Dolar (USD)
17.9011
Euro (EUR)
18.3303
Gram Altın
1033.42
BIST 100
2785.16
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

29 May 2022

Kılıçdaroğlu "Ben de varım" dedi

CHP'nin İstanbul'daki “Milletin Sesi “mitingin den farklı ve stratejik mesajlar çıktı.

Mitingin farklı yorumlar için epey malzeme sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Miting alanında Atatürk posterlerinin olmaması parti içi çatışmalara sebep oldu. Sahneye Kılıçdaroğlu'nun devasa bir resmi konmuştu. Resmin üzerinde parti amblemi yoktu. Ayrıca Cumhurbaşkanlığına namzet iki isim olan İmamoğlu ve Yavaş’ın aralarındaki soğuk rüzgâr Ankara ‘dan bile hissedildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında “gerçekleri konuşalım, bizim de geçmişte hatalarımız oldu” sözü bana da geçmiş dönemdeki CHP’nin yaptıklarını hatırlattı.

CHP'nin baskıcı geçmişi 27 yıllık CHP iktidarının sonunu getirerek Demokrat Parti’nin iktidara gelmesini sağlamıştı.

CHP’nin senelerdir iktidar olamamasının sebepleri belki de geçmişte yaptıkları hatalardır. Bir yerde de yanlış yaptıklarının göstergesidir. Peki ne yapıyorlar da ya da yapmıyorlar da halk istemiyor bu partiyi?

Çünkü Anadolu’da din düşmanı , Doğu’da Kürt düşmanı olarak belleklerde yer edinmiş 90 yıllık bir geçmişi var. CHP’nin bu algıdan kurtulabilmesi için Kılıçdaroğlu "Helalleşelim" dedi.

Türkiye toplumu “affediyor ama unutmuyor”

Unutulamayan söylem ve eylemler:

*Başörtüsü yasakları

*Ezanın Türkçe okunması

*Kur’an kurslarının kapatılması

*Dersim katliamı

*Şeyh Said’in idamı

*Şark Islahatı adı altında Kürtçe’nin yasaklanması

*İstiklal Mahkemelerinin idamları

Bu liste uzayabilir. Ama artık bunları yapacak hiçbir parti ve gücün kalmadığını düşünüyorum.

CHP’nin Maltepe Mitingi kendi içinde de bir değişim ve dönüşüm rövanşıydı. Mitingde Kılıçdaroğlu'nun 2023 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak istercesine ifadeler sarf etmesi gözlerden kaçmadı.

Kılıçdaroğlu, partisine tek lider benim dedirtti. 6‘lı masaya da en makul aday benim dedi. “Gönüllerdeki aday” değil İttifakın adayı olmak istediğini tüm söylemleriyle vurgulamış oldu.

1946 genel seçimi ile CHP’nin yasaklı olduğu dönemde (1980-1992) yapılan ve bu nedenle katılamadığı 3 seçimi hariç tutarsak, bu partinin bugüne kadarki performansını ölçebileceğimiz tam 16 genel seçimden bahsedebiliriz. Sonuç % 25 oy ve 35 yıllık muhalefet mahkumiyeti .

Kılıçdaroğlu geçmişin hatalarını ve yükünü bu seçimde aday olarak bertaraf eder mi bilemiyorum. Ama bu yarışın içinde yer almak istediği kesin.

Türkiye’nin 1950’den bu yana yaklaşık 70 yıllık sandık deneyimi var ve 2023 seçimi bu 70 yılın en çetin ve zor seçimi olacaktır. Şüphesiz bu seçim Sosyal demokratına, milliyetçisine, sosyalistine, Türk’üne, Kürt’üne, Alevi’sine, Müslümanına aynı rüyayı gördürebilenin seçimi ve başarısı olacaktır.