Dolar (USD)
32.99
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2551.41
BIST 100
11226.1
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Korona’dan sonra Dünya

Ülkemiz gibi bütün dünya korona salgını ile sarsılmış durumda. Dünyada bir milyonun üzerinde kişiye enfekte olan, on binlerce kişinin hayatına son veren bu hastalık herkesi endişe ve korkulu bekleyişe sürükledi, sıkı tedbirler almaya zorladı. Bütün yaşantımız değişti, evlerimize sığındık. ‘Evde Hayat Var’ sloganına yapıştık.

Dışarı çıkacak olduğumuzda da sosyal mesafeye dikkat ediyor, maskeyle dolaşıyoruz. Sık sık ellerimizi sabunla yıkıyor, temizlik ve hijyen kurallarına özen gösteriyoruz. Salgının ne zaman pik yapacağı henüz belli değil. Ancak tahminler nisan sonuna işaret ediyor. Sonrasında ise iniş ve sıradanlaşma gelecek. Ancak bu hastalık insanlığı öyle vurdu ki sonrasında her şey eskisi gibi olmayacak. İşte değişecek olan hususlar:

*Bizdeki bazı zenginler gibi pek çok kişi Avrupa’nın gelişmiş ülkelerini ve ABD’yi güvenli yer olarak biliyor, oraya kapağı atmanın yolunu arıyordu. Şimdi ise ABD başta olmak üzere Yunanistan, Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerde yaşayanlar hiç rahat değiller. Oralara gidenler Türkiye’yi arıyorlar.

*Yine bu ve benzeri ülkeler; çatışan, kana boğulmuş yoksul İslam ülkelerindeki mazlum insanları evlerinde televizyon ve internette ilgisizce ve vicdanları kıpırdamadan izliyorlardı. Kendilerini korunmuş hissediyorlardı. Şimdi daha ağır başka problemlerin ülkelerine de sıçradığını gördüler.

*İnsanlar daha çok stres altında olacak, giderek artan dert ve kaygılar bireysel ve toplumsal zorlanmalara sebebiyet verecek. Kısacası daha mutsuz ve endişeli olacağız. Panik atak ve depresyon artacak.

* İnsanlık yeni salgınlar ve pandemiler bekleyecek. Temizliğin, sağlığı korumanın önemi daha artacak.

*Ekonomik çöküşler ortaya çıkacak. Madden gerileme, eski refah günlerini aratacak.

*İşe her gün gitmek yerine evde çalışma (Home Office) artacak.

*Okula gitme de azalacak, evde online ders görme yaygınlaşacak.

*Artık pek çok toplantı bedenen bir araya gelmeden video konferans sistemi ile yapılacak. Böyle olunca insani boyut zayıflanacak.

Evet, korona sonrası insanlığı yeni bir dünya bekliyor.

 
VF kat sağ