Yolcu uçağında korku dolu anlar!

Güncelleme: 14.09.2018 15:06

Geçirdiği hastalıktan dolayı Ankara'da tedavi görüp memleketine gitmek için uçağa binen Faik Çelik, bilinç kaybı geçirerek, uçak içinde paniğe neden oldu. Uçakta bulunan Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ve beraberinde gelen heyetin müdahalesiyle tekrar bilincinin geriye gelmesini sağladı.

Tedavi için bulunduğu Ankara'dan memleketi Artvin'e gitmek üzere bindiği Erzurum uçağında bilinç kaybı oluşan kanser hastası Faik Çelik, yolcular arasında yer alan Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ile beraberindeki doktor ve hemşirenin müdahalesi sayesinde hayata döndü.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 27 gün süren  kemoterapinin ardından eşi Seher Çelik ile memleketlerine dönmek üzere Erzurum  uçağına binen Faik Çelik (65), havalandıktan yaklaşık 30 dakika sonra aniden  fenalaştı.

Seher Çelik, bilinç kaybı yaşayan eşinin durumunu fark edince kabin  ekibinden ve yolculardan yardım istedi.

Uçakta bulunan ve kentteki "2018 Yılı Verimlilik Uygulamaları  Bilgilendirme Toplantısı"na katılmayı planlayan Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri  Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ile beraberindeki biri daire başkanı iki  doktor ve bir hemşire, Çelik'e ilk müdahaleyi yaptı.

Yolculara yerlerinden kalkmamaları uyarısını yaptıktan sonra gerekli  tıbbi müdahalelerde bulunan uzmanlar, rahat nefes almasını sağladıkları Çelik'in  bilincinin tekrar yerine gelmesini sağladı.

Uzman hekimlerin yaptığı müdahale ile yerden 10 bin metre yüksekte  yeniden hayata dönen Çelik, Erzurum Havalimanı'nda bekletilen ambulansla  götürüldüğü Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

"SAĞLIK CAMİASI OLARAK HER ZAMAN GÖREVE HAZIRIZ"

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr.  Pınar Koçatakan, uçakta fenalaşan Çelik'e ilk müdahaleyi kendisinin ve uzman  doktor Cihan Döğer  ile hemşire Mevlaniye Karslı'nın yaptığını belirtti.

Kanser hastası Çelik'in tedavisi sonrası memleketine döndüğünü  öğrendiklerini aktaran Koçatakan, şunları kaydetti:

"Hastamızda uçuş sırasında aniden bilinç kaybı ve bayılma meydana  geldi. Ekip olarak hemen müdahale ettik. Damar yolu açıldı ve gerekli müdahaleden  sonra hasta kendine geldi. Hasta, uçak piste indikten sonra 112 Acil ekipleri  tarafından hastaneye hızlı şekilde götürüldü. Eşi o anda her hasta yakını gibi  kendini çok çaresiz hissediyordu muhtemelen. Bizim müdahalemizden sonra kendisi  de rahatladı. Hasta da bilincini kaybedip kusma durumu söz konusu olduğunda tabii  ki aspire etme durumu söz konusu olabilirdi. O sırada uçakta solunum ve kalp  durması meydana gelebilirdi. Gerçekten çok ciddi hastalığı olan biriydi ama en  azından hastaneye yetiştirebildik. Sağlık camiası olarak her zaman göreve  hazırız."

Koçatakan, doktor, hemşire ve sağlık memuru başta olmak üzere herkesin  ilk yardım ve hizmet içi eğitimlere katılması gerektiğini vurgulayarak, böylesi  durumda çaresiz kalmama ve ilk müdahaleyi yapmanın çok önemli olduğunu, saniyeler  içinde bir insanın hayatının kurtarılabileceğini bildirdi.

"HAYATIMI KURTARAN MÜDAHALE OLDU"

Faik Çelik, Ankara'daki tedavisinin ardından uçakla Erzurum'a  geldikleri sırada aniden başının döndüğünü ve terlemenin etkisiyle bilinç kaybı  yaşayarak kendinden geçtiğini dile getirdi.

Kendisine müdahale eden kişileri hatırlamadığını anlatan Çelik, şöyle  konuştu:

"Herkes başımdaydı ama kimlerin olduğunu bilmiyordum. Birisinin  'hemşireyim' dediğini hatırlıyorum. 'Biz doktoruz' dediklerini de duydum. Nasıl  bir müdahale yapıldı, bilmiyorum. Kendime geldiğimde bir baktım ki elime serum  takılmış, ondan bile haberim olmadı. Normalde serum takılırken acı duyardım.  

Sonra eşim nabzımın durduğunu bana söyledi. Benim hayatımı kurtaran müdahale  oldu. Allah beni eşime ve çocuklarıma bağışladı. Allah, yardımcı olanlardan ve  müdahale edenlerden razı olsun. Müdahalede bulunanların Kamu Hastaneleri Genel  Müdürü ve ekibi olduğunu sonradan öğrendim. Kim olduklarını da bilmiyordum. Aynı  uçağa denk geldik, ne güzel."

"O AN KALBİM SIKIŞTI"

Seher Çelik de uçakta başı dönen eşinin kolunu tutarak nabzına  baktığını kaydederek, "Eşimin nabzı atmıyordu. Yüzü sarardı ve dudakları morardı.  'Yetişin, gidiyor' diye bağırdım. Uçaktaki doktor ve diğer görevliler hemen  eşimin yanına geldi. Ayaklarını kaldırdılar, başının altına yastık koydular.  Ardından damar yolu açtılar. O an kalbim sıkıştı. Doktorlar beni koltuğa oturttu.  Çünkü o anı yaşamak çok kötü. Eşimi kaybettim, ben ne yapacağım dedim. Çok kötü  oldum. Doktorların, 'ne olur annem korkma, amca iyi, nabzı düzeldi' demesi  üzerine rahatladım. Sonra kendine geldi ve düzeldi." diye konuştu.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
CHP'deki çatlak İP'ye sıçradı!
Onlarca ölü ve yaralı var!
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı
Cesedi 1 ay sonra bulunabildi
Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat!

En Çok Okunan Haberler