YAZARLAR

Tüm Yazıları Muhammed Özkılınç

Hicret Kaçış Değil Diriliştir

10.09.2018 00:03

1 muharrem 1440. hicri yılınız mübarek olsun.

               Hicret İslam ve insanlık tarihi açsından çok büyük bir olaydır. Ancak malumunuzdur ki neslimiz, İslam takviminin başlangıcı olacak kadar önemli ve birçok hayır ve bereketin vesilesi olan bu tarihi olayı bilmiyor. Sadece gençlerimiz çocuklarımız değil, tüm insanımızın büyük çoğunluğu belkide “hicri yılbaşı” veya “hicret takvimi” diye bir şey duymamışlardır.

 

Tabi takvimde devrim olayı sadece yılbaşı değişimi değildir. Tatilimiz cumayken kültürümüzle inancımızla hiç alakası olmayan cumartesi ve pazarın tatil yapılması ne büyük şer ve felaketlere sebep olmuş ve olmaktadır? Bu, detaylı olarak ele alınması gereken farklı bir konu.

 

Medya vs. üzerinde pek durmasa da, bu tarihi olayın her zihinlerde tazelenmesi önemlidir. Böylece, hicretin nice ders ve ibretleriyle beraber, Resulullah (sav) ashabı kiramın (ra) muhacir, ensar ve onların kutlu davalarının hatırlatılması, gençliğe onların, bize emanet ettikleri bu yüce davanın ve mukaddes emanetin anlatılması önemlidir.

              

               Hicreti kısaca değerlendirmeye girmeden kendimiz ve tüm neslimizin hafızasına şu soruları cevaplarıyla beraber yerleştirebilirsek hicret daha iyi anlaşılacaktır.

 • Resulullah (sav) ın bi’setinden önce, Arap yarımadası ve dünyada insanlık ne haldeydi, Ne denli rotasını şaşırmıştı. O zaman yeryüzünde nasıl ve ne denli bir vahşet vardı?
 • Resulullah (sav) hangi şartlarda göreve başladı, insanlığın cahiliye karanlığından kurtulması için nasıl bir reçete getirdi?
 • Bu günde insanlık aynı reçeteye muhtaç değil mi? Daha ne zamana kadar insanlık, sonu izim diye biten bir sürü ideolojilerin deneme tahtası olmaya devam edecektir?
 • 13 yıllık Mekke döneminde neler yaşandı, Resulullah (sav) ve ashabına (ra) yapılan işkence, boykot, su-i kast vs. zulümler neden yapıldı?
 • Bu zulümler sonuç verip İslam’ın ilerlemesi ve hâkimiyeti durdurulabildi mi?
 • Bu günde İslam âleminin nice yerlerinde yaşanan uluslararası komplolar, işgal, sömürü ve katliamlar aynı zalimlerin ve aynı zulümlerin devamı veya tekrarı değil mi?
 • Dedeleri sonuç alamamış olan bu asrın “çakma” firavunları, nemrutları, Ebreheleri, Ebu cehil ve Ebu Leheb’leri, İslam ümmetine karşı kalkışmalarında başarılı olabilirler mi?
 • Peki, ümmetin muzaffer olması, Medinelerimizde İslam’ın hâkim olması nasıl olacak? Gökten melekler mi inecek, muhacir ve Ensar (Rıdvanullahi aleyhim) tekrar mezarlarından dirilip her şeyi onlar mı hal edecekler? Veya Selahaddin’i Eyyubî, Fatih sultan Muhammed, Battal Gazi falan mı dirilip ümmete sahip çıkacak?

 

Öyle ya bizim bir sürü işimiz var; tarla, bahçe, dükkân, fabrika, çek, senet, iş, güç vs… daha yazlık ev, deniz evi alamadık, hanıma, çocuklara birer araba alamadık, rengi solan koltukları oturma gruplarını değiştirme, beyaz eşya, LCD, PLAZMA, LED ekran TV ler… Ayrıca daha Avrupa birliğine gireceğiz öyle hicret, cihad, direniş, Muhacir, Ensar falan deyip te fincancı katırlarını ürkütmenin âlemi yok! (mu acaba)

 • Kaç hicret yapıldı, nasıl, hangi şartlarda ve nerelere yapıldı. Daha da önemlisi HİCRET NEDEN YAPILDI? Resulullah (sav) ın, ashabı kiram (ra) ile beraber, ev-bark, mal-mülk, vatan, ehl-u iyal ve hele Mekke ve Beytullah’ı bırakıp Medine’ye göçmeleri herhangi bir gezi, seyahat, mal-mülk edinme veya geçim davası falan için miydi?
 • Bu arada Mekke müşrik devleti, hicret hazırlığına karşı ne yapıyordu, aldıkları tedbirler, plan ve hilelerine ne oldu? Hangi tağutî gücün planları ilahî kudret ve planlar karşısında durabilir?
 • Hicretin altyapısı nasıl oluştu, 1. ve 2. akabe bey’atleri, nelerdir, Mus’ab bin Umer kimdir, Medine’de neler yapmıştır.
 • Bizim hicret edeceğimiz bir Medine’miz olmadığına göre, bulunduğumuz yerleri ne zaman ve nasıl Medinelere çevireceğiz. Kendi aile efradımıza dahi İslam’ı tebliğ etmekten aciz bu halimizle bu iş nasıl olacak?
 • ENSAR ve MUHACİR kimlerdir? Çocuklarımıza anlatacağımız masal ve hikâyelerin kahramanları olsunlar, o çile dolu hayatları da, çevireceğimiz Nobel ödüllü filmlere senaryo olsun ve sinema vs. sanat sektörlerimiz başarılı olsun diye rol icabı mı yaşandı? Yazık ki ne yazık… Onların hakkını vererek pratikte yaşadıkları o kutlu hayatları, biz neslimize teorisini dahi anlatmanın hakkını veremiyoruz.
 • Neden neslimiz, şarkıcıları, popçuları, topçuları, dansözleri vs. müsveddeleri tanıyor da, Resulullah (sav) ı, ashabı kiram (ra) ı vb. İslam kahramanlarını tanımıyor? Onlara asıl tanımaları gereken kimseleri ve bilmeleri gerekenleri ne zaman öğreteceğiz?
 • Medine de İslam, Ensar ve muhacir kardeşliği temeli üzerine oturup gelişti. Öyle ki; onların attığı temel halen devam ediyor ve kıyamete kadar da devam edecektir. Ancak biz ümmet olarak onların bu yüce mirasına sahip çıkabildik mi?
 • Biz MUHACİR ve ENSARIN kardeşlik ruhunu neden kaybettik, o ruhu tekrar yakalamak için neler yapmalıyız? Hicri yılbaşının, bu vb. nice gerçeklerin hatırlanıp ihyasına vesilesi olması dileğiyle… Selam… Dua…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  DSÖ küresel acil durum ilan etti!

 • 2

  Varlık barışı yıl sonuna kadar uzatıldı

 • 3

  ABD ve İngiltere'den Erbil saldırısı açıklaması

 • 4

  TSK PKK'nın Irak'taki yayılmasını kesti

 • 5

  AYM'den emsal 'emekli maaşı' kararı

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit