Dolar (USD)
15.9111
Euro (EUR)
16.8603
Gram Altın
941.877
BIST 100
2393.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

27 Ocak 2022

İyi ki varsın Eren!..

 

İyi insanlar hep önden giderler. Arkada kalanlara gözyaşı dökmek düşer. Bizim kaderimiz ağlamak, hem de her gün. Onlar bir günde cennete uçtular. Bize yasını tutmak kaldı. Hiçbir yas yanan canı teselli etmiyor. Can yandığıyla kalıyor. Ama yine de bu kadim toprakların en büyük erdemlerinden biri olan sabır bir yaralı kuş olarak gelip konuyor yüreğimize. Sonra da acıya sabredip o yürek dağlayan söz düşüyor avuçlara:

“Vatan sağ olsun!”

Bu coğrafyanın her karış toprağı acıyla yoğrulmuştur. Hep hüzünler birikmiştir sadağımızda. Kaderimiz bu olmasa da kabullenmek düşüyor payımıza. Ancak kabullenmek teslim olmak değildir. Bizler bir ölsek de bin diriliriz. Çünkü biz acımızı göğsümüzün sol yanında bir nişan olarak taşırız.

Her ne kadar bu acıyı biliyor olsak da yenileri yine yüreğimizi yakıyor. Yine böyle acılardan birini 11 Ağustos 2017 günü Cuma Namazı sonrasında Trabzon’un Maçka ilçesinde yaşadık. Daha 15 yaşında olan Eren Bülbül ile Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in teröristlerin saldırısı sonucu şehit olmaları tüm ülkenin yüreğini dağladı.

Vücuduna isabet eden 41 kurşun ile şehit olan Jandarma Kıdemli Başcavuş Ferhat Gedik "Ağlayan analar, babalar değil; gülen bebeler olsun istiyorum." demiş olsa da kendi yavrularının ağlamasına engel olamadı. Acı bir şekilde yüreklerimizi yine yaktı.

Şehit Eren Bülbül’ün annesinin “Çocuğumun şehit olmasıyla gurur duyuyorum ama acısını yenemiyorum.” deyişi hala kulaklarımızda çınlıyor. Evladının mertebelerin en yükseğine erişmiş olduğunu bilmiş olsa bile yüreğindeki acıyı dindiremiyor. Bununla beraber Eren’in şehit olmadan kısa bir zaman önce sosyal medyadan paylaştığı “Biride çıkıp demiyoki Eren iyiki varsın :(“ sözü ise hepimizi yakıp kavurdu. Rabbim şehadetlerini kabul buyursun.

***

Bu coğrafyada acılar yüreğimizi dağlarken şehitlerimizin aziz hatıralarını her daim canlı tutmak ve bir nebze de olsa ahde vefa gösterebilmek en büyük erdemlerdendir. Acıyı unutanlar en büyük bedbahtlardır. Ezelden ebede süregelen bir sürgünün üzgün yolcularıyız. Bu yolculuğumuzda önden gidenler için içimizden çıkıp bir şeyler yapabilenlere teşekkür etmek düşer payımıza.

Şehit Eren Bülbül ve Ferhat Gedik’in hayatlarını “Kesişme: İyi ki Varsın Eren” filmiyle en duru şekilde bize sunan TRT ve Dijital Sanatlar’a teşekkür ediyoruz. Filmin Eren’in doğum gününde vizyona girmiş olması ise Şehidimize en güzel doğum günü hediyesi olmuş. Filmi ailemle birlikte izlerken ne kadar bahtiyar bir millet olduğumuzu bir kez daha anladım.

Baştan sona bu toprağın, bu coğrafyanın gerçekliğini ve hakikatini en samimi ve yalın bir dille gözler önüne seren bizden bir film olmuş. Amatör ruhla profesyonel bir oyunculuk sergilenerek yüreğimize dokunan film, gerçek mekânlarda çekilmiş olması yüreğimizi sızlatmakla birlikte vefanın da en güzel örnekliğini gözler önüne sermiştir.

Film, çok abartıya kaçmadan belgesel tadında, vermesi gerektiğini veren ve bizi kendine çeken tarzda olmuş. Sahnelerdeki samimiyet bizi içine alıyor ve hepimize kendimizi birer Eren, birer Ferhat olduğumuzu hissettiriyor. Şehitlerimizin ve ailesinin ruhunu sızlatmadan verdiği mesajlarla yerinde bir film olmuş.

Vefa adına en güzel sahnelerden birisi ise Şehit Fethi Sekin ile Eren’in kısa diyalogunun olduğu sahneydi. Bu coğrafyanın insanının gönlüne girmenin hiç de zor olmadığını anlamak için bu tür filmlerin sayısının artması gerekiyor.

Bilmem kaç milyon dolarlık bütçelerle bu toprakların kültüründen yoksun bir şekilde ve bel altı sözüm ona esprilerle köpürtülen filmler yerine bizim olan, bize ait olan filmlerin çekilmesi gerektiğini bu filmi izlerken bir kez daha anlıyor insan. Yönetmen arkadaşların, bu kadim topraklarda konu bulmakta zorlanmayacaklarına eminim. Her karış toprağında ayrı bir acı, hüzün bulabileceğiniz gibi mutluluk ve komedi de bulmanız mümkündür. Bizden olanlara sahip çıktığımız müddetçe ‘Biz’ olarak kalabiliriz.

Bizi anlatan filmlerin sayısının artması umuduyla;

İyi ki varsın Fethi Sekin!

İyi ki varsın Ferhat Gedik!

İyi ki varsın Eren Bülbül!

 

 
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement