Dolar (USD)
27.4752
Euro (EUR)
29.0753
Gram Altın
1646.657
BIST 100
8218.74
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

21 Kasım 2020

​Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum; Ne Anayasası?

Bugünlerde medya İP, CHP, SP ve HDP’nin adının geçtiği bir anayasa taslak çalışmasını konuşup duruyor. Azerbaycan-Ermenistan zaferi bile gölgede kaldı. Bu çalışmayı ilk kez İP’li Ümit Özdağ’ın ağzından duyduk. İP kurucuları arasında yer alan Ümit Özdağ’ın ihracına sebep olan anayasa çalışmasını bir başka İP’li eski başkan yardımcılarından Adem Taşkaya’nın ses ve görüntü kaydı var çıkışıyla çalışmanın yapıldığına dair şüpheye yer kalmadı.

Ancak en büyük şiarları işlerine gelmeyen konuları yapmış olsalar dahi üç maymun misali Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum diyen bu muhalefet partileri aynı nakaratı bir kez daha tekrar edip durdular.

Biz bu kısır tartışmanın içerisinde yer almayacağız. Ancak; “Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste” atasözümüzün gereği bir hususu siz değerli okurlarımızla paylaşmadan yapamayacağım.

Malumunuz olduğu üzere ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği 2017 yılında yaptığı uluslararası bir kongre sonucunda İslam Ülkeleri arasında ortak bir Konfederasyon modelinin alt yapısını ortaya koymuş ve AB (Avrupa Birliği) benzeri bir birlik çatısı altında İslam Ülkelerinin oluşturabileceği bu model ile batılı emperyalist düzenin İslam Coğrafyası üzerinde oynadığı oyunlara, akıttığı kan ve göz yaşına engel olunabileceğini anlatmaya çalışmıştı.

2017 yılında icra edilen bu kongrede birde söz konusu konfederasyon modelinin işleyişinin esaslarını belirleyen Konfederasyon Anayasa Taslağı hazırlamış ve onlarca akademisyen ve STK’ların ortak deklarasyona attıkları imza ile dünya kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Ancak eskiden derlerdi ya biri düğmeye bastı ve operasyon başladı. Aynen öylede oldu. ASSAM’ın 2019 Aralık ayında gerçekleştirdiği İslam Ülkeleri arasında savunma sanayi ortak üretim imkanlarının incelendiği 3’üncü Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi dünya kamuoyunda oldukça ses getirdi. Öncelikle yabancı medya ve düşünce kuruluşları bu kongreyi işledi ve ASSAM adını karalamak maksadıyla kara propaganda malzemesi yaptı. Bu kara propagandayı kendilerine referans alan bazı isimler Türk Medyasında maalesef ASSAM aleyhtarı bu kara propagandalara tevessül ettiler.

ASSAM’ın gerçekleştirdiği “ASRİKA (ASYA-AFRİKA) Konfederasyonu Ortak Savunma Sanayi Üretimi” kongresinde yer almamasına karşın yukarıda bahsetmeye çalıştığımız ve 2017 yılında yayınlanmış olan ASRİKA Konfederasyon Sistemi Anayasa Taslak Çalışmasını” sanki 2019 yılında icra edilen kongrede gerçekleştirilmiş bir faaliyetmiş gibi göstererek kara propaganda malzemesi yaptılar ve yalan ithamlarla saldırılarını aynı anda farklı mecralarda başlattılar.

Bu saldırıları gerçekleştirilenlerin isimlerini zikrettiğimizde esasında asıl niyetlerinin ne olduğunu anlayacaksınız. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin değiştirilmesi teklif edilemez denilen maddelerinin dahi değiştirildiği taslak anayasa çalışmasını terör örgütü PKK’ya destek verdiği ayyuka çıkmış bir siyasi parti ile gerçekleştirmiş olmaları niyetlerini ortaya koyuyor. ASSAM ülkemize ve coğrafyamıza katkılarını düşündüğünüzde yapılmak istenen şeyin esasında ülkemizin önünü kesmek olduğunu anlayabilirsiniz.

O günleri şöyle bir hatırlayalım CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı elinde ASSAM’ın hazırladığı taslak metin televizyon televizyon gezerek hararetle bunu konuşuyordu. Üstelik biraz daha ileriye giderek kara propagandayı iftira boyutuna taşıyordu. Aynı şekilde bir diğer CHP’li Berhan Şimşekte bu propagandadan geri kalmıyordu. Tabi bu işin birde hukuki destekleyeni olmalıydı. O da gecikmeden geldi. Ünlü Ceza Hukukçusu Ersan Şen bu kez konuyu hukuki açıdan inceliyor ve bel altı vuruşlarıyla meseleyi kamuoyunda perçinleme gayretini sürdürüyordu.

Bir süre başkaları da izledi…

Ama bu kez gerçekten İP, CHP, SP ve HDP anayasamızın değiştirilemez maddelerin değiştirilmesini teklif ettikleri gerçek bir anayasa hazırlığına imza attılar. Medya çalkalandı. İP Ümit Özdağ Beyi ihraç etti. Sayın Kılıçtaroğlu “yok öyle bir şey” dedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “ne anayasası” diye inkâr etti. Ve sırayla diğerleri de…

Ama ASSAM’ın yapmadığı çalışmayı yapmış gibi gösteren yukarıda ki CHP’li siyasetçiler ve adaletin Hukukun üstünlüğüne dem vuran Ceza Hukukçusu Sayın Ersan Şen’den bir tek çıt yoktu. Sesleri kesilmişti. Onlarda görmüyor, duymuyor ve bilmiyorlardı.

Ama hiç merak etmeyin bu millet her şeyi görüyor, duyuyor ve biliyor. Siz böyle davrandıkça millette size gözünü yumuyor. Bu yüzden sadece TV’lerde kendiniz çalıp kendiniz konuşmaya mahkûm kalıyorsunuz.

Anlaşılan bu kısır döngü değişmeyecek, millet gördüğüyle kalacak onlarsa iktidara hasret yaşayıp gidecekler.

Tarih tekerrürden ibarettir sözü bir daha tekerrür edecek gibi…

İyi ki de öyle yoksa bu millet söz konusu taslak anayasaya muhatap olursa bu kez ne vatan kalacak ne de millet…

 
ABONE OL
Emlak katılım web