Milat Web

12 Kasım 2021

İşsizlik oranı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı işgücü istatistiklerini yayımladı. Bu, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3.çeyreğin son verisiydi. Hatırlayacak olursak, 3.çeyrek kısıtlamaların kaldırıldığı, buna bağlı olarak başta turizm olmak üzere hizmet sektörünün canlandığı, sanayinin hız kesmeden devam ettiği ve ihracatın tarihi rekorlar kırdığı bir dönemdi.

Verilere göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre 70 bin kişi azalarak 3 milyon 794 bin kişi oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre 426 bin kişi artarak 29 milyon 254 bin kişi, istihdam oranı ise 0,6 puanlık artış ile yüzde 45,8 oldu.

İşgücü Eylül ayında bir önceki aya göre 356 bin kişi artarak 33 milyon 48 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık artış ile yüzde 51,7 olarak gerçekleşti.

İşgücü istatistikleri aylık olarak yayımlandığı için veriler son derece dalgalı, bu nedenle olumlu gelen ekonomik göstergelerin işgücü piyasasına olan katkısını anlamak oldukça zor. Örneğin Eylül ayında istihdam edilenlerin sayısı 426 bin kişi artarken Ağustos ayında ise bir önceki aya göre 14 bin kişi azalmıştı.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak yüzde 21,5, istihdam oranı 0,3 puanlık artışla yüzde 32,7 oldu. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 41,7 seviyesinde gerçekleşti.

Eylül ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 21 bin kişi, sanayi sektöründe 218 bin kişi, inşaat sektöründe 13 bin kişi, hizmet sektöründe 175 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,0'ı tarım, yüzde 21,9'u sanayi, yüzde 6,2'si inşaat, yüzde 54,9'u ise hizmet sektöründe yer aldı.

İnşaat sektöründe istihdam edilenlerin sayısındaki artışta, düşen faiz oranlarının etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Eylül ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 21,9 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,2 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 18,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye ekonomisinin 2021 büyüme tahmini hem yabancı hem de yerli kurumlar tarafından sürekli yukarı yönlü güncelleniyor. Yüzde 9’a yükselen büyüme beklentisi çift haneye bile çıkabilir. Salgından önce tüketime dayalı büyüme modelini benimseyen Türkiye, pandemi sürecinde üretime ağırlık verdi. Hizmet sektöründe istihdam edilenlerin önemli bir bölümü sanayi sektörüne geçti. Ancak yine de üretimdeki güçlü artışın istihdam verisine beklenildiği gibi yansımadığı görülüyor.

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement