12 Mart 2021

İşsizlik Oranı 0,4 Puan Azaldı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan işgücü istatistiklerinde Ocak ayından itibaren uluslararası standartlara uyum sağlamak ve işgücü piyasasındaki gelişmeleri daha iyi takip edebilmek amacıyla hesaplama yöntemi değişti.

Eski yönteme göre; aylık olarak yayımlanan işgücü verileri üçer aylık hareketli ortalamalardan oluşuyordu. Örneğin geçen ay Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan Kasım 2020 dönemsel sonuçları açıklanmıştı. Yeni düzenlemeyle birlikte bağımsız aylık tahminler olarak yayımlanacak.

Yapılan diğer bir değişiklik de manşet rakam olarak yayımlanan arındırılmamış verinin yerine, mevsim etkisinden arındırılmış verinin işsizlik oranı olarak dikkate alınması oldu. Yıldan yıla yinelenen ve yılın bazı ay/dönemlerinde ortaya çıkan periyodik artış ya da azalışlar mevsimsel etki olarak tanımlanıyor. Bu nedenle arındırılmış rakamların değerlendirme açısından daha sağlıklı bir veri olduğunu söyleyebiliriz.

Buna ilaveten önceki bültenlerde olmayan atıl işgücü oranı gibi bazı tamamlayıcı göstergelere de yer verildiğini görüyoruz.

Ülkemizde ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Pandemi sürecinde istihdamı korumak amacıyla pek çok düzenleme yapıldı. Bunların arasında en yaygın uygulamalar kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı olmuştu. Sağlık tedbirleri kapsamında değişen çalışma koşulları, işgücü istatistiklerine ait bazı kavramların da tanımını değiştirdi. Bu da, Ocak ayı verisinin beklentilerden daha olumlu gelmesine neden oldu.

Verilerin detayına bakıldığında;

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre bin kişi azalarak 3 milyon 861 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,2 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre 822 bin kişi artarak 27 milyon 706 bin kişi, istihdam oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 43,8 oldu.

İşgücü Ocak ayında bir önceki aya göre 821 bin kişi artarak 31 milyon 567 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 49,9 olarak gerçekleşti.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 24,7, istihdam oranı 0,5 puan artarak yüzde 30,1, işgücüne katılma oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 39,9 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 366 bin kişi, sanayi sektöründe 14 bin kişi, hizmet sektöründe 451 bin kişi artarken inşaat sektöründe 9 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,6'sı tarım, yüzde 21,1'i sanayi, yüzde 5,8'i inşaat, yüzde 54,5'i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 29,1 oldu.

Ocak ayına ait veriler istihdam piyasasında hafif bir toparlanma olduğuna işaret ediyor. En son açıklanan güçlü büyüme oranlarının önümüzdeki dönemde istihdam rakamlarına daha fazla yansımasını umuyoruz.

 
Advertisement Advertisement Advertisement