Şehre gelen yeni bir adam

Güncelleme: 13.09.2018 11:58

Dostoyevski’nin, her okuduğumda bana tebessüm ettiren bir sözü vardır. Der ki: Bütün güzel hikâyeler iki şekilde başlar: Ya bir adam bir şehre doğru yolculuğa çıkar ya da şehre yeni bir adam gelir.

EMRAH DOĞRU-MARDİN

Ben de işim gereği şehirlere doğru yola çıkarım. Güzel hikâyeler başıma gelsin, güzel insanlarla tanışayım diye… Bu sefer Mardin’in Mazıdağı ilçesindeydim.

Dostoyevski’nin dediği gibi Mazıdağı’nda son 2 yıldır güzel şeyler oluyor. Çünkü şehre yeni bir adam gelmiş.  Bu adam, Mazıdağı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kayyum: Halit Benek.

Suikast girişimleri

Kaymakamımız özel bir şahsiyet. Basında da kendisiyle ilgili haberleri okumuşsunuzdur. Terör Örgütü tarafından kendisine düzenlenen birçok suikast girişimi olmuştu.

Halit Benek, ilçeye kayyum olarak atanınca, ilçe belediyesini 4 milyon TL’lik bir borç ile devraldığını belirtiyor. Bu kadar borç ile ne yapılmış derseniz, orası da muamma.

Gönüllere yer etmek

Halit Benek ilk iş olarak kısa vadede halka dokunacak işlere imza atıyor. Belediye personellerinden bir ekip kuruluyor, bu ekip ile yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin evleri temizleniyor, bakım ve tadilat ihtiyacı olan evler tespit edilip bu evlere ücretsiz hizmet veriliyor. Yeni bebeği olan evler ziyaret ediliyor, doğum hediyeleri takdim ediliyor ve bunun yanında yaşlılar ziyaret edilip duaları alınıyor. İnsana dokunmak değil bu aslında. Gönüllerde yer etmektir.

Halkın istekleri dinleniyor

Halkın tüm istekleri dinleniyor. Öneri ve şikâyetlere göre eylem planları hazırlanıyor, sorunlar kısa sürede çözülüyor. Orta vadede ilçenin özgünlüğünü ve tanınırlığını arttıracak işlere imza atılıyor ve festivaller düzenleniyor. Bunun yanında toplumsal kaynaşmayı hızlandıracak toplu nikâh ve sünnet törenleri düzenleniyor. Şehir merkezinde sıcak asfalt, üç adet halı saha, süs havuzları ve eğlence parkları, yapılan hizmetlerden sadece bir kaçı.

Şehir girişine özel

Uzun vadede ise önemli yatırımlar yapılıyor. İnsanların ilçede rahatlıkla vakit geçireceği sosyal alanların olmamasından dolayı mesire alanları oluşturuluyor. Park ve bahçeler inşa ediliyor. Şehrin girişinde lokanta ve kafeterya niteliğinde bir mekân oluşturularak sosyal alanlar artırılıyor.

Gençlik-Kültür Merkezi

Mazıdağı’na Gençlik ve Kültür merkezi inşa ediliyor, kısa bir süre sonra açılışı yapılarak hizmete girmesi bekleniyor. Eskiyen ve ihtiyaca cevap veremeyen sanayi sitesi yeniden inşa ediliyor.

İlçenin tüm sokaklarına parke taşı döşeniyor. Görsel anlamda ziyaret edilebilir butik bir sokak inşa edilerek ilçeye kazandırılıyor. İlçeye modern bir görünüm kazandırmak için önemli çalışmalar yapılıyor.  50 okulun bakım onarımları gerçekleştiriliyor. Gençlerin ve öğrencilerin eğitim anlamındaki eksikleri gideriliyor.

Hizmet etmeye devam

Kaymakamımıza birçok kez düzenlenen suikast girişimlerinden söz açılınca, bu tür olaylara mütevekkil olarak yanaştığını belirtiyor. Bu anlamda eşinin desteğini hiç unutamayacağını da ifade ediyor. Suikast girişiminin akşamında eşiyle yaptığı konuşmayı aktaran Halit Benek, eşine; Allah kaderimizi yazmıştır. Bunu değiştiremeyiz. Şehit olarak öleceksek bu büyük bir mertebedir. Allah’a hamd olsun, biz yanlış tarafta değiliz. Bugüne kadar kimsenin hakkını yemedik. Bundan sonra işimizi yapmaya ve bu topraklardaki kardeşlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz’’ demiş.

Allah’a mahcup olmayalım

Kaymakamımızın şu cümlesi beni çok etkiledi: ‘’Mazıdağı’nda kalmak buraya hizmet etmek istiyoruz. Hizmet edelim ki, Allah’ın huzuruna çıktığımızda mahçup olmayalım.’’ Unutamadığınız bir anınız var mı diye sorduğumda Kaymakamımız şu cevabı veriyor:

Yaşlı teyzenin duası

İlçemizde yaşayan yaşlı bir kadın başka bir kadın ile muhabbet ederken;  Allah, Kaymakamımızdan razı olsun’’ demiş. Karşısındaki kadın ise: ‘’Ne yaptı ki sana, böyle dua ediyorsun’’ diye karşılık verince, yaşlı teyzemizin cevabı manidar oluyor: Benim büyümüş, evlenmiş 5 tane çocuğum var, hiç biri beni ziyaret etmez, ihtiyaçlarımı sormaz, ama şimdi belediyeden evime haftada iki gün iki tane kız geliyor, evimi temizliyor,  yemeğimi yapıyor ve benden dua alıp gidiyorlar. Nasıl dua etmeyeyim ki’’

Borç bitti kâra geçti

Evet, Mazıdağı Belediyesi borçlu bir belediye iken şimdi kasasında 6 Milyon TL’nin olduğu bir belediyeye dönüştü. Halkla kopan ilişkiler kısa sürede onarıldı. Takdir etmemek elde değil.

Kaymakamımıza, gençlere tavsiyeniz nedir diye soruyorum, cevabı şu oluyor: Vatanını çok sevsinler. Bu sevgi onları her zaman diri ve zinde tutar.

Iğdır vali yardımcısı

Bütün güzel hikayelerde var olan şehre gelen o yeni adam, güzelliği vatan sevgisiyle inşa etti. Etmeye devam ediyor…   Şimdi bu güzel adam geçtiğimiz günlerde çıkan Mülki İdare Amirleri Kararnamesi'nde Iğdır'a vali yardımcısı olarak atandı. Eminim ki serhat şehrimiz Iğdır'da da gönüllere dokunacak güzel işlere imza atacaktır.  

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
CHP'deki çatlak İP'ye sıçradı!
Onlarca ölü ve yaralı var!
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı
Cesedi 1 ay sonra bulunabildi
Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat!