Dolar (USD)
32.98
Euro (EUR)
35.91
Gram Altın
2549.80
BIST 100
11234.78
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE


Özgürlüğün ve yaratıcılığın ressamı: Picasso

Pablo Ruiz Picasso (25 Ekim 1881-8 Nisan 1973) bütün zamanların en önemli ressam ve sanatçılarının başında gelmektedir. Kubist hareketin öncüsü olan Picasso, sanatta özgün stillerin gelişmesine öncülük etmiştir. Les Demoiselles d’Avignon (1907) ve Guernica (1937) tabloları, şaheserler olarak insanların hafızalarına kazınmıştır. Picasso, Les Demoiselles d’Avignon (Avignon’lu Kızlar) tablosunu Afrika kültüründen esinlenerek yapmıştır. Guernica tablosunda Picasso, Guernica’nın İspanya İç Savaşı sırasında Alman ve İtalya hava kuvvetleri tarafından bombalanmasını dramatik bir şekilde çizmiştir. Kolaj ve Kubizmin öncü isimlerinden olan Picasso, varolan kalıpları ve stilleri takp etmek yerine hep yeniliğin ve yaratıcılığın peşinde olmuş ve yeni stiller icat etmiştir. Yaratıcılığın en büyük düşmanının vasatlık ve sıradanlık olduğuna inanan Picasso, hep sarsıcı, kışkırtıcı ve devrimci olanın peşinde olan bir sanatçıdır.Picasso, özgürlüğün ve barışın ressamı ve sanatçısıdır.

Picasso’nun öncülüğünü yaptığı Kubizm anlayışı, bir şeyi bizzat görmek için bir bakma ve tecrübe yoludur. Picasso, Kubizmle bir şeye tek bir perspektifle değil, birçok yerden bakarak bir şeyin hakikatini derinliğine idrak etmeyi amaçlamıştır.Her şeyi akışkanlık içinde çizmeyi amaçlayan Kubizm, onu farklı ve değişken perspektiflerle görmemizi sağlamaktadır. Bir tek resmin yüzeyinde eşzamanlı olarak birçok görüşü düşünmemize ve tecrübe etmemize Kubizm imkan sağlamaktadır. Picasso, bilincin ve zamanın sürekli olarak akış halinde olduğu bir sanat ve insan tasavvurunu benimsemektedir.Günlük hayatımız, sürekli olarak akış halindedir. Picasso’nun Kubizmi, insan hayatını tek bir anlama sahip bir çizime sığdırmak yerine, tek bir portre üzerinden hayatımızın yeniden yorumlanıldığı ve anlamlandırıldığı dünyaların kurgulanmasını amaçlamaktadır. Her birey, sanat eseri üzerinden sürekli olarak kendini çizmekte, şekillendirmekte, kurgulamakta ve anlamlandırmaktadır. Kubizm, formel bir ifade biçimi olmanın ötesinde dinamik bir tecrübeyi temsil etmektedir.Değişmeyen istikrarlı bir benliğimiz ve bilincimiz yoktur. Yüzeyde her ne kadar istikrarlı bir benlik ve bilinç görüntüsü versek de iç dünyamızda sürekli olarak istikrarsızlıklar, alt üst oluşlar, değişkenlikler ve yenilenmeler söz konusudur.

Picasso, içindeki çocuktan gelen ilhamla yaratıcılığı ve değişimi gerçekleştirmiş bir sanatçıdır. Dış dünyayı dikkatli ve duyarlı bir gözle inceleyen Picasso, kendi içinde düşten, duygudan ve düşünceden oluşan kendisine özgü bir dünya yaratmıştır. Hayal ettiği her şeye gerçek olarak bakan Picasso, düş dünyasını gerçekliğe dökmek için sürekli olarak üretmiş ve çizmiştir.Çocukluğundan itibaren dış dünyayı kendi içinde yaratan Picasso, fikirlerini ve düşlerini gerçekliğe dökmüş, kısacası kendisini ve dünyayı zengin hayal gücüyle sürekli olarak yaratmıştır. Picasso, her çocuğun yaratıcı bir doğaya sahip olduğunu ve büyüdükçe yaratıcılıklarının öldüğünü ve köreldiğini söylemektedir. Picasso, içimizdeki yaratıcı çocuğu öldürmeden büyüme şeklinde bir görevimiz olduğunu bize göstermektedir.

Picasso, yaratmak ve gelişmek için sürekli olarak üretmek gerektiğini hayat hikayesiyle ortaya koymuştur. 78 Yıllık hayatında Picasso, 147800 eser ortaya koymuştur. Sürekli üreten ve çalışan Picasso, yaratıcı enerjisini şöyle ifade etmektedir: “Bana bir müze verin ve onu doldurayım.” Picasso, üretirken ve yaparken iç dünyasından gelen yaratıcı ilhamları takip etmiştir. Picasso, sanatı bir macera olarak tecrübe ettiğini şöyle anlatmaktadır: “Ben başkalarının adına görürüm. Başka bir deyişle, bana kendisini zorla kabul ettiren görüntüleri tuvale geçiririm. Tuvale ne koyacağımı önceden bilmem, hangi renkleri kullanacağıma ise hiç karar veremem. Çalışırken, tuvalde neyin resmini yaptığımın hiç farkında değilimdir. Yeni bir resme her başlayışımda kendimi boşluğa atıyormuş gibi bir duyguya kapılırım. Ayaklarımın üstüne düşüp düşmeyeceğimi hiçbir zaman bilemem. Yaptığım şeyin etkisini değerlendirmeyen ancak daha sonra başlayabilirim.” En iyi ilham, işbaşında olmaktır. Bir sanatçının hayat perspektifinin daha fazla üretmek, yazmak, çizmek, yapmak ve yaratmak olduğunu Picasso, kendi hayat hikayesiyle somutlaştırmaktadır. İnsan üreterek ve yaparak yaratıcılığını geliştirebilir. Picasso, hayatı bütün doğallığıyla, özgürce ve şarkı söyler gibi yaşamanın mesajını vermektedir.

 
VF kat sağ