YAZARLAR

Tüm Yazıları İsmail Vardı

Bir varmış, bir yokmuş...

10.06.2019 00:02

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük Asya’da mutlu bir halkın kutlu rüyaları ve bir o kadar da idealleri varmış..Bu halkın kültürünün temeli çok sağlammış.

Aile yapısı Anne, Baba, kardeşler, Babaanne, Dedelerden, halalardan, Amcalardan hülasa kim var kim yok genişçe bir halde imiş. Bu insanlar toplumu ve içinde yaşadıkları mahallelerini gayet çok severmiş. Sevmekle kalmaz birbirinin dertleriyle dertlenir, sorunlarını çözmeye yardımcı olur, vel hasıl bir mahalle kültürü oluşturmuşlar..

Ev halkı da elbette hayatın, birlikte yaşamın, getirdiği sorunlar yaşasa da kolay kolay mahkemeler de ayrılıkla sonlanmazmış.

Ana, kendi görevinin bilincinde, baba evinin ekmeğini helalinden kazanmanın çabası ile hayatın zorlu şartlarından mutluluk icad ederlermiş..

Mahallenin orta yerinde bir cami.Sabah ezanında  hemen  hemen  herkesin     kalkıp gittiği cami,merkezi bir rol oynarmış. Birbirini göremeyenler orada buluşur, hal hatır sorar, kimsenin   bir  derdi  varsa  anlayıp  yoluna koymaya  çalışırlarmış.  Öyle  güzel  yerli yerinde   bir  sistem  kurmuşlar  ki  sabah namazından çıkanlar için çorbacı lokantaları ortaya çıkmış.  Sanatkarı önüne geldiği gibi işyeri açamazmış..  Hadi açtın; hile hurda iş yapanları teşhir eder, kendini düzeltene kadar kimse kapısını açmazmış.

Bu mahallelerin oluşturduğu şehirler bir, iki, üç tane değil ülkenin tamamını oluşturan bir RUH kazanmış toplamında.. O Ruh, Fetih Ruhu, O Ruh Birlik Ruhu, O Ruh hakikat Ruhuydu..

Mahallenin evleri tek katlı, iç içe, arada mesafe yok, tıpkı ruhları gibi...Ya Sonra.......?

Sonra, ne olduysa O millet gitti yerine sihirli bir elin değdiği, Ruhun kaybolduğu, insanların   birbirine yabancılaştığı, tahammülün kalmadığı bir dünya kuruldu.

Şehirlerin evleri estetikten uzaklaştı, evler üst üste çok katlı binalarda bedenlerin yaklaştığı, Ruhların uzaklaştığı bir zincir halkasına dönüştü. 

Herkesin kendi derdine düştüğü bir yığın olma gayreti elbirliği ile üstün bir başarı ile hedefine vardırıldı.

Bu hal sadece O ülkede değil tüm dünyada yaşanır olağan bir hale geldi ki adına da sanayileşme ve şehirleşme denildi.İnsanların yaşadıkları yerlerde geçim derdine düşürüldüğü ahirinde yerinden yurdundan edilerek milyonluk şehirler kurduruldu.

Kimsenin kimseyi tanımadığı, selam verenin garipsendiği bir topluma dönüşen , İslamın Bir olma ruhuna aykırı ne kadar maddeci tetikleyiciler varsa hepsi el üstünde tutulur oldu. Aynı binada yabancılaşan komşulardan git gide aynı evde yabancı olan aile fertlerine dönüşüm hiç de çok olmayan bir zamana sığıverdi..

Kadının mevcut toplumdaki yerini kimse sorgulamaz, sorgulansa da kınanır oldu. Aile diye   eskiyi   çağrıştıran  ne  varsa  bitirildi. Boşanmalar  aldı  başını  gitti.  Ekonomik özgürlük propagandası Birliği ve Dayanışmayı esas alan Türk Aile yapısının içine atom bombası etkisi yaptı. 

Zamanla geçim derdi milyonluk şehirlerde Camiyi esas alan mahalle yapısından “işyeri” ni merkez alan kaygıya döndü.. Her şey bitti.

Büyü bozuldu. Aile on on beş kişiden bir iki bilemedin üç dörde düştü..

Sevginin yerine nefretin, yardımlaşmanın yerine menfaatin, birliğin yerine egoizmin olduğu YÜKSEK bir Medeniyet doğdu..

Şehrin sayısı da yapısı da O şehrin Ruhunu belirledi. Bizim yapmamız gereken bir görev var; şehirlere İnsan odaklı, insan ruhunu okşayıcı dokunuşa ihtiyaç var. Ekonomik kaygılarla yapılan, yol açılan yanlış duruşlar toplumu iflas noktasına sürüklüyor. 

Sanayiyi, bilişimi, hizmeti Anadolu’ya açan bir tempo hızlanmalıdır. Büyükşehirlerdeki yoğun nüfusu mutlaka küçük şehirlere kanalize etmeliyiz. Kaos kültürü ile girişilen şehirleşme gidilen yeri de param parça etti, gideni de.. Bu gidişe son verecek Şehre Ruh veren dolayısıyla içinde yaşayanın da Ruh kazandığı çareler üretmek İslami duruş için de zaruridir.

 

Son Haberler

 • 1

  Marmaris'te sahibinden 'kelepir' ada!

 • 2

  Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması!

 • 3

  Bakan Varank'tan öğrencilere çağrı

 • 4

  Ülkelerin siber yetenekleri Türkiye'de ölçülecek

 • 5

  Otomotivde 'sıfır araç' trafiği

Günün Manşetleri

Balıkesir için korkutan uyarı! 'Her an kırılabilir'
Özil'in paylaşımı Çinlileri çıldırttı! Yayından kaldırdılar
IMF ile gizli görüşmenin nedeni belli oldu
Uludağ'da tatilciler kayak sezonunu açtı
İlahiyatlarda İslam yoktur
İhracatçılar bürokrasiye takılmadan 'tek tıkla' destek alacak
Milli Savunma Bakanı Akar: Sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz
'Türk donanması İsrail araştırma gemisini Doğu Akdeniz'den çıkardı'
Esnaf ve tüccar için e-fatura uyarısı
Somali'nin ilk tarım fuarı 'Somturk Agro Expo 2019' açıldı