Dolar (USD)
33.07
Euro (EUR)
36.14
Gram Altın
2608.17
BIST 100
11139.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

25 Haziran 2024

​Bizim usül yaz okulu

Tatil başladı sevinçli çocuklar...

Usanmadan yaz kış okula giden çocukları düşünmeden de edemiyorum. Bıçağı bilemeden işe koyulmama gereğini de biliriz atasözlerimizle. Anneler için kolaylık mı bilmiyorum ama ben acıyorum her gün! rutin evinden çıkan çocuklara, tatilde bile. Dışardan beceri kazandıracak bazı kurslar, hayata yayılabilir, tatil ve dinlenme sürecine dokunmadan.

Her ev bir okul değil miydi oysa!

Çocukluğumu hatırlıyorum. Ne hoş zamanlarıydı ömrümün.

Sofra bezlerini, örtüleri özenle katlamak maharettir. Uçlarını bir araya getirip ellerinle düzelterek. Babaannem ustası idi bu işin. Bir kızın düzeni katladıklarından belli olur "derdi. Çamaşırı intizam içinde serer ve serdirdi. Ayıkladığımız pirinçler fasulyeler, mutfakta ki işleri gözlemlemek bazılarına katkı sunmak, her fırsatta aile büyüklerinden iltifat almak...

El becerilerimizin farkında olmadan geliştiği muhteşem vakitler.

Ailemize meyve tabağı hazırlamaktan tutun, yemeğin ön hazırlığına katkı sunmaya kadar.

İğne iplikle diktiğimiz parçalar, ince motor becerilerimizin gelişmesi.

Yaz okulu idi tüm bunlar, saatli dakikalı kurs modunda olmasa da.

Olsaydı da bu aldığımız dersleri hiç bir yaz okulu karşılamazdı. Büyüklerimizle hemhal olduğumuz vakitlerin kıymetini de ayrıca neyle ölçebilirdim ki...

İnce ince doğramaya çalıştığım salata malzemeleri... Annem köpüklerken duruladığım kaplar. Bulaşık makinesinin esamisi bile okunmaz iken, el becerimize ciddi katkı idi. Şimdi de makineyi boşaltma işi zevkli hale gelebilir.

Pilavın şehriyesini kavurma, yoğurma işleri ...

Hepsi tatil günlüğünde, hayatıma kattığım aile yaz okulundan.

Her ne kadar babam kıyamayıp iş yapmama mani oluyor idiyse de; divanları düzeltip o düzen içinde eş dostla içtiğimiz çayların tadını unutamıyorum... Erkek kardeşlerimiz mutlaka dükkânlara çırak olarak giderdi. Bağı bahçesi olan yine babasıyla idi.

Hem kişiliğini hem becerisini oluşturmaya doğal, müsait ortamlardı.

Bizim usül yaz okullarında öyle çok öğrenmişliklerimiz vardı ki...

Kur’an kursu olurdu, o da hemen evlerin yakınında. Bahçe oyunları derede yüzmek, ağaca çıkmak, dağa tırmanmak, en etkili sporlardı.

Çalışan anneler için yaz kursları zorunlu olsa da - keşke buna da bir çözüm bulunabilse -evi doyasıya solusa çocuklarımız.

Evde olan anneler tatilde mümkün olduğu kadar özveri ile bizim usul yaz okulu uygulasalar evlatlara...

Sevgi paylaştıkça çoğalacak, bıkkınlık tembellik olmayacak.

Okul dönemine dinç başlamak dingin bir vücutla olacak ki istek artsın ... Tatil aile tecrübelerini, değerlerimizi birebir yansıtacağımız süreçtir de aslında.

Servisli gidiş gelişler de sıcakta yorgun düşmeye başka bir etken . Çocuklukta kaygısız geçirilemeyen vakitler yetişkin olunca acısını çıkarıyor.

Yavrularımız belli zaman diliminde yaz kurslarına gitseler de ânı dolu dolu yaşasınlar. En çok da bizimle. Mecburiyetten çok keyifle, dinlenerek öğrenerek. İyi tatiller.

 
VF kat sağ