Dolar (USD)
32.99
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2550.36
BIST 100
11217.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Koronavirüs sürecinde mobilize olduk!

Genel olarak, mobil uygulama ekonomisi COVID-19 ile ilgili zorluklar karşısında muazzam bir büyüme göstermiştir. Ancak farklı kategorilerin çok enteresan etkiler gösterdiği açıktır. Bazı uygulama kategorileri bir patlama döngüsündeyken, diğerleri durgun görünmektedir. 2020'nin ilk çeyreği e-ticaret uygulamaları için oldukça karmaşık bir süreç meydana gelmiştir. Global SaaS şirketi Adjust'ın yıllık Global Mobil Uygulama Trendleri Raporu’ndan alınan veriler, yüklemelerin 2020 için belirlenen temel değerin altında, haftada %12 düşüş göstererek dikkat çekici bir sonuç ortaya koymuştur. Ayrıca raporda oldukça dikkat çekici veriler de bulunuyor.

Mobil uygulamalar ekonomiye etki etti!

Oyun, e-ticaret ve eğlencenin temel sektörlerine ayrılmış olan rapor, her bir

endüstrinin karşılaştığı zorlukları ve fırsatları ayrıntılarıyla açıklıyor ve

pazarlamacıların kullanıcı edinme ve elde tutmalarını sağlamalarına yardımcı olacak faydalı ipuçları sunuyor. Raporda ayrıca COVID-19'un Uygulama Ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkileri ve etkilerinin devam edip etmeyeceği üzerinde duruluyor. Kullanıcılar iç mekânlarda daha fazla zaman harcamak zorunda kaldıklarından, mobil uygulamalara yöneldiler ve yüklemeler ve oturumlar çeşitli sektörlerde arttı.

Adjust'ın rapor ayrıntılarını tam olarak kitlelerin nereye aktığı ve pandeminin kullanıcılardan sonra yükleme sonrası yeni davranışları etkileyip etkilemediğini öğrenmek için verilere daldıkları.

Pandemi döneminde iş yerlerinin çoğunun kapalı olması nedeniyle, birçok restoran evlere servis vermeye başlamıştır. Bu nedenle yiyecek-içecek

uygulamalarına yapılan girişlerde geçen yıla oranla %73’lük büyük bir artış

yaşanmıştır. Aynı şekilde pandemi nedeniyle, evden çalışan kişi sayısının artması ve bunun bir zorunluluk haline gelmesi nedeniyle iş amaçlı uygulama kullanımlarında yoğun bir artış meydana gelmiştir. Bu uygulamaların indirilmesinde %70’lik bir artış yaşanmıştır. Evden çalışmayı daha kolay hale getirmek amacıyla kullanıcılar, uygulamaların ücretli versiyonlarını tercih ettiklerinden dolayı ciroya katkı sağlayan uygulama-içi hareketler de %75 oranında artış meydana gelmiştir.

E-ticaret uygulamaları özellikle yeniden etkileşimden yararlanmak için çok uygundur. Alışveriş yapanların, yalnızca daha sonra bunları terk etmek için alışveriş sepetlerine göz atarak ve öğeleri ekleyerek niyetlerini netleştirmenin bir yolu vardır. Pazarlamacılar geçmiş satın alma hareketlerine bakarak müşterilere doğru zamanda doğru hedeflenmiş reklamlar sunabilmektedirler. E-ticaret uygulamalarının en çok kullanıldığı zamanlar, öğlen 12:00-14:00 arası ve akşam 19:00-22:00 arası olmuştur.

Yiyecek içecek sipariş uygulamalarına girişiler ise daha çok 17:00-20:00 arası

yapılmıştır. Gündelik oyun aktiviteleri ise 12:00-16:00 arasında daha çok artış

göstermiştir. Ayrıca indirilen ücretli ve ücretsiz uygulamalar arasındaki farkları açık bir şekilde ortaya koyan rapor, pazarlamacıların rekabet düzeyi arttıkça, uygulama içi aktiviteleri paralı hale getirdiklerini de ortaya koymuştur.

Veriler hakkında yorum yapan Adjust'ın kurucu ortağı ve CTO'su Paul H. Müler şunları söyledi: “E-ticaret endüstrisi Mart ayında COVID-19 kilitlenmesinin ilk birkaç haftasında pazarlamacıları geri çevirdi. Yine de, pazarlamacılar ve tüketiciler durumla birlikte yaşamayı ve daha yerleşik tüketim kalıplarına dönmeyi öğrenirken, Nisan ayında dikey bir toparlanma gördük. Bu nedenle, müşterileri dönüşüm hunisine geri getirme doğrultusunda yeniden etkileşim ve yeniden hedefleme konusunda daha geniş bir itici güç oluştu.” dedi. Rakamlar ortada… Bakalım gelecekte bizleri neler bekliyor….

 
VF kat sağ