26 Haziran 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Artmaya Devam Ediyor

 

 

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat, 200’den fazla alt sektörü doğrudan etkiliyor. Pandeminin başladığı 2020 Mart ayından önce de sıkıntılı bir dönem geçiren inşaat sektörü, salgınla birlikte daha da daralmıştı.

Küresel salgınla mücadele kapsamında yapılan bazı düzenlemeler sayesinde inşaat sektörü geçen yıl Haziran ayında canlanmış, düşük faiz oranları ve uzun vadeli krediler konuta olan talebi arttırmıştı.

Bu durum inşaat sektörü güven endeksine de olumlu yönde yansımıştı. Konut talebinin büyük ölçüde karşılanmasının ve faiz oranlarının yükselmesinin ardından konut satışları düşmeye başladı. Diğer yandan Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54; bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 35,48 oranında artan inşaat maliyetleri de yatırım iştahını azaltan önemli bir unsur olmaya devam ediyor.

Bu nedenle inşaat sektörü güven endeksi 2020 Ağustos ayından 2021 Mayıs ayına kadar her ay gerileme kaydetti. Mayıs ayında ise 17 günlük tam kapanma dönemine rağmen endekste yüzde 3’lük bir artış gerçekleşti. En son açıklanan Haziran verisinde de artışın devam ettiği ve düşüş trendinin kırıldığı görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 79,6 iken, Haziran ayında yüzde 3,6 oranında artarak 82,4 değerini aldı.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında bir değer alıyor. 100'den küçük olması kötümserliğe işaret etse de endeksin iki aydır artış eğiliminde olması olumlu olarak değerlendirilebilir.

Alt endeksler incelendiğinde; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi Mayıs ayında 74,5 iken, Haziran ayında yüzde 2,3 artarak 76,3, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi Mayıs ayında 84,7 iken, Haziran ayında yüzde 4,6 artarak 88,6, son 3 aylık dönemde inşaat faaliyetleri alt endeksi Mayıs ayında 86 iken, Haziran ayında yüzde 1,1 azalarak 85,1 ve gelecek 3 aylık dönemde satış fiyatları beklentisi alt endeksi Mayıs ayında 112,2 iken, Haziran ayında yüzde 6,2 oranında artarak 119,2 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Haziran ayında girişimlerin yüzde 53,1'i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını belirtmiş. Faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Haziran ayında yüzde 26,7, "talep yetersizliği" yüzde 19,1 ve "diğer faktörler" yüzde 25,8 oldu.

Mevcut kaynaklarında bir değişiklik yapmadan, talep artışı karşısında girişimlerin faaliyetlerini arttırabilme durumları; arttırabilme durumuna sahip girişim oranı yüzde 51,2, arttırabilme durumuna sahip olmayan girişim oranı yüzde 48,8, ortalama arttırılabilecek oran ise yüzde 19,9 oldu.

Sonuç olarak, uzun bir süredir gerileyen inşaat sektörü güven endeksi son 2 aydır artıyor. Alt endekslerden anlaşıldığı üzere, önümüzdeki 3 aylık dönemde sektörde istihdam edilenlerin sayısında bir artış tahmin edilirken, talep ve maliyetlerdeki artışın ise satış fiyatlarına yansıması bekleniyor.

 
Advertisement Advertisement Advertisement