12 Şubat 2021

İşsizlik Oranındaki Düşüş Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan Kasım dönemi iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,9 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,6 puanlık azalış ile yüzde 14,8 oldu.

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 12,9 oldu. İşsiz sayısı bir önceki döneme göre 8 bin kişi azalarak 4 milyon 6 bin kişi olarak gerçekleşti.

Pandemi süreci ele alındığında işsizlik oranlarının çok fazla değişmediğini görüyoruz. Yaz aylarını hariç tutarsak Mart ayından bu yana işsizlik oranı yüzde 12,7-12,9 aralığında çıkıyor.

Küresel salgının yaşandığı bir dönemde işsizlik oranlarında gözle görülür bir artış gerçekleşmemesi temelde 2 nedene dayanıyor. Birinci sebep, işsizlik oranının hesaplanmasından kaynaklanıyor. Normal şartlar altında işsiz olarak nitelendirilen bir kişi istihdam edildiğinde yani iş bulduğunda, işsiz olmaktan çıkar. Ancak iş gücüne ait verilerin detayına bakıldığında sürecin bu şekilde gerçekleşmediği görülebiliyor. İşsiz sayısı azalırken, istihdam edilenlerin sayısının da düşmesi, iş arayanların bir sebepten ötürü iş gücü piyasasından çekildiğine işaret ediyor.

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişi azalarak 27 milyon 66 bin kişi, istihdam oranı ise 2,7 puanlık azalış ile yüzde 42,9 oldu.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı bir önceki döneme göre 0,1 puan azalarak yüzde 43,1 olurken, istihdam edilenlerin sayısı 24 bin kişi azalarak 27 milyon 140 bin kişi olarak tahmin edildi.

İşgücü 2020 yılı Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 406 bin kişi azalarak 31 milyon 71 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 3,2 puanlık azalış ile yüzde 49,3 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,1 puan azalarak yüzde 49,4 oldu. İşgücüne katılan sayısı 32 bin kişi azalarak 31 milyon 146 bin kişi olarak tahmin edildi.

Küresel salgına rağmen işsizlik oranlarının artmamasının bir diğer sebebi ise işten çıkarma yasağıdır. Yasağın bitiş tarihi 17 Ocak 2021 idi. Alınan son karar ile bu süre 2 ay daha uzatıldı. Eğer 17 Mart 2021’de işten çıkarma yasağı tekrar uzatılmaz ise Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan Mayıs dönemi iş gücü verilerinde salgının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerini çok daha net bir şekilde göreceğiz. Ancak yaza doğru, hem kısıtlamaların azaltılması hem de aşının yaygınlaşmasıyla birlikte tablo pozitife dönebilir.

 
Advertisement Advertisement Advertisement