Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

22 Eylül 2016

Bismillah

ALLAH'IN selamı, rahmeti ve bereketi çok değerli okuyucularımın üzerine olsun. Bu köşede düşünce dünyamda esen fırtınaları sizinle paylaşmaktan büyük gurur duyacağım. Sizden gelen geri dönüşümlerden de faydalanarak hatalarımı düzeltme imkanı bulacağım. Yıllarca edindiğim bilgiler ve tecrübeler eşliğinde doğrularımı sizlerle paylaşacağım. İlk yazının verdiği heyecanla genel bir durum değerlendirmesi yapmayı deneyeceğim. Buyrun düşünce dünyamdan açılan köşemeu2026 Bakarsınız yeni bir milat olur benlimizdeu2026

***

Algılamak, düşünmek, yorumlamak ve tasarlayarak bir çözüm yolu bulmak sadece insana has olgulardır. Kendini güvende hisseden insan sağlıklı ilişkiler kurarak olayları çok daha iyi algılar. Bilgisi ve tecrübeleri ile yaşadıkları sorunlara karşı doğru tepkiler verir. Verdiği bu tepkiler hayatına kalite katar.

Aceleci ve sabırsız olan yönünü bastıramayan, henüz kişiliği oluşmamış yada yaşadığı olumsuzluklar sonucu kişiliğini yitirmiş olanlar hemen sonuca ulaşmak için fevri hareketler yaparlar. Ağızlarından çıkan sözlerin, yaptıkları büyük yanlışların farkında olsalar da, birinin kendilerini gözettiğini hep unuturlar. Elbette bu unutmalar her zaman değildir. Yalnız başlarına ya da büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldıklarında ilk akıllarına gelen O gözleyendir. Eller ilk O'na açılır. Dört duvar arasında kalındığında sadece O'ndan yardım istenir.

Modern insan çok iyi bilir ki kendisine O'ndan başka yardım edecek kimse yoktur. Zihinler ve hayat boşluk kabul etmediği gibi belirsizliği de kabul etmemektedir. Hayatı anlamlandırmak, yaşananlar karşısında konum tayin etmek ve çevresindeki insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmak için bir haritaya ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçektir.

Batı düşünürlerinden A. Maslow da bu ihtiyacını şu şekilde dile getirmiştir; " İnsanın tam olarak kendini gerçekleştirmesi, olgun bir kişilik haline gelmesi doğal ihtiyaçlarını aşarak daha yüksek içsel değerlere kendisini adamasına bağlıdır. "

Bu söylem batının yol haritası arayışına girdiğinin, adeta duyulmayan anlam çığlıklarının ve içinde barındırdığı sonsuzluk duygusunu ortaya çıkardığının kanıtı gibidir. Bu durumu Cenab-ı Hak Mülk suresinde Resulünün diliyle gelecekten haber veren ayet-i kerimede ne kadar da güzel anlatmıştır;

"Eğer biz, söz dinleyen ve aklını kullanan kimseler olsaydık (bu) çılgın ateşin içinde olmazdık' derler. İşte günahlarını itiraf ettiler. O halde kahrolsun (O) çılgın ateşin içindekiler." (Mülk 67/10-1)

Söz dinlemek ve aklını kullanmak insanın vasfıdır. Herkes insan doğar ama insan olarak devam etmez. İnsan kalmak kolay değildir. İnsan kalmak bir emeğin, bilginin ve gayretin ürünüdür. Yaşanan bütün olgular insan kalma yarışı içindir. Hayattaki en büyük yarış insan kalma yarışıdır.

Ne mutlu insan kalma gayretinde olanlara!