Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

29 Eylül 2020

PKK'lı Selahattin Demirtaş (Kobani) isyanı

Demirtaş isyanının yaşandığı dönemde Yeni Akit Gazetesi, bizim de görüşümüzü almıştı.

*

“BÜYÜK KÜRT İSYANININ PROVASI… Provokasyon planının önceden hazırlandığına dikkat çeken Kürt siyasetçi ve Stratejist Galip İlhaner, “PKK yandaşları, Gezi olayları sırasında zaten ‘Batı’da Gezi, Doğu’da serhildan (başkaldırı), hedef Erdoğan’ diyorlardı. Şu an devam eden olaylarda PKK, Kürt halkını ayaklandırmak suretiyle kendi Gezi’sini çıkarmaya çalışıyor. Bu protestolar daha önce planlanmıştı ve Kobani bu işin bahanesi oldu. Kobani üzerinden bir ulus bilincini oluşturmaya çalışıyorlar ve kısmen de başarmış durumdalar. Gezi’deki deneyimlerden de yararlanacaklar. Kobani’yi kullanarak. Örgüte karşı olan Kürt kesimin desteğini almaya çalışıyor. Büyük Kürt isyanının provasını yapıyorlar” demiştik. (Tarih: 09.10.2014 Yeni Akit Gazetesi)

***

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı (25.09.2020), Kobani bahanesiyle PKK’lı Selahattin Demirtaş’ın liderliğinde 2014'te düzenlenen isyana ilişkin soruşturma kapsamında, 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi.

*

Kobani İsyanı, Suriye’de DEAŞ bahane edilerek bir PKK Devleti kurma projesine, Türkiye’yi de ekleyerek sonuca gitmekti. Doğu ve Güneydoğu’da 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde başlayan olaylar tam bir isyandı. Böyle bir olay önceden hazırlık yapılmadan gerçekleşemez. İsyanın sonuçlarına bakıldığında, önceden bir planlamanın yapıldığı açıkça görülmektedir.

*

Hiç kimse, Kobani bahanesiyle başlayan isyanı ve PKK’lı Selahattin Demirtaş’ın bu isyandaki rolünü küçümsememelidir. Türkiye, Demirtaş (Kobani) İsyanı ile büyük bir badireden (beka sorunu) dönmüştür.

Kürtlerin feraseti sayesinde, Kürtlerin PKK’lı Selahattin Demirtaş’ın başlattığı isyana destek olmaması sayesinde Türkiye, Suriye gibi derinleşmiş bir iç savaştan (Türk-Kürt Savaşı) kıl payı dönmüştür.

*

Türkiye; Gezi İsyanı, PKK’lı Selahattin Demirtaş İsyanı ve 15 Temmuz FETÖ İsyanı ile çok ciddi iç savaş tehlikeleri yaşamıştır. Üç isyan da dış desteklidir. Bu üç olay asla ve asla küçümsenmemelidir. Eğer küçümsenirse, gelecekte daha büyük beka sorunlarıyla karşı karşıya kalırız ve altında kalıp Suriye gibi bölünüp, parçalanırız.

*

Gün geçmiyor ki; PKK’lı Selahattin’i öven biri çıkmasın. CHP, Selahattin Demirtaş’ı adeta Atatürk’ün yerine oturtmuş. PKK’lı Selahattin Demirtaş’ı övenlere söylüyorum; kendi çocuklarınızı PKK’ya gönderin. Böylece ortaklığınız daha da pekişir.

*

PKK’lı Selahattin Demirtaş isyanında, savcılığın verdiği bilgilere göre;

- 37 kişi ölmüş.

- 761 kişi yaralanmış.

- 197 okul adet yakılmış.

- 131 sokak olayı yaşanmış.

- 731 ev ve işyeri yağmalanmış.

- 269 kamu binası tahrip edilmiş.

- 1230 araç kullanılamaz hale getirilmiş.

Şimdi soruyorum, bu hafife alınacak bir isyan mıdır?

*

Savcılık açıklamasında işlenen suçlar da şöyle ifade edilmiş:

Nitelikli adam öldürme (37), adam öldürmeye teşebbüs (29), mala zarar verme (3777), alıkoyma (25), hırsızlık (395), yağma (15), işyeri ve konut dokunulmazlıklarını ihlal (308), Türk Bayrağını Yakma (13), Atatürk’ü Koruma Kanununa Muhalefet (7) suçları işlenirken 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşta yaralanmış.

*

PKK’nın atadığı, amirinin Cemil BAYIK olduğu HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar muhalefete; “Antifaşist blok çağrımızı tekrarlıyoruz” demiş. Ayrıca: “Bu duyuru, savaşa karşı olan herkese bir çağrıdır.” Demeyi de eklemiş.

Ne savaşı? Kastettiğin savaş, yıllardır PKK’nın çıkartmaya çalıştığı ama muvaffak olamadığı Türk-Kürt savaşı değilse, nedir? Ne demek savaş? Bu kışkırtıcı dilin anlamı nedir?

Nedir bu suç işleme özgürlüğü isteme arzusu?

Ne zaman bitecek bu suç işleme özgürlüğü arzunuz?

Bir hukuk devletinde suç işleme özgürlüğü olur mu?

Kim olursa olsun, bir suç işlemişse adalete ve hakkaniyete uygun, yasalara göre cezasını çekmelidir.

Adalet bunu gerektirir.

*

Nihayet, PKK’lı Selahattin Demirtaş İsyanı için geç de olsa bir adım atıldı.

Burada yapılması gereken suçlu ile suçsuzu birbirinden ayırmaktır.

Adaleti tam olarak sağlamaktır.

Gerçek suçlular bulunup cezalandırılır.

Suçsuz olanlar da serbest bırakılır.

*

Kobani 6-8 Ekim olayları, olay mı İSYAN mı?

Kobani bahanesiyle önceden hazırlığı yapılarak başlatılan isyan, bir PKK isyanının Kürt isyanına dönüşmesini sağlama projesidir. Kobani bahanesiyle başlayan ve Kürtlerin ferasetiyle, Kürtlerin PKK’yı desteklememesi sayesinde başarıya ulaşamayan bir İSYAN olarak değerlendirilmelidir.

Kobani PKK’lı Selahattin Demirtaş İsyanı’ndan; iktidardan muhalefete, gazetecisinden sade vatandaşına, kısacası herkes bir ders çıkarmalıdır.

Demokrasi adına, demokrasi bahane edilerek suçlular korunmamalıdır.

Kobani tutuklamaları üzerinden PKK (HDP) meşrulaştırılmamalıdır.

Bütün toplum kesimleri, biri suç işlediğinde yanına kar kalmayacağı anlayışıyla hareket etmelidir.

Popülist politikalardan asla ve asla medet umulmamalıdır.

PKK (HDP)’yı meşrulaştırarak Kürtleri kazanmak yerine, PKK (HDP)’yı marjinalleştirerek Kürtleri kazanma yoluna gidilmelidir.

Kürtleri PKK (HDP)’ya itmek yerine, Kürtleri PKK (HDP)’dan uzaklaştırma yoluna gidilmedir.

Muhalefetin yaptığı gibi Kürtler PKK (HDP)’ya itilirse, Türkiye Suriye’den daha beter bir duruma düşer.

 
VF kat sağ