Dolar (USD)
32.86
Euro (EUR)
35.69
Gram Altın
2554.63
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

16 Haziran 2024

​Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi

Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un Haziran-Aralık 1936 tarihlerinde İstiklal Caddesi’nde bulunan Mısır Apartmanındaki 13 numaralı dairede son 6 ayını geçirdiği ve hayata gözlerini yumduğu konut, Mehmet Âkif Ersoy Hatıra Evi olarak Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy ve dönemin İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya tarafından 12 Mart 2021 tarihinde İstiklal Marşımızın 100.yıl dönümünde titizlikle dönüştürülerek kullanıma açılmıştı.

Mehmet Âkif Ersoy Hatıra Evi’nde Mehmet Akif Kitaplığı, Belgesel Odası, Şiir Odası, Sergi Salonu gibi çeşitli alanlar ve Mehmet Âkif Ersoy’un kişisel eşyaları ve kitapları bulunmaktadır.

Mısır Apartmanı Mehmet Abdülhalim Paşa'nın oğlu Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından, yıkılmış olan meşhur Tiyatro binası yerine kışlık konak olarak yaptırıldı.

Vatan Şairimizi kalben anabileceğimiz ve kültürel değerimize sahip çıkmamıza vesile olacak Mehmet Âkif Ersoy Hatıra Evi her gün 09.00-18.15 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilerek keşfedilmeyi bekliyor..

Sevgilerle…

Safahat İçin

''Arkamda kalırsın, beni rahmetle anarsın.''

Derdim, sana baktıkça, a biçare kitabım!

Kim derdi ki: Sen çök de senin arkana kalsın,

Uğruna harab eylediğim ömr-i harabım?

 
VF kat sağ