicella zoster isimli virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında etken virüs kişinin sinir. sistemine yerleşerek uzun yıllar inaktif şekilde yaşayabilir. Virüsün vücut bağışıklık sisteminde zayıflık olduğu dönemlerde zona olarak yeniden harekete geçmesi mümkündür. Fakat virüs çoğunlukla aktif hale geçmez ve zona hastalığı ya da başka probleme neden olmaz. Ancak bazı kişilerde birden fazla kez zona hastalığı ortaya çıkabilir.

Zona hastalığı nedir?

Zona nedir? Zona ya da diğer adıyla varicella zoster, tek bir sinirin ya da tek bir sinir tarafından kontrol edilen cilt yüzeyinin varicella zoster adı verilen virüs tarafından enfekte olması durumudur. Geçmişte suçiçeği geçirmiş olan herkeste zona hastalığı görülebilir. Suçiçeği veya buna neden olan suçiçeği virüsüne hiç maruz kalmamış olanların, zonaya yakalanması mümkün değildir. En yaygın olarak 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir. Bununla birlikte daha önce suçiçeği geçirmiş olan her yaştan insanda bir ya da daha fazla kez ortaya çıkabilir.

Zona hastalığı belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı belirtileri genellikle döküntülerin ortaya çıkacağı bölgede yanma, karıncalanma, kaşıntı veya batma ile başlar. Bazen bu bulgular çok şiddetli olabilir ve bireyler dayanılmaz bir ağrı tarif eder.

Etkilenen bölgede kırmızı yama şeklinde kızarıklık tipiktir. Bu başlangıç belirtilerinden 1-5 gün sonra, döküntüler oluşur ve bunlar içi sıvı dolu kabarcık kümelerine dönüşür. Nadir durumlarda karakteristik zona döküntüleri görülmez.

Döküntüler suçiçeği ile aynıdır; fakat suçiçeğindeki gibi tüm vücutta görülmez. Zona hastalığında döküntüler sadece yüz, boyun, sırt, kalça yada gövde gibi sadece tek bir alanda sınırlıdır ve vücudun bir yarısında konumlanmıştır. Optik zona olarak bilinen ve gözde görülebilen enfeksiyon ağrılı göz iltihabına yol açarak oldukça tehlikeli olan geçici veya kalıcı görme kaybına sebep olabilmektedir. Enfeksiyonun diğer belirtileri:

baş ağrısı
ateş ve titreme
baş dönmesi
mide bulantısı
karın ağrısı
mide ekşimesi
lenf nodlarında şişme
yorgunluk
halsizlik
Zona ha

MS hastalığının belirtileri nedir?

Reflü nedir? Belirtileri nelerdir?

Parkinson nedir? Belirtileri nelerdir?

Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Belirtileri nelerdir?

Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir?

Otizm Nedir? Otizm belirtileri nelerdir?

Norovirüs nedir? Belirtileri nelerdir?

Savant sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Sara (Epilepsi) nedir? Belirtileri nelerdir?

Boğmaca nedir? Belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Midye helal mi? İşte İslam'da midye yemenin hükmü...

Vakıa suresi okunuşu

Ayetel kürsi duasının sırları

Kuranın 36. suresi olan Yasin suresinin sırları
Borçtan kurtulmak için okunan dua

Fetih suresi okunuşu

Oku, yaradan Rabbinin adıyla...

Felak ve Nas sureleri neden indirilmiştir?