Dolar (USD)
32.93
Euro (EUR)
35.81
Gram Altın
2536.20
BIST 100
11172.75
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

06 Nisan 2020

Ne büyüksün ey İslâm!

Asırlar geçtikçe İslâm tazelenmeye devam ediyor. İnsanlığa Allah'ın (cc) ikramı olan İslâm, Âdem babamızdan beri muarızlarının hedefindedir. Kıyamete kadar da hedefte olmaya devam edecektir. Ama nasıl ki yel kayadan bir şey götüremiyorsa, İslâm düşmanları da İslâm’a bir zarar veremeyeceklerdir. Zira o, vahiy kaynaklıdır ve Allah'ın (cc) himayesindedir. “Şüphesiz zikri (Kur'an'ı) biz indirdik ve onun koruyucuları da elbette biziz.” (Hicr, 15/9)

Evet, yaşadığımız asırda İslâm düşmanlarının İslâm’a saldırı imkân ve vasıtaları çok güçlenmiş ve çeşitlenmiştir. Teknoloji zirve çağındadır ve maalesef teknolojik imkânlarda lokomotif güç, uzun zamandır batılı İslâm düşmanlarıdır. Silah sanayinden çok daha güçlü ve etkin olan bir medya gücü oluşmuştur. Medya, daha önce dördüncü kuvvet olarak görülürken, şimdi tartışmasız ve açık ara birinci güçtür. Ama son çeyrek asırdır buna bir de sosyal medya eklendi ki, tüm güçlerin hepsinin üstünde ve önünde bir güçtür. Evet, şaka gibi ama ne yazık ki, bir “tweet”in hükümetler devirdiği, devletler yıktığı bir zamandadır.

Abdestin şifa mucizesi

Corona virüsün dünyayı kasıp kavurmaya başlamasından beri, bu virüsten korunmayla ilgili tedbirler, gece gündüz tekrarlanıyor. Yapılan tavsiyelerin tamamı, İslâm’ın emir veya tavsiye ettiği her tür temizlikte ezelden mevcuttur. Gusül, abdest, teyemmüm, yeme içme adabı, esneme ve hapşırmada ağzı kapama vs. Bir kısmı günlük defalarca, bir kısmı da birkaç günde bir tekrarlanan bu temizlik adabı, corona virüsle ilgili yapılan tavsiyelerin çok daha ötesini de içermektedir.

Şimdi gelin “ilim ve ihsan” sitesinden Abdestin bilimsel olarak ispatlanan faydalarından bazılarına beraberce bakalım.

“1- Abdestte azalar yıkanırken BAN “Biyolojik Aktif Noktalar” faaliyete geçer, “agresi noktaları” denge kazanır.

2- Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları ve sinir sistemi uyarılır.

3- Kollar yıkanırken bağırsaklar, kalp, akciğerler, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır.

4- Kulaklar, yaklaşık 100 BAN’ın yer aldığı ve hemen hemen bütün organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir. Kulaklar mesh edilirken bütün organlar uyarılır.

5- Ayaklar yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyümeyi kontrol altında tutan hipofiz, böbrekler ve hemen hemen bütün organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır.

6- Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuk su ile abdest almak, ateşi 1,5-2 derece kadar düşürür.

7- Abdest tansiyonu düşürür, baş ağrısını hafifletir, uyuklamayı, yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak, abdestin ve guslün faydalarını artırır. Efendimiz (sav) ashabına abdest için ılık su tavsiye ederdi.

8- Her bir dişin dibinde farklı organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur. Her abdestte misvak kullanmak diş etlerinin sağlığı için önemlidir.

9- Günde beş defa elleri, yüzü ve ayakları yıkamak bizi mikroplardan arındırır.

10- Ağız ve burnun sık sık temizlenmesi bizleri mikroplara karşı korur.

11- Yüzün yıkanması da cildi kuvvetlendirir, baştaki ağırlığı ve yorgunluğu hafifletir. Damarları ve sinirleri harekete geçirir. Devamlı abdest alanın, yaşlansa bile yüzündeki güzelliği ve tazeliği kalır.

12- Gusülle vücut eski zindeliğini kazanır. Vücudu belirli aralıklarla yıkamak, koruyucu hekimlik yönünden çok önemlidir. Dinimiz, her cuma günü gusletmeyi özellikle tavsiye eder.

13- Abdest ve gusül vücudun elektriksel gerilimini azaltır. Vücutta bir statik elektrik dengesi vardır. Bu elektriksel yük, öfkelenince normalin 4 katına, cünüp olunca 12 katına çıkar.

Günümüzde kızılötesi ışınlarla dış derinin fotoğrafları çekilmiş, bu fotoğraflarda, ilişkiden sonra, vücudun bütün yüzeyinin, fazla statik elektrik tabakasıyla örtüldüğü tespit edilir. Yıkanınca su zerreleri, olumsuz elektrik gerilimini alarak, vücudu topraklayıp yeniden normale döndürüyor. Bu açıdan gusül, tıbbî yönden de, yapılması gereken bir temizliktir.

14- Abdest ve gusül, vücudun kan dolaşım mekanizmasına katkıda bulunduğu gibi, kan yapımında görev yapan lenf sisteminin uyarılıp harekete geçmesine de yardımcı olur.

15- Toprakla yapılan teyemmüm de, vücuttaki statik elektriği büyük ölçüde yok eder.

16- Ayakların gün boyu belli aralıklarla yıkanması varis oluşumunu engeller.”

İşte şu Corona sendromunda bir kere daha görüyoruz ki, İslâm insanlığa hep hayır ve iyilik getirmişti. İslâm neyi emir ve tavsiye etmişse, onda insanlık için bilinen ve daha bilinmeyen nice fayda ve hikmetler vardır. İslâm, insanlığı neden sakındırmışsa, onda ise insanlık için birçok şer, kötülük ve zararlar vardır. O halde her vesileyle ve en uygun bir şekilde, bunu insanlığa anlatıp duyurmak her Müslümanın görevidir. İslâm rahmettir. İslâm şefkat ve merhamettir. İslâm şifa ve berekettir. İslâm huzur ve saadettir.

 
VF kat sağ