Milat Web

19 Kasım 2021

Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor

Merkez Bankası'nın verilerine göre; 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 artan konut fiyat endeksi (KFE), bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 35,5, reel olarak ise yüzde 13,3 oranında arttı.

Yıllık bazda konut fiyatlarının rekor seviyede artmasına neden olan unsurları şöyle sıralayabiliriz:

Barınma amaçlı konut zaruri bir ihtiyaç. Türkiye’nin yıllık konut ihtiyacı ise 800-900 bin civarında. Buna karşılık konut fiyatları inşaat maliyetleri kadar artmadığı için, konut üreticilerinin yatırım iştahı azalıyor. Bu da arz-talep dengesini bozuyor. TÜİK’in en son açıkladığı verilere göre; inşaat maliyet endeksi, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,54, malzeme endeksi yüzde 47,44, işçilik endeksi yüzde 22,25 arttı. Bu maliyetlere yılbaşından sonra 2022 asgari ücret zammı da eklenecek. Buna ilaveten döviz kurlarındaki dalgalı seyir de öngörülebilirliği azaltıyor.

Yine de belediyeler tarafından 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde verilen yapı ruhsatlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, bina sayısı yüzde 59,5, yüzölçümü yüzde 36,4, değer yüzde 86,3, daire sayısı yüzde 33,4 artmış. Bu da sektörün canlanmaya başladığına işaret ediyor.

Bir diğer neden de faiz oranlarının düşmesidir. TCMB’nin yaptığı bir araştırmaya göre faiz oranlarındaki 1 puanlık düşüş talebi yüzde 6,6 yükseltirken, konut fiyatlarında ise 2,1 puanlık artışa sebep oluyor. Eylül ve Ekim aylarında toplam 300 baz puan faiz indirimi yapılmıştı. Üç kamu bankası konut kredi faiz oranını 1 milyon TL'nin altında olan konutlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL'nin üzerinde olan konutlarda ise yüzde 1,34 olarak belirledi. Bu düzenleme Ekim ayının sonunda yapıldığı için açıklanan satış rakamlarına ve fiyatlara henüz yansımadı. TÜİK’e göre; Eylül ayında 29 bin 759 olan ipotekli konut satış sayısı Ekim ayında 28 bin 49’a gerilemiş.

Konut fiyatlarının artışında küresel salgın özellikle geçen yıl önemli bir rol oynadı. Aşılamanın yaygınlaşması ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte bu etki yavaş yavaş azalsa da hâlâ en yüksek yıllık değişim gösteren şehirler Eylül ayında yüzde 53,7 ile Aydın, Denizli, Muğla ve yüzde 44,6 ile Antalya, Burdur ve Isparta oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarının son dönemlerde artmasının konut fiyatlarını yükselttiğine dair görüşler de var. Ancak oransal olarak bakıldığında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışlarının payı yüzde 4-5’leri geçmiyor. Rakamsal olarak ifade edersek; Türkiye genelinde konut satış sayısı Ocak-Ekim döneminde 1 milyon 86 bin 539 olurken, aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları 43 bin 372 olarak gerçekleşti.

Diğer yandan enflasyon riskinden korunmak isteyen tasarruf sahipleri ve yatırımcılar enflasyonun üzerinde getiri sağlayan yatırım araçlarına yöneliyor. Bu da konut talebini artıran bir başka neden olarak karşımıza çıkıyor.

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement