Dolar (USD)
20.7253
Euro (EUR)
22.2679
Gram Altın
1308.211
BIST 100
4886.91
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

26 Şubat 2021

Masum yavrularımızı zehirletmeyelim

Bir müddettir, güncel yazılara ara verip Hulefa-i Raşidin’in hayatından dersler paylaşıyordum. Talebelerimden Murat Padak hocanın paylaştığı önemli uyarılar içeren aşağıdaki yazıyı görünce, paylaşmadan edemedim. Bir sonraki yazımızda serimize devam etmek üzere, sizi bu yazıyla baş başa bırakıyorum. Eğer her birimiz, CİMER, Kültür Bakanlığı vb. ilgili resmi kurumlara da ulaştırıp uyarılarımızı yaparsak, daha da iyi olur. Çocuklarımız ellerimizden kaymadan, bir şeyler yapalım…

EBEVEYNLARİN DİKKATİNE:

Animasyonların genel hedef kitlesi çocuklardır.

1- KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN adlı animasyon baştan sona argo ve küfür dolu. Animasyon bir taraftan güldürürken diğer taraftan küfrü de bilinç altına koyuyor.

2- KELOĞLAN animasyonlarında ana konu sihir ve büyüdür. Sihir İslam’da yedi büyük günahtan biridir. Burada bir bilim dalı olarak sunuluyor.

3- RAFADAN TAYFA animasyonunda çocuklar okula gitmiyor, ödev yapmıyor, mahallede onlardan başka çocuk yok, sürekli oyun, sürekli yemek, abur cubur ve tembel çocuk konuları işleniyor.

4- DİĞER YEREL animasyonlarda ise yetişkinler sürekli çocukların sınırsız isteklerini yerine getirmekle meşgul. Yorgun baba yok, hasta anne yok, varsa yoksa Niloya’nın, Pepe’nin (eskiden Kayu’nun) her isteği şipşak yerine getiriliyor. Animasyonlardaki karakterleri gerçek zanneden çocuklar gerçek hayatta anne babalarının hayır demesine bağırarak, ağlayarak tepki veriyor.

5- MADAGASKAR adlı seri animasyonda zürafa karakteri, su aygırına aşk besliyor. Burada bilinç altına cinsellikle ilgili tehlikeli mesajlar veriliyor.

6- ARABALAR (ŞİMŞEK MEKKUİN) animasyonunda arabaların bile sevgilisi var. Senin neden yok? İçinde aşk olmayan çok az animasyon var.

7- YABANCI ANİMASYONLARIN tümünde domuz çok masum, şirin, sevimli bir karakter ile çocuklarımıza sunulmaktadır. Dinimizde en büyük haram yiyeceklerin başında ise domuz gelmektedir.

8- Animasyonlardaki ÇOCUK VE AİLELER (son çıkan birkaç yerel bölüm hariç) deisttir. Dini hiçbir resim, konuşma yoktur. Hatta çocukların isimleri bile çoğu kez anlamsızdır. (Pepe, Niloya, Tosi,)

9- ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLMLERDE "inşallah, maşallah, Allah'ın izniyle, Allah rahatlık versin, Allahaısmarladık, Allah büyüktür, Ahiret kelimesi, peygamber kelimesi, din kelimesi, ezan sesi, oruç, namaz, örtü" yoktur. Sakallı olanlar dede, başı örtülü olanlar da nenelerdir. Yaşlanınca yaparsın mesajı veriliyor.

10- ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLMLERDE çocuklar ne kırarsa kırsın, ne dökerse döksün, neyi parçalarsa parçalasın, yenisi şipşak getiriliyor. Hırçın çocuklar bunların eseri

11- GÜL VE ECE adlı çizgi filmde Ece adlı karakter büyüklerine karşı ne kadar saygısızca davranırsa davransın "Hele sor niye yaptım" diyerek çok haklı duruma getiriliyor. Kimi zaman öğretmeni, müdürü, bakkalı, manavı bile aşağılayacak işler yapıyor ama hep haklı nedenleri oluyor. Saygısızlığı aşılıyor.

12- ÇOCUKLU ANİMASYONLARDA çocuklar evden kaçmaya teşvik edilir. Yavru aslan evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru balık evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru kuş evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru karınca evden kaçar, haklı nedenleri var... Aile baskısı mantığı çocuğun beynine işleniyor. Çünkü animasyonlarda evden kaçan çocuklar genelde aradıkları yerleri buluyor.

13- ÇILGIN HIRSIZ (GURİ) hırsız sevimli, çocuklara yakın, iyi niyetli hırsız rolünde. Guri'nin annesi beş altı erkekle havuz sefası yapıyor. Çok kötü örnekler ile dolu. Hırsızlık ve fuhuş masum gösteriliyor.

14- SÜPER GÜÇLERİ OLAN ANİMASYON türlerinde çocuklara orantısız kahramanlık modeli sunuluyor. Çocuklar bu kahramanlardan olmayı sürekli hayal ediyor. Örümcek adam kostümü, demir adam kostümü, Batman kostümü alınca kahraman olacağını zannediyor.

15- KIZLAR İÇİN YAPILAN ANİMASYONLARDA küçük kızlar yetişkin kadınlar gibi giyiniyor, onlar gibi makyaj yapıyor. Çocuk görünmelerine rağmen yetişkin gibi göğüslü, dekolteli, mini etekli gösteriliyor. Özetle birçok filim, dizi film vs. programlarda neslimizin bilinçaltına; ustaca ve sinsice şunlar zerk ediliyor.

· Kır, dök, parçala...

· Her zaman haklısın...

· Büyüklerin her istediğini yapmak zorunda...

· Mutlaka bir kız/erkek ile çıkmalısın...

· Karşı cinsle yakınlaşmaktan çekinme... Allah (cc) encamımızı hayr eyleye…

 
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement