Dolar (USD)
31.02
Euro (EUR)
33.57
Gram Altın
2021.04
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

26 Kasım 2023

​Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa'yı anarken…

Birinci Dünya Savaşı sıralarında 1916’da Fahrettin Paşa Hicaz Seferi kuvvetler komutanı oldu. Aynı yıl Şerif Hüseyin Osmanlılar’a karşı İngilizlerle anlaşmıştı. Böylelikle Fahrettin Paşa’nın kuvvetleri hem İngilizlerle hem de isyancılarla mücadele etmek zorunda kaldı. 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasına göre Osmanlı birlikleri bölgeden çekilmeye mecbur kalıyordu. Dile kolay; tam 4 asır boyunca Osmanlı bu topraklara hakim olmuştu. Çekilme emri, bölgede bulunan bütün Osmanlı birliklerine gönderildiği gibi Fahrettin Paşa’nın kuvvetlerine de gönderildi. Gelen emre rağmen Fahrettin Paşa ve başında bulunduğu kahraman askerler çekilmediler ve 72 gün daha Medine-i Münevvere’yi teslim etmemek için direndiler. Ancak tarihe geçen bu direniş çok çetin şartlar içinde gerçekleşiyordu. Bir yandan düşmanla savaşan Osmanlı birlikleri bir yandan da açlıkla mücadele ediyordu.

ÇEKİRGE İSTİLASI MUCİZESİ

Açlığın zirve yaptığı anlarda olağanüstü bir gelişme yaşandı ve Medine’yi çekirgeler istila etti. Açlığın kasıp kavurduğu bir ortamda Fahrettin Paşa askerlerine çekirge yemelerini emretti. Bu çekirge istilası açlıktan bitap düşen Osmanlı askerlerine adeta manevi bir lütuf oldu. Medine İngilizler ve isyancılar tarafından kuşatılmıştı. Ancak her şeye rağmen Fahrettin Paşa ve kahraman askerleri Medine’yi ölümüne savunmaya devam etti Günler, haftalara haftalar aylara döndü. Fahrettin Paşa İngilizlere ve isyancılara karşı son mermisine son fişengi kalıncaya kadar savunmaya devam etti. Savunma artık kritik hale gelmişti. Fahrettin Paşa Medine’de bulunan kutsal emanetleri İngilizler ve isyancılar tarafından yağmalanır endişesiyle o dönem işlemeye devam eden Hicaz Demiryolları treniyle yanına muhafız birlikleri de görevlendirerek İstanbul’a gönderdi. Aylarca devam eden bu müthiş savunmanın son gününde Mescid-i Nebevi’de Peygamberimizin ( sav) manevi huzurunda ben Medine’yi nasıl teslim edebilirim diye gözyaşları döküyordu.

ESARETTEN KURTULUŞ

Tarihler Ocak ayının 19’unu gösteriyordu. Fahrettin Paşa’nın ve kahraman askerlerinin erzakı ve cephanesi tükendi. Bunun üzerine Fahrettin Paşa teslim olmaya mecbur kaldı. İngiliz kuvvetleri bu kahraman müdafii esir ettiler. Onu önce Mısır’a sonrada Malta adasına esir olarak götürdüler. Fahrettin Paşa esir olarak tutulduğu Malta adasından 1921’de kurtuldu. O tarihlerde Milli Mücadeleye destek vermek için Ankara’ya gelen Fahrettin paşa İstiklal mücadelesinde görev aldı. Bu mücadeleden 14 yıl sorma Korgeneral ( Ferik) rütbesiyle şanlı Türk Ordusu’ndan emekli oldu. Medine Müdafii Çöl Kaplanı adıyla maruf Fahrettin Paşa 22 Kasım 1948’de bir tren yolculuğuna çıktı. Bu yolculuk onun son yolculuğu oldu ve ruhunu Rahmana teslim eyledi.

Vefatının 75. Yıldönümünde Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa’yı rahmetle anıyorum. Peygamberimizin ( sav) medfun bulunduğu Münevver şehir Medine’yi askerleriyle birlikte son mermisine son fişengine kadar cansiperane savunan kahraman komutanımızın ruhu şad mekânı Cennet olsun.

Yapamaz Ertuğrul evladı sensiz

Can verir cananı veremez Türkler

Ebedi hadimü’l Harameynimiz

Ölsek de ravzanı ruhumuz bekler………

( Medine Savunmasını yapan kahraman askerlerden Mülazim İdris Sabih’in şiirinden…