27 Şubat 2021

Dış Ticaret Açığı Yüzde 32,8 Azaldı

 

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 15 milyar 45 milyon dolar, ithalat yüzde 5,9 azalarak 18 milyar 79 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret açığı; ihracat (dış satım) ile ithalat (dış alım) arasındaki negatif fark olarak tanımlanır. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Ocak ayında ihracat artarken ithalat düştüğü için dış ticaret açığı azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret değişim oranlarına göre, ithalat yıllık bazda Ağustos’ta yüzde 14,7, Eylül’de yüzde 20, Ekim’de 11,7, Kasım’da ise yüzde 16’lık artışla ihracatın önüne geçiyordu. Bu durum da dış ticaret açığını arttırıyordu. Hatırlanacağı üzere salgınla mücadele kapsamında kredi faizleri düşürülmüştü. Kredi genişlemesiyle artan tüketim, ithalat rakamlarını yukarı çekmişti. Ancak Kasım ayından itibaren parasal sıkılaşmayla birlikte son iki aydır ithalatın yıllık değişim oranı ihracatın gerisinde kaldı.

Verinin detaylarına bakıldığında;

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2021 Ocak ayında yüzde 1,2 artarak 13 milyar 895 milyon dolardan, 14 milyar 56 milyon dolara yükseldi.

Ocak ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 5,2 artarak 13 milyar 350 milyon dolardan, 14 milyar 46 milyon dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret fazlası Ocak ayında 9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi yüzde 3,1 artarak 28 milyar 102 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100,1 oldu.

Ekonomik faaliyetlere göre ihracatta, 2021 Ocak ayında imalat sanayinin payı yüzde 93,8, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 4, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,7 oldu. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 3 oldu.

Ocak ayında imalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı yüzde 78,7 oldu. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı ise yüzde 13,6 olarak gerçekleşti.

Geniş ekonomik gruplar sınıflamasına göre ithalatta, 2021 Ocak ayında ara mallarının payı yüzde 76,3, sermaye mallarının payı yüzde 13,9 ve tüketim mallarının payı yüzde 9,7 oldu.

Ocak ayında ihracatta ilk sırayı 1 milyar 455 milyon dolar ile Almanya aldı.  İthalatta ise Çin 2 milyar 200 milyon dolar ile ilk sırada yer aldı.

Olumlu olarak değerlendirebileceğimiz Ocak ayı dış ticaret verilerinin, önümüzdeki dönemde de iyileşmeye devam edebilmesi için, ihracat yaptığımız özellikle ilk 10 ülkenin (Almanya, ABD, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, Irak, İspanya, BAE, İsrail, Hollanda) ekonomilerinin de toparlanması gerekiyor.

 
Advertisement Advertisement Advertisement