Dolar (USD)
33.03
Euro (EUR)
35.84
Gram Altın
2510.06
BIST 100
10871.48
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

03 Ekim 2020

Ekonomik Güven Endeksi 88,5 Oldu

Ekim ayına girerken Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3.çeyreğe ait ekonomik görünüm de netleşmeye başladı.

Genel olarak baktığımızda, ekonomik göstergelerin salgından önceki seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Özellikle son 3 aya ait güven endeksleri, taşıt ve konut satış sayıları ve sanayi üretim endeksi verileri hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinden oluşturuluyor. Buna göre; endeks Ağustos ayında 85,9 iken, Eylül ayında yüzde 3,1 oranında artarak 88,5 değerine yükseldi. Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan ekonomik güven endeksi ise Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 85,9 olan endeks, Eylül ayında 88,6 oldu.

Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Eylül ayında yüzde 3,2 oranında artarak 82,0 değerini, reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında artarak 105,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4 oranında artarak 74,9 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 93,5 değerini ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,0 oranında azalarak 83,3 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksi, Mart ayında 93,1 değerini almıştı. Henüz bu değere ulaşamadı ancak Mayıs ayından bu yana endeksin artış eğiliminde olmasını olumlu olarak değerlendirebiliriz. Aylık değişimlerin yanı sıra endeks değerine de bakmak gerekiyor. Bilindiği üzere güven endekslerinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise kötümserliği gösteriyor. Bu açıdan baktığımızda sadece reel kesim güven endeksinin 100’ün üzerine çıktığını, perakende ticaret sektörü güven endeksinin ise eşik değere yaklaştığını görüyoruz.

Salgından en çok etkilenen sektör olan hizmet sektörü, endeks değeri bakımından geride kalmasına rağmen aylık bazda en yüksek artan endeks oldu.

Tüketici güven endeksini oluşturan dört alt endeksten ikisi uluslararası karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla güncellendi. Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,7 oranında arttı; Ağustos ayında 59,6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

Tüketici güven endeksinin alt endekslerinden; gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimalinin yüzde 16,2 ve gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali alt endeksinin yüzde 44,6 artması genel endekse pozitif katkı sağlıyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksinin yüzde 4,8 artarak 83,3 olması da önümüzdeki dönemde ekonomik göstergelerin daha iyi bir tablo çizebileceğini gösteriyor.

 
VF kat sağ