YAZARLAR

Tüm Yazıları Nurettin Şimşek

Murattan maksat…

19.08.2019 00:02

Yazı mı yazıyorsun, şayet vicdanın üslubuna ve kelimelerine yansımıyorsa, yüreğine yansıyan zulümdür. Manav mısın, çürükleri saklama maksadıyla sepetin altına koyuyorsanız, meyve veren o ağacın kökü de dalları da size hakkını helal etmez. Dost bildiğin, kardeş bildiğin kişi ola ki gün geldiğinde birine zulmedecek olsa ve sen putları devirircesine dostunu, kardeşini karşına alacak iradeyi gösteremezsen eğer, dostun dostu Ebubekir isimli tarihin en kutsi dostunu tanımıyorsun demektir. Eğer bir öğretmen, talebesinin kalp denen azasında, gönül denen melekeyi keşfedememişse, o öğretmen diye bilinene esnaf gözüyle bakabilirsiniz. Tanıştığınız her şahısta bir dergâh aramıyorsanız ruhunuzu masaya yatırıp bir özeleştirinin zamanı gelmiştir. Amir memuruna, üst astına, disipline edilmiş bir merhameti gösteremiyorsa adalet incinmiş demektir. Adalet incinirse Hakk nasıl razı ola. Adaleti ve hakkı önemsemek isyan etmektir, isyan edilemeyecek ne kadar mukaddesat var ise. Merhamet, adalet doğurmazsa, mazlum, zalimin kapılacak kuzusu olur. Bir fırıncının döktüğü ter attığınız imzayı hakkaniyete yönlendirmezse, topluma hizmet etmiyorsunuz demektir.

Sadece kendini düşünmek kadar alçaltıcı bir hâl olamaz. Ailesine iyi olmayan dünyayı memnun etse nafiledir; amma ve lakin yerine göre muhafaza etmemiz gereken kapımızdaki kedi bizim ailemizdir. Kudüs’ü fethedemeyebiliriz; ancak fethedebilecek bir gönül de mi yok etrafında, dön bak kendine, kendi kendine. Eğer bir dağ başında kendi hâlinde ocağını tüttüren bir çobanın vaziyeti seni düşündürmüyorsa değil üst rütbeli bir amir, sen memur bile olamazsın, bundan emin olabilirsin. Makamların hakimiyken, gönüllerin de serdarı değilsen yazıklar olacak aldığın nefese bile. Makamımı kaybedeceğim korkusu veyahut koltuğumu korumalıyım endişesi ile yaşıyorsan, öyle ulu orta Hz. Ömer’in sözlerini kime ve niye paylaşıyorsun. En nihayetinde yeşersin diye kaybedecek bir bedenin ve kainatın gülüne komşu olacak bir ruhun olduğundan bihaber misin.

Eğer yetimler sana güvenmiyorsa, dilencilerden bile gözlerini kaçırıyorsan ve onlara bir hiçmiş gibi yaklaşıyorsan, dalındaki çiçeğe bile yara açmışsın demektir. Beylik lafların efesi olmamalı; kibirden arınmış bir tevazudur bizi adam edecek olan. Tevazu sahibiyken bile gözünün gördüğü hiçbir şeyden korkmayan Hamzaları bilebilecek kadar kendinizi aştığınızı söylemeniz, tevazua muhalefet ettiğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden ve başka yüzlerden sözüm o ki: had, hak ve hukuk bilerek ancak izzetli olabiliriz. Bundan gayrısı tüm ilkelere aykırıdır. Söze sır saklamaya gerek yok. Kelam aşikâr olmalı, olmalı ki her nerede olursanız olun ve her kimle olursanız olun ki bize yüklenen muradın elçileriyiz biz. Murattan maksadı sormayın hele…

 

Son Haberler

 • 1

  Eski belediye başkanı Mızraklı tutuklandı

 • 2

  AK Parti'den Soyer'e sert tepki! Utanç duymuyor mu?

 • 3

  Mehmet Murat Dalkuş tutuklandı!

 • 4

  Erdoğan ile Putin bir araya geldi

 • 5

  Volkswagen'den Türkiye açıklaması!

Günün Manşetleri

Fransa'dan hadsiz bir çıkış daha! NATO'dan çıkarın
Dünya Sağlık Örgütü kimyasal silah iddialarını yalanladı!
İstanbul'da dev operasyon: 75 gözaltı
Teröristler Suriye Milli Ordusu'na saldırdı: 3 şehit, 18 yaralı
TSK en kritik noktayı ele geçirdi!
Erdoğan çekilen terörist sayısını açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş ek süre açıklaması!
Sinemada halk günü haftada ikiye çıkarıldı
Bakan Varank duyurdu! KOSGEB'ten büyük fırsat
Geleceğin teknik adamları kursta!
Fosil yakıtların devri kapanıyor! 18 milyar dolar ülkede kalacak
İşte Mehmetçiğin farkı!
Depremden sonra yeni bir Van inşa edildi
Lübnan'da devrim mi oluyor?
'Sosyal böcekler' kış hazırlığına başladı