Dolar (USD)
33.00
Euro (EUR)
35.93
Gram Altın
2551.54
BIST 100
11226.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

08 Haziran 2024

Kıran kırana FB seçimi

Fenerbahçe’de başkanlık ve yönetim kurulu seçimi kıran kırana bir mücadeleye sahne oluyor. FB’nin iki başkan adayı, Aziz Yıldırım ve Ali Koç güçlü adaylar olunca seçim Türkiye’nin gündemine oturdu. Fenerbahçeli olmayanları bile etkiliyor. Türkiye’nin genel ve mahalli seçimleri bile bu kadar çekişmeli geçmemişti.

Koç ailesinin, Cumhuriyet’in ikinci yarım asrında Türkiye’de perde arkasından gündemi ve yönetimi belirlemek gibi bir alışkanlığı vardı. Yakın geçmişe kadar Türkiye’nin en büyük gazete ve televizyonları onların kontrolündeydi. Sahipleri farklı olsa da medyada Koçların sözü geçer, onların borusu öterdi. Bu örtülü sistemi değiştiren lider Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Erdoğan, Türkiye’nin en büyük medya kuruluşlarını Koç ailesinin kontrolünden çıkardı. Buna karşı Koç ailesi de 2013 yılındaki Gezi kalkışmasına ev sahipliği yaparak Erdoğan’ı devirmeye kalktı. Başta Zaman gazetesi, FETÖ kontrolündeki medya deklanşörleri Koç’un Taksim’deki Divan Oteli’ni mekân tutmuşlardı. Geziciler başarılı olamayınca Koçlar da iktidardan hıncını alamadı, içlerinde kaldı.

***

Erdoğan’ın ifadesi ile Koç ailesi, Ak Parti’nin ilk on yıllık döneminde 7 kat büyümüştü. Arçelik ve Beko Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi konumuna gelmişti. Avrupa’da fabrika almadıkları ülke kalmamıştı. Milgem Projesi, Koç ailesine verilmişti. Altay tankının üretimi de… İkisi de Gezi olaylarından sonra geri alındı. Türkiye’nin tank üretiminin gecikmesinde bunun rolü var. Tüpraş hala onlarda.

Ali Koç, fanatik bir Fenerbahçeli’dir. Aziz Yıldırım gibi o da sivil toplum kuruluşlarında öne çıkan bir isim. Babasının geri çekmek istemesine karşı Ali Koç, FB Başkanlığı’nı üstlenmekten geri durmadı. Genel seçimler öncesinde FB maçlarında siyasi sloganlar attırılması Ali Koç’in içindekilerinin dışarı yansıması gibiydi…

Fazla fanatik olunca sporla siyasi arenayı birbirine karıştırmaya başladı. Suudi Arabistan’da oynanacak Türkiye Süper Kupa maçını sabote etmesi bu yüzdendi. Şanlıurfa’da da kupayı kendi elleriyle Galatasaray’a verdi. Halbuki FB takımı oyuncuları çıkıp takır takır oynamak ve kazanarak kupayı almak istiyorlardı.

***

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin Süper Kupa maçına PAF takımı ile çıkmasının yanlış olacağını söylemiş; Bu durum formamıza ve armamıza yapılmış bir hakaret olur” demişti. Fenerbahçe’nin efsane başkanı sonunda dayanamadı ve ekibini kurup başkanlığa yeniden aday oldu. Şimdi Ali Koç ve Acun Ilıcalı’yı medyada duman ediyor.

Aziz Yıldırım’ın en önemli argümanı, Ali Koç’un söylediği şu sözdü: “Ben varken Fenerbahçe’yi şampiyon yapmazlar.” Yıldırım, Ali Koç’un başkan adayı olmaması gerektiğini savunuyor. Galatasaray daha dirayetli bir hoca ve güçlü futbolcularla sahada kalıp şampiyon olunca Ali Koç da, FB’nin hocası İsmail Kartal da sebebi saha dışında arayıp topu taca attılar.

Fenerbahçe’nin 20 yıl süreyle başkanlığını yapan Aziz Yıldırım, “Bu yönetim Fenerbahçe’nin gücünün ne olduğunu anlayamadı. Fenerbahçe’ye para değil, dirayetli bir liderlik gerekiyor” diyor. İlk projesi de hayata geçti, Fenerbahçe’nin başına güçlü bir hoca getirildi. Şimdi sıra Türkiye’nin büyük kulüplerinin güçlü takımlar kurup Avrupa’da başarı kazanmasında.

 
VF kat sağ