YAZARLAR

Tüm Yazıları Ufuk Coşkun

Kürt kardeşlerimize ikinci çağrımdır

14.03.2019 08:34

Önce bir hatırlatma. 7 Haziran seçimlerinden hemen önce yine bu köşede “Kürt Kardeşlerimize Çağrımdır” başlıklı bir yazı kaleme alarak şöyle demiştim.

 

“Bildiğiniz gibi Kürtler, Malazgirt’te Türk kardeşlerini yalnız bırakmadı. Haçlı koalisyonunun tüm saldırılarına/operasyonlarına karşı Türklerin-Müslümanların yanında yer aldılar ve birlikte vatanlarını savundular.

 

Şah İsmail’in tehdidinde “Türk-Kürt ittifakı İstanbul’un fethi kadar mühimdir” diyen Kürt kardeşlerimiz, Yavuz Sultan Selim’in ordusunda savaştılar. Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde omuz omuza vererek, tek yürek olup düşmanlarımızı birlikte yendik.

 

Bu kadim birliktelik ve kuvvetli bağ, bin yıldır küresel çeteyi tedirgin eden, korkutan bir bağdı.

Çünkü kurduğumuz bu bin yıllık asil ve şerefli ittifakla/birliktelikle her defasında düşmanlarımızı mağlup ettik.

 

Ne var ki; İttihat ve Terakki eliyle bu kadim kardeşlik hukukuna ağır bir darbe indirildi.

Tarihin en kırılgan dönemlerinde birlikte hareket eden bu iki halka, tek parti döneminde çok büyük bir operasyon yapıldı. Asla karşı karşıya gelmesi mümkün olmayan Türk ile Kürd’ü birbirine düşman ettiler.”

 

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra; 7 Haziran’da, tarihi Kürt -Türk birlikteliğine dönük büyük bir oyun tezgâhlandığını, bin yıldır her türlü operasyonu/saldırıları nasıl tek yürek halinde bertaraf etmişsek bu büyük saldırıyı da aynı şekilde bertaraf edebileceğimizi haykırmıştım.

 

Daha 7 Haziran sabahında Vezneciler'de 11 kişinin yaşamına mal olan bombalı saldırı ile güne başlamıştık. Bir ay sonra 11 Temmuz’da KCK, hiçbir ikna edici bahane ileri süremeden ateşkesi sonlandırdı. 20 Temmuz’da Urfa Suruç’ta intihar saldırısı düzenlendi, bir saldırgan ve 33 kişi öldü, 100 civarında kişi de yaralandı. Bundan iki gün sonra PKK, Ceylanpınar’da iki polisimizi evlerinde uyurlarken şehit etti.

 

23 Temmuz’da DAEŞ, Kilis’te sınırdan ateş açtı ve bir astsubay şehit oldu. Diyarbakır’da da PKK bir polisimizi şehit etti. 20 Ağustos'ta ise Lice’de 4 şehit haberinin gelmesinden bir gün sonra bu sefer Siirt’te yola döşenen patlayıcılar askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı ve 8 askerimiz şehit oldu.

 

PKK, 5 Eylül'de Cizre’de bazı mahallelere hendek kazarak özerklik ilan ettiğini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 20’ye yakın sivil çatışmalarda öldü. PKK, bir gün sonra 6 Eylül'de Dağlıca'ya saldırdı, 16 askerimiz şehit oldu. 8-9 Eylül'de ise Iğdır’da gümrük kapısını koruyan polislere yönelik saldırıda 13 polisimiz şehit oldu.

 

Sonra, hendek kazarak Kürtlerin evlerini başına yıkmanın, anaokuluna bomba tuzaklamanın, evlere atılan roketlerin, 400 tane okulu kundaklanmanın, camileri yakmanın, Yasin Börü’yü paramparça etmenin adını “barış” koydular.

 

Belediyeleri, yollara bomba tuzaklamaktan, halkın parasını Kandil'e yollamaktan hizmet üretemedi. Ne zaman Kürtler rahat bir nefes almaya başlasa PKK-FETÖ işbirliği ile Kürtlere inanılmaz cezalar kestiler.

 

Hiç şüpheniz olmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kürtler bu ülkenin asli unsurudur onlar da birinci sınıf vatandaştır” dediği için oldu bunlar.  Çünkü bu dönemde; “Red ve inkâr politikaları tarih oldu. OHAL kalktı, JİTEM tasfiye edildi. Kürtçe serbest oldu. Bugün her şey özgürce konuşulabiliyor. 2002 yılından beri sırf turizmde yüzde 84'lük bir artış oldu. Kürtler, cumhuriyet tarihinin en huzurlu günlerini yaşamaya başladılar.”

 

Erdoğan her türlü riski alarak yıllardır bizi birbirimizden uzaklaştıran, çatıştıran, kardeşlik hukukumuzu zedeleyen bu kirli/zehirli zihniyete karşı çetin bir mücadele verdiği için ona “diktatör” dediler.

Bu seçimlerde de aynı uyarıyı yapıyorum. Bakınız, PKK eliyle kadim Kürt halkından Selahaddin Eyyubi'nin intikamını almaya çalışıyorlar.

 

Süleyman Soylu bu seçimlerde 299 PKK’lının CHP listelerinden belediye meclis üyeliklerine aday gösterildiğini söylüyor.

 

Ey Kürtler! Bugün “başkasının kimliğini taşımak zorunda değiliz” diyenler işte bu bin yıllık kadim birlikteliğimizi bozmak isteyenlerdir. 

 

Oysa bu topraklar hepimizin ortak vatanıdır. Bizi ayırıp bölmek isteyenlere fırsat vermeyiniz. HDP zihniyeti, sizin suyunuza, aşınıza karıştırılmış bir zehirdir.

 

Türküyle, Kürdüyle tüm farklılıklarımızla birlikte huzur içinde yaşayacağımız özgür ve bağımsız bir ülke için mücadele ediyoruz. Bunun için birlik olmalıyız. Çünkü hiçbir güç, vicdan ehli insanların oluşturacağı birliktelikten daha tesirli değildir. 7 Haziran’ın yol açtığı tahribat ortada. Gelin bu sefer bu büyük oyunu bozalım.

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.