YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç.Dr.Saim Kayadibi

​​​​​​​Haydi çocuklar camiye!

11.01.2019 00:02

Ağaç yaşken eğilir sözü çocukluğumuzdan beri büyüklerimizin bizlere söyleye geldiği kıymetli bir sözdür. Yaşken fidanlara istenilen şekiller verilebilir...

İnsanlar da fidanlar gibidirler. Vücut sporlarında başarılı olmak isteyenler genç yaşlarında başlarlar bu sporlara. Jimnastik gibi, karate, tekvando gibi sporların hepsinde başarılı olanların tamamının küçük yaşta başlamış olduklarını biliriz.

İnsanın karakteri, kendine ve çevreye karşı davranışları yine küçük yaşta şekillenir.

Beyin ve kalbe şahsiyet kazandıran entellektüel gücün yine erken yaşlarda olgunlaştığı ilmi deneylerle ispatlanmıştır. O yüzden kalbin ve beynin dost olması, doğruyu ve yanlışı ayırdetme kabiliyetine sahip olması akıl ile perçinlenir. Bu dostluğun temellerini oluşturan aklın gıdası  da ancak küçük yaşlarda verilebilir.

İnsanoğlu bir çekirdekten yani fıtrattan yaratılmıştır. Sonra en yakınları ve çevresi onu kendi öğretileri ile mayalayarak farklı şekillere sokarlar. Peygamber efendimizin (sav) bu konudaki sözü işin sırrını apaçık ortaya koymaktadır. “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne ve babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.”

İnsanın fıtrat üzere kalmasında ailenin ne kadar önemli olduğunu da Peygamber öğretisinden biliyoruz. Aile sağlıklı olursa, yani fıtratının gereğini yapar, söz ve ahitlerine sadık kalırsa, gelecek nesiller de aynı şekilde sağlıklı olur. O yüzden ailenin önemi ve sorumluluğu çok büyüktür. Bu yüzden ailenin korunması bir toplumun üzerinde durması gereken en canalıcı değeridir. Ailenin hasar alması nesillerin kaybedilmesi demektir ayrıca.

Bizler de nesillerimizin İslâm fıtratı üzerine güzel ahlâkla bezenmiş bir şekilde devametmelerini istiyorsak fıtratın gereği olarak onları erken yaşlarda şekillendirmek için gayret göstermeliyiz...

Şükürler olsun ülkemizin güzel insanları bunun farkında olmalılar ki “Haydi çocuklar camiye!” sloganıyla bir proje başlatmışlar. Öğrencilerin yarıyıl tatilinde fıtratlarına uygun kazanımlar elde etmeleri için onları camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmek ve bu alışkanlığı hayat tarzı haline getirmelerini sağlamak amacıyla kampanyalar başlatmışlar. Onlara teşvik olsun diye dereceye girenlere hediyeler de verilecekmiş.

Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından başlatılan bu proje ile 81 ilde 2 bin 500 camide 50 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor...

Duyunca çok hoşuma gitti...

İnsanın özünde fıtratı arama özlemi vardır elbet. Yaşamı boyunca da onu arar durur. Bulabilirse huzura erer, bulamazsa buhranlar içerisinde savrulur durur. Kimileri de fıtratın vereceği huzuru yanlış yerlerde arayarak ömrünü heba eder durur.

O yüzden başta bizleri yaratan Yüce Varlık ilk iş olarak Peygamberine (sav) araması ve yapması gerekenin ne olduğunu öğütlüyor. “O halde (Habibim) sen yüzünü Allah’ı birleyen olarak dine (İslâm’a) yönelt. Allah’ın insanları yaratmasında esas aldığı o fıtrata uygun hareket et,” (Kur’an, 30/30)

Bu kısacık dünya hayatı da aslında bizi aradığımız sona götüren bir serüvendir. Cenneti arayan yaşamını cennete götürecek işlerle şekillendirir, yani fıtratına uygun bir hayatın peşine düşer.

Güzel ahlâk da zaten fıtrat üzere davranma biçimi değil midir? Fıtratından uzaklaşıp, putlara, yaratılmış varlıklara tapan, onlara gereğinden fazla değer veren Mekke toplumuna nasıl ki Allah rahmeti gereği Peygamber efendimizi (sav) gönderdi ise, biz de çocuklarımızı zamanın fitnelerinden korumak için Peygamber efendimizin yaşamını örnek olarak rol-model yapmalıyız.

Çünkü o güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilmiş bir kurtarıcıdır.

Güzelliklere, iyiliklere erken yaşlardan başlayarak çocuklarımızı alıştıralım. Herşeyin bir vakti olduğu gibi onları şekillendirmenin de bir yaşı vardır. Ne olacaksa erken yaşlarda, genç yaşlarda olacaktır.

İnsanın yaratılıştan gelen iyilik ve kötülüğü ayırdetme değerleri zamanla çevrenin etkisiyle kirlenir, saf ve duruluğunu kaybeder, hatta yer değiştirir. Bu yüzden nesillerimizin fıtratı üzere temiz kalmalarını istiyorsak genç yaşta idman yaptırmalı, fıtrata götüren merkezlere alıştırmalıyız. Bunun için de en güzel başlangıç yerleri camilerdir kuşkusuz.

Öyle ise, çocuklarımızla birlikte haydi hep birlikte camiye!

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  DSÖ küresel acil durum ilan etti!

 • 2

  Varlık barışı yıl sonuna kadar uzatıldı

 • 3

  ABD ve İngiltere'den Erbil saldırısı açıklaması

 • 4

  TSK PKK'nın Irak'taki yayılmasını kesti

 • 5

  AYM'den emsal 'emekli maaşı' kararı

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit